John Lennon se narodil 9. října 1940 v anglickém Liverpoolu do rodiny Julie a Alfreda Lennonových. Říct, že ho není třeba zvlášť představovat, zní jako ošoupané klišé, ale je to svatá pravda. Legendární zpěvák, skladatel, textař a šiřitel myšlenky světového míru.
Spolu s Paulem McCartneym založili legendární skupinu „The Beatles“ – zřejmě první a nejznámější rock’n’rollovou skupinu v historii.
Potom, co se k nim přidali George Harrison a Ringo Starr, skupina „The Beatles“ v 60. letech minulého století zaznamenala celosvětově fenomenální úspěch.
Rozpadla se v roce 1970. V letech, které po rozpadu skupiny následovaly, se John Lennon sporadicky věnoval své sólové kariéře a se svou druhou manželkou, Yoko Ono, založil skupinu „Plastic Ono Band“.
Jako teenager byl velmi nakloněn tzv. „skiffle“. Skiffle je méně známý hudební žánr, který bychom mohli charakterizovat jako bujnou směs jazzu, blues, folku a amerického folku.
V roce 1956 mu jeho máma Julia darovala první kytaru. O dva roky později, když se z návštěvy rodiny vracela pěšky domů, ji srazilo auto. Zraněním podlehla.
John Lennon jako 17letý založil svou první skupinu s názvem „The Quarrymen“. V této kapele kromě něho působili Rod Davis, Jen Garry, Colin Hanton, John Duff Lowe a Chas Newby. Až o dva roky později přišla na scénu kapela „The Beatles“.
Lennon, který je známý svou povahou rebela, nikdy neměl formální vzdělávání příliš v lásce. Proto se není třeba divit, že ho ze studia na umělecké škole Liverpool Art College vyloučili. Důvod – opakované porušování školních předpisů o nošení vhodného oblečení.
John Lennon se s Paulem McCartneym setkal na druhém koncertě skupiny „The Quarrymen“ a již od začátku si velmi dobře rozuměli. John pak navrhl Paulovi, zda by se nechtěl stát členem skupiny jeho skupiny.
Jako 18letý složil svou první píseň s názvem „Hello Little Girl“. O pět let později se tato píseň dostala do první desítky anglické hitparády.
Kytarista George Harrison, kamarád Paula McCartneyho, byl již třetí „brouk“, který se stal členem kapely „The Quarrymen“. Sestava Lennon, McCartney, Harrison a Sutcliffe se postupně přetransformovala v obecně známou kapelu „The Beatles“ v roce 1960.
Po turné v Německu se Sutcliffe rozhodl zůstat v Hamburku, a tak se postu baskytaristy po něm zhostil Paul McCartney. Ringo Starr za bicími vystřídal bubeníka jménem Pete Best.
Trvalo přibližně tři roky a této nové sestavě se již se svými písněmi podařilo obsadit vrchní příčky doslova všech anglických hitparád. Jejich ambice začali postupně směřovat i na opačné pobřeží Atlantiku.
O rok později se John Lennon, George Harrison, Paul McCartney a Ringo Starr představili široké americké veřejnosti, když jako hosté vystoupili v show s názvem „The Ed Sullivan Show“, která byla jednou z nejznámějších na světě.
Následující dva roky byly pro mladé anglické hudebníky velmi vyčerpávající. Po celou dobu byli na turné, což znamená, že cestovali z jednoho místa na druhé, a zároveň skládali a nahrávali nové písně.
John Lennon jako by zázrakem stihl napsat dvě knihy – In His Own Write (do češtiny přeloženou jako Písání) a A Spaniard in the Works (do češtiny přeloženou jako Španěl ve vesnici).
Muž, který celý svůj život bojoval za mír a lásku, zemřel násilnou smrtí. Mark David Chapman zastřelil Johna Lennona 8. prosince 1980 právě ve chvíli, kdy přicházel ke svému domu v New Yorku.
Dědictví, které po sobě zanechal, je velké. Kromě nadčasové hudby (více ZDE…) je to kolekce mnoha citátů. Některé si můžete přečíst v tomto článku.
Citáty Johna Lennona o lásce, životě a míru
1. Na konci vždy vše dobře dopadne. A jestli to dobře nedopadlo, tak to potom ještě není konec.
2. Život je to, co se děje, když se zabýváme jinými věcmi.
3. Nepotřebujete, aby vám někdo říkal, kým jste nebo jaký jste. Jste takoví, jací jste!
4. Věřím, že čas vyléčí všechny rány.
5. Vše, co potřebuješ, je láska.
6. Nemůžeme pomoci každému, ale každý může pomoci někomu.
7. Štěstí je v tobě, nikoliv s jinou osobou.
8. Mír není něco, co si přejete; je to něco, co vytváříte, něco, co děláte, něco, čím jste, a něco, co dáváte.
9. Chyba je jen překlep; chybou se stává, když ho zapomenete opravit.
10. To, co musíme dělat, je udržovat naději při životě. Neboť bez ní se utopíme.
11. Pokud nedokážeme milovat sami sebe, nedokážeme se plně otevřít schopnosti milovat jiné ani svému potenciálu tvořit.
12. Snaha vyhovět všem je absurdní – kdybyste to dělali, skončili byste tak, že by vás nikdo neměl rád. Musíte se jen rozhodnout, co považujete za to nejlepší pro sebe, a potom to udělat.
13. Představ si všichni lidé žijí život v míru. Můžeš říct, že jsem snílek, ale já nejsem jediný. Doufám, že jednoho dne se k nám přidáš a svět bude zajedno.
14. Když už nemohu zpívat srdcem, alespoň vyjadřuji své vlastní názory.
15. Vše je jasnější, když jste zamilovaní.
Zdroj: iheartintelligence.com, Zpracovala: Mocvědomí.cz
Napsat komentář