V 80. letech minulého století vědci z NASA hledali způsob, jak by bylo možné ve vesmírných stanicích co nejúčinněji udržovat čistotu vzduchu.
Provedli celou řadu výzkumů, jejichž záměrem bylo zjistit, které rostliny mají nejlepší schopnost odfiltrovat ze vzduchu toxické látky a zároveň měnit oxid uhličitý v kyslík.
Výsledky, které vzešly z těchto výzkumů, NASA zveřejnila v roce 1989 ve studii pojednávající o čistotě vzduchu. Její součástí je kompletní seznam rostlin, které jsou svými vlastnostmi nejvhodnější pro filtrování a čištění vzduchu v interiérech.
Výše zmíněná studie mimo jiné doporučuje umístit alespoň jednu rostlinu na přibližně 9,3 m2 (100 čtverečních stop) obytného anebo kancelářského prostoru.
Co všechno se nachází ve vzduchu?
Trichlorethylen – Nachází se v náplních do tiskáren, barvách a nátěrech, lacích, fermeži, glazuře, lepidlech, ředidlech a rozpouštědlech.
Mezi příznaky, které se mohou při krátkodobém vdechování trichlorethylenu objevit, patří hlavně podráždění, závratě, bolesti hlavy, nevolnost, případně zvracení, po němž obvykle následuje ospalost, nebo dokonce upadnutí do bezvědomí.
Formaldehyd – Do vzduchu se může uvolňovat z papírových tašek, voskového papíru, kosmetických kapesníků, papírových utěrek, lepenkových a překližkových obkladů a ze syntetických vláken.
Mezi hlavní příznaky vyvolané krátkodobým vdechováním patří podráždění sliznice nosu, úst a hrdla, ve vážnějších případech otok hrtanu a plic.
NÁŠ TIP: Víte, že existuje lékařská studie, podle níž existuje účinná přírodní ochrana proti novému koronaviru? Ochrání vás i vaše děti. Čtěte VÍCE
Benzen – Používá se při výrobě plastů, smoly, mazadel, saponátů a léků. Nachází se také v tabákovém kouři, lepidlech a vosku na nábytek.
Mezi nejčastější příznaky způsobené krátkodobým vdechováním benzenu patří podráždění očí, ospalost, závratě, bolesti hlavy, zrychlený tep, zmatenost a ve vážných případech ztráta vědomí.
Xylen – Nachází se v gumě, kůži, tabákovém kouři a výfukových plynech. Mezi příznaky vyvolané krátkodobým vdechováním xylenu patří podráždění úst a krku, závratě, bolesti hlavy, zmatenost, problémy se srdcem, poškození jater a ledvin, nebo dokonce upadnutí do bezvědomí.
Čpavek – Najdeme ho v čisticích prostředcích na okna, leštidlech na podlahy, vonných solích a hnojivech. Mezi hlavní příznaky způsobené krátkodobým vdechováním amoniaku patří podráždění očí, kašel a bolest v krku.
Příručka o pokojových rostlinách, které nejlépe čistí vzduch
NASA vytvořila příručku rostlin, které efektivně pročišťují vzduch v našich domácnostech.
Obr.: Příručka o pokojových rostlinách
Na infografice výše si můžete všimnout, že pokojové rostliny čistící vzduch jsou: datlovník laoský (Phoenix robelenii), ledviník ztepilý (Nephrolepis exaltata), ledviník obliterate (Nephrolepis obliterate), zelenec chocholatý (Chlorophytum comosum), aglaonema (Aglaomena modestum), palma horská (Chamaedorea seifrizii), fíkovník malolistý (Ficus benjamina), šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum), toulitka Andréova (Anthurium andraeanum), liriope (Liriope spicata), rapis ztepilá (Rhapis excelsa), gerbera jamesonii (Gerbera jamesonii), dračinec vonný (Draceanea fragrans Massangeana), břečťan popínavý (Hedera helix), tchýnin jazyk (Sansevieria trifasciata Laurentiis), dračinec lemovaný (Draceanea marginata), lopatkovec (Spathiphyllum Mauna Loa), zlateň morušolistá (Chrysanthemum morifolium).
Zdroj: good.is, Zpracovala: Mocvědomí.cz
Napsat komentář