Při pohledu na celou historii lidstva nám nebude dělat problém vyjmenovat ty nejbystřejší a nejvýjimečnější myslitele.
Každá generace se může pochlubit přinejmenším jednou osobností, která po sobě zanechala cenné dědictví.
Tyto výjimečné osobnosti jsou díky svým teoriím, vynálezům či životnímu dílu velkou inspirací pro svět, a svou prací se zasloužily o trvalou změnu ve společnosti.
Od Shakespearea po Einsteina, tito lidé přímo ovlivňují současný a zároveň budoucí způsob myšlení.
Další osobností dneška, kterou můžeme bezpochyby zařadit na seznam výjimečných myslitelů, je ruský psycholog, psychiatr a spisovatel Mikhail Litvak.
Psychologické aikido
Mikhail Litvak napsal během své kariéry 30 knih na téma praktické a populární psychologie. Po celém světě se prodalo přibližně 5 milionů výtisků.
Kromě toho je autorem celé řady vědeckých článků, v nichž pojednává o těch nejdůležitějších otázkách z oblasti psychoterapie a psychologie.
Mikhail Litvak jako spisovatel v nemalé míře ovlivnil psychologii a psychiatrii po celém světě.
Jedna z jeho nejvýznamnějších teorií se nazývá „psychologické aikido“. Jak jistě víte, aikido je jedním z nejmodernějších japonských bojových umění, resp. způsobů sebeobrany, jehož autorem je mistr Morihei Ueshiba.
Základním principem aikida je využívání „čchi“ (píše se také jako „qi“, „ki“), tedy základní životní a duševní energie. Ve všech bojových uměních se drtivá většina útočných technik (úderů, kopů atd.) provádí po přímé, rovné dráze.
Výjimkou není ani aikido, nicméně mistři aikida nás učí pohybovat se během vedení, ale i odrážení útoku po obloukové dráze. V aikidu tedy provádíme přímočarý útok obloukovým pohybem.
Tímto způsobem se stáváme středem, v němž se setkává pohybová síla obou těl – toho našeho i soupeře. Můžeme tak účinně využít pohybovou sílu soupeře – buď ji odrazíme, nebo ještě zesílíme.
Díky rotačním, obloukovým pohybům jsme to vlastně my, kdo ovládá protivníkovu „čchi“.
O tom, jak dokážete ovládat svou životní energii čchi, jsme psali v tomto článku.
Zvládnutí právě uvedeného principu (nejen) v bojových uměních však vyžaduje, aby mysl a tělo byly klidné a uvolněné, a také musíme disponovat velkou mírou sebeovládání.
Na výše uvedeném principu je postaveno i tzv. „psychologické aikido“. Jedná se o specializovaný způsob psychologické sebeobrany, který stejně jako skutečné aikido využívá otáčivý pohyb a převzetí kontroly nad soupeřovou pohybovou silou.
V tomto případě si to můžeme představit zejména jako odklonění a přesměrování kritického, negativního, manipulativního či emocionálně agresivního chování zpět k osobě, která je jeho zdrojem.
Metodu Mikhaila Litvaka lze použít téměř v každé situaci. Nejenže se díky ní účinně ubráníme před psychologickým nátlakem, ale můžeme pomoci útočníkovi naučit se lépe vyjádřit svůj záměr, nebo se vyrovnat se svým vlastním vnitřním bojem.
Věděli jste, že: domovy seniorů používají ústní sprej Virostop, který pomáhá v boji proti Covid-19? Čtěte VíCE
Učení Mikhaila Litvaka
Mikhail Litvak je známý tím, že principy psychologického aikida uplatňuje ve své praxi.
Svým klientům pomáhá při řešení problémů ve vztazích, psychologické aikido se však osvědčilo i při řešení životních problémů (více ZDE…) obecně.
Níže si můžeme přečíst několik citátů Mikhaila Litvaka, které se nám mohou hodit a pomohou nám lépe pochopit svět kolem.
1. Nikdo nikoho neodmítá. Každý jen kráčí vpřed. Nicméně ten, kdo zůstal stát na místě a zaostal za ostatními, si může začít myslet, že byl odmítnut.
2. Pokud víte, že jste hodný člověk, nepotřebujete se dožadovat toho, aby si to o vás myslel i někdo jiný.
3. Znakem duchovní dospělosti je schopnost milovat a vyrovnat se s osamělostí. Často jsme schopni těch nejlepších věcí právě tehdy, když jsme sami.
4. Nezralá osoba ví, jak má jednat, ale nejedná tak. Zralá osoba naopak ví, jak má jednat a také tak nejedná. Rozpoznáme je podle toho, že zatímco nezralá osoba vše jen kritizuje, zralá osoba jedná správně.
5. Neznám recept na úspěch. Znám však recept na neúspěch – jeho hlavní přísadou je touha každému se zalíbit.
6. Chcete vědět, kdo je vaším největším nepřítelem? Podívejte se do zrcadla. To je on. Přemozte ho a ostatní nepřátelé se rozprchnou.
7. Jediným skutečným důvodem, proč bychom měli dát výpověď ve svém nynějším zaměstnání nebo ukončit svůj vztah, je, že za daných okolností nám už neumožňují osobnostní rozvoj.
8. Místo, kde se nachází skutečné štěstí (více ZDE…), najdeme až v případě, kdy se za ním přestaneme honit. Prozradím vám, kde najdete štěstí – najdete ho v sobě, ve svém nitru. Cesta ke štěstí vede přes maximální rozvoj schopností.
9. Pokud se nějaké osobě snažíme něco dokázat, tato osoba se pak stává jediným smyslem naší existence. Pokud však začneme existovat sami pro sebe, nebudeme mít potřebu nikomu nic dokazovat.
10. Je lepší mluvit s dobrou knihou než s mělkým člověkem.
11. Štěstí je jen vedlejším produktem dobře promyšleného jednání.
12. Všimněte si toho, že když se opravdu cítíme skvěle, je nám úplně jedno, jaký pocit z nás mají druzí lidé.
13. Když budete příště s někým mluvit, mějte na paměti, že dotyčná osoba má o sobě nepochybně dobré mínění.
14. O naše štěstí bychom se měli vždy podělit se svými přáteli i nepřáteli. Naši přátelé budou mít radost a nepřátelé budou zuřit.
Zdroj: healthy-holistic-living.com, Zpracovala: Mocvědomí.cz
Velmi mě zaujal tento článek.
Marie, já děkuji za komentáře :-*
Jsou to opravdu báječné rady a některé jsem opravdu neznala. Jsou nesmírně uklidňující! Učí člověka samostatnosti, žít svůj život v dobrém rozpoložení mysli. Děkuji!!!
nechápu smysl 13. bodu 🙁
Já taky ne. ˇAsi špatný překlad
I ten největší lump si o sobě myslí, že je správnej chlap. To je tím myšleno.