Dobré mravy: slušné nebo dobře vychované sociální jednání.
Příklad: „Je příjemné setkat se s mladým mužem s dobrými mravy.“ – Oxford University Press
Není to nic jiného než vědomé pochopení toho, jak moc je důležité zacházet s lidskými bytostmi důstojně a s respektem. Na povrchu se tento pojem jeví jako základní a jasný.
Nicméně mnoha našim bližním chybí potřebné porozumění.
Proč tomu tak je?
Stejně jako u mnoha kognitivních a behaviorálních znaků, i vývoj dobrých mravů začíná v dětství.
Lidský mozek se v této fázi vyvíjí mnohem rychleji než v jakémkoli jiném období života. A platí zlaté pravidlo: „Nedělej druhým, co nechceš, aby dělali tobě.“
Jakékoliv nedostatky ve vývoji empatické povahy dítěte mohou mít nežádoucí následky. Zaprvé: je méně pravděpodobné, že dítě projeví ten druh vzájemného porozumění, který je nezbytný pro navázání vztahů.
A zadruhé: může se z něho stát outsider, který se namísto sociální interakce (geneticky zděděný prvek lidských bytostí, známý již od věku barbarů) raději uchýlí k izolaci.
Zkoumání sociologického vývoje lidstva napříč historií je nad rámec tohoto článku. Místo toho jsme se rozhodli zaměřit na to, jakým zvyklostem by měly děti v raném věku rozumět.
Zde je 10 dobrých mravů, které byste měli naučit své děti
1. Říkat „prosím“ a „děkuji“
Jednoduchá slůvka „prosím“ a „děkuji“ se ze společnosti nevytratí snad nikdy. Tato základná slova jsou nejen zdvořilá a značí dobré vychování, ale také pomáhají budovat základ pro budoucí vztahy.
2. Říkat „promiňte“
Nikdo nemá rád, když mu druzí – ať už právem či neprávem – narušují osobní prostor.
Pokud do někoho náhodou vrazíte, snažíte se získat něčí pozornost nebo procházíte přeplněným prostorem, říct „promiňte“ není jen slušné, ale také to zvyšuje pravděpodobnost, že lidé budou vaše čisté úmysly respektovat a přiměřeně jim vyhoví.
3. Nevyrušovat
Vyrušit někoho, kdo právě mluví, je vnímáno jako neuvěřitelně neslušné a nepřívětivé. Naučte vaše dítě pravidlo 80/20 nebo princip dvě uši a jedna pusa.
Aktivně poslouchat bohužel není v dnešní společnosti běžné.
NÁŠ TIP: Celý svět čeká na vakcínu proti koronaviru, aby mohli dospělí i děti bez obav chodit do společnosti. Víte, že se proti němu můžete chránit už teď? A navíc zcela přírodně? Čtěte VÍCE
4. Projevovat vděčnost
Jednoduché poděkování nebo vlídná odpověď na dárek je skvělý způsob, jak naučit dítě vděčnosti.
5. Dodržovat hygienu
To však neznamená, že by se vaše dítě mělo snažit zůstat bez bakterií.
Ale pochopení základních pravidel, jako je „zakrývat si ústa, když kašle“ nebo „mýt si ruce po návštěvě toalety“ podporuje sebedisciplinu a zdvořilost vůči ostatním.
6. Základní pravidla stolování
Pravidla stolování spadají do výuky sebediscipliny a zdvořilosti u dětí. Když si dítě sedne k jídlu, nedovolte mu odejít, aniž by to předem ohlásilo.
A nenechte je, aby se natahovaly přes stůl.
7. Podržet otevřené dveře ostatním
Upřímně řečeno, podržet druhým dveře je znakem slušného chování.
8. Odpovědět na otázku
Děti mají krátké rozpětí pozornosti. Nepovažujte to za nevyrovnanost, protože jejich mozek se neustále vyvíjí.
Pokud je však budete povzbuzovat k tomu, aby druhým odpovídaly na otázky, můžete je naučit, jak moc je pozornost, disciplína a respektování autorit důležité.
Když už jsme u toho…
9. Respektovat učitele a autority
Klidná společnost vyžaduje jednotlivce, co se řídí autoritami. S učiteli, policisty a dalšími, kteří nesou břemeno uplatňování společenského pořádku, by se mělo zacházet s respektem.
Kdy jindy byste měli tomuto důležitému aspektu společnosti děti učit? Zdůrazňujte respektování starších, zvedání rukou během školního vyučování a slušné vcházení do třídy. Jedná se o pár způsobů, jak podpořit respekt vůči těm, kteří naši společnost drží ve funkčním stavu.
10. Udržovat čistotu
Ať už jde o menší domácí práce, sklízení z jídelního stolu nebo úklid hraček v pokoji, čistota je blízká disciplinovanosti.
Děti se učí tomu, co vidí, a řídí se vašimi pokyny.
Trvat na čistém prostředí, které vyžaduje jejich účast, je proto vynikající způsob, jak v rodině zavést dobré mravy.
Zdroj: powerofpositivity.com, Zpracovala: Mocvědomíc.cz
Napsat komentář