„To, co jsem se naučila pozorováním párů a jednotlivců po dobu 30 let, je, že můžeme rozlišit vzorce chování mezi páry, které vedou k dlouhodobému romantickému svazku, a těmi, které naznačují, že pár vytvořil „vysněné pouto“ – Lisa Firestone, PhD, klinická psycholožka a spisovatelka
„Zvyk je železná košile,“ jak říká stará moudrost. To platí zejména v případě, kdy se staré (špatné) návyky přenášejí do intimního života nebo se v něm projevují.
Dr. Robert Firestone byl oceněn za teorii „vysněného pouta“, podle níž partneři vytvářejí iluzi spojení a blízkosti se svým partnerem i přesto, že se cítí odpojeni.
Dr. Firestone vysvětluje logiku své teorie:
„Většina lidí má strach z intimity, chrání se a zároveň se bojí zůstat sami. Řešení emočního dilematu je vytvoření „vysněného pouta“.
Jednoduše řečeno, lidé, kteří tvoří toto pouto, zůstávají ve vztahu s partnerem, protože v sobě mají hluboce zakořeněný strach ze samoty (více ZDE…).
Na druhou stranu je vysoce pravděpodobné, že konkrétní psychologické vzorce chování jednoho partnera, které zvyšují riziko emočního odcizení druhého, mohou také vyústit z kdysi zdravého vztahu ve „vysněné pouto“.
Zažívá každý vztah po jeho vytvoření zmatek? Ne. Někteří se z rozmaru rozhodnou vyplnit rozvodové papíry. Někteří se stávají fyzicky, emočně a slovně hrubými.
Vztah se může zhoršit různými způsoby, ať už žitím ve „vysněném poutu“, což se pojí s rozvodovými papíry, nebo něčím horším.
Všechny tyto nešťastné důsledky mají společné jedno: chování jednoho nebo obou partnerů pravděpodobně vedlo ke zhoršení vztahu.
Zde je 10 běžných psychologických vlastností nebo vzorců chování, které jsou schopné zničit vztah
1. Stěžování a sekýrování
Partner, který si často stěžuje nebo sekýruje druhého, vytváří napětí ve vztahu. Pokud je stížnost oprávněná, je dobré počkat, až nastane vhodná chvíle na rozhovor (např. když jsou oba partneři sami a spokojeni).
Je také důležité vyhnout se impulzivnímu jednání (např. sekýrování). Toto chování ničeho nedosahuje a slouží pouze k tomu, abyste druhého odehnali.
2. Slabá komunikace
Stále slýcháme, že komunikace je nejdůležitějším prvkem jakéhokoliv vztahu. Otevřená a upřímná komunikace vytváří chemii a posiluje lásku, porozumění, úctu a přijetí.
Slabá a nepravidelná komunikace může vést k odporu, nedorozumění a izolaci. Pointou je, že páry k sobě musejí být co možná nejvíc otevřené.
3. Boj přes SMS zprávy
V pořádku, oba jste dospělí. Samotné zahájení nebo účast na hádce přes SMS zprávy by se měly považovat za dětinské. Pokud to děláte, přestaňte s tím.
Domluvte si čas nebo místo na rozhovor či schůzku. Téměř všichni odborníci se shodují na tom, že hádky přes SMS zprávy zvyšují šanci, že vztah půjde z kopce.
4. Překročení hranic
Být s někým ve vztahu, v tom nejformálnějším smyslu slova, představuje vzájemnou dohodu. Je důležité porozumět osobnosti vašeho partnera, a naopak.
Ve skutečnosti by měla být osobnost každého z partnerů katalyzátorem spontánního, romantického vzrušení.
Jeden může omezovat druhého tím, že bude rozhodovat za oba. Bez ohledu na to, jak se vztah vyvíjí, toto chování je téměř vždy nevhodné, protože druhá osoba se cítí být pod kontrolou a omezovaná.
5. Být příliš rozptýlený
V kultuře, kde se neustále zabýváme sociálními médii nebo si hrajeme se svými mobilními telefony, se rozptýlení stalo novou normou.
Technologie mohou stejně jako alkohol a drogy způsobit závislost. Jejich zneužívání může mít vážné důsledky.
Pokud příliš horlivý nadšenec technologií nutkavě kontroluje svůj mobilní telefon, ostatní to vnímají jako projev neúcty.
A co je ještě horší, člověk se cítí, jako by byl na druhém místě. A to není dobré.
6. Žárlivost
Dr. Michele Kerulis ze Severozápadní univerzity uvádí: „Žárlivost může pramenit z nejistoty, nedostatku důvěry, strachu ze zrady nebo nízkého sebevědomí, a může se přenášet z minulých vztahů a životních zkušeností.“
Představa, že budete muset o svých problémech se žárlivostí mluvit, může být nepříjemná, ale Dr. Kerulis věří, že tento dialog je nezbytný.
Osoby, které v minulosti zažily žárlivé chování v různých typech svazků (přátelské, rodinné nebo romantické), mohou najít útěchu v rozhovoru s odborníkem na vztahy nebo terapeutem.
7. Nevděčnost
Je docela jednoduché nadchnout se pro velké věci – například pro hezký, drahý dárek. Ve vztahu však „malé věci“ mají velký význam.
Namasíroval vám partner záda po dlouhém, náročném dni? Poděkujte mu. Zastavil se po cestě domů a koupil vaše oblíbené jídlo? Poděkujte mu. Nezapomeňte mu oplatit jeho laskavost (více ZDE…).
8. Být na sebe nalepení
Ano, jste v oddaném vztahu. Ale stejně jako respektujete osobnost svého partnera, je důležité, abyste mu dali čas na seberealizaci a nechali ho, aby byl sám sebou.
Výzkum dokazuje, že provádění činnosti, která vás naplňuje, vás zároveň dělá atraktivními v očích vašeho partnera. A nemusí se vždy jednat pouze o činnosti, které váš partner schvaluje.
9. Návykové chování
Toto je zcela zřejmé. Závislosti mohou rychle ukončit vztah. Joan Bibelhausen a rodinný právník uvádějí: „Závislost na alkoholu, drogách či hazardních hrách je v dnešní době docela běžná.“
Je smutné, že počet neléčených závislostí daleko přesahuje počet rehabilitovaných lidí. Je tragédií, že závislost zná ďábelský způsob, jak izolovat každého, kdo se stará o to, aby se partner začlenil zpět do života.
10. Finanční neslučitelnost
Peníze jsou hlavní příčinou stresu ve vztazích. A tak není žádným překvapením, že jsou hlavní příčinou rozpadů, odloučení a rozvodů.
Odborníci na vztahy tvrdí, že nedostatek peněz není tím nejvíce uváděným problémem. Nejméně žádoucí je rozhazovačnost jednoho nebo obou partnerů.
Dr. Seth Meyers píše: „Není pochyb o tom, že rozdíly ve způsobech hospodaření s penězi mohou zničit manželství. Ve skutečnosti ani nemusíte být v manželském svazku, abyste se stali obětí silného vlivu, který mohou na vztah mít finanční problémy.“
Meyers pro jistotu dodává: „Pokud si myslíte, že hospodaření s penězi je skutečným problémem, musíte mu okamžitě čelit.“
Zdroj: powerofpositivity.com, Zpracovala: Mocvědomí.cz
Napsat komentář