Nic nedělá vztah více nevyváženým než sobecké chování. My všichni můžeme být a také budeme sobečtí v určitém okamžiku svého života, zvláště pokud chceme něco špatného.
Nicméně pokud se ve vašem vztahu opakovaně objevuje sobectví, je čas si toho všimnout a učinit rozhodnutí. V láskyplném vztahu musí existovat stav rovnováhy.
Dr. Srini Pillay, autorka knihy Debunking Myths of the Mind, napsala článek pro Psychology Today, ve kterém uvádí:
„Sobečtí partneři často skrývají něco, za co se velmi stydí. Pokud v nich vyvoláte pocity, které neumí kontrolovat nebo je ohrožují, budou se obávat, že důvod jejich hanby bude odhalen. Spolu s tímto pocitem neustále něco skrývat drží svou lásku velmi pevně, neboť kdyby se ho vzdali, cítili by se jako na kluzišti.“
Existuje bod, kdy je třeba postavit se zpátky na nohy a zeptat se sebe sama: „Řídí tento vztah sebeláska, nebo čisté sobectví?“
Uvádíme 4 znaky, že jste v sobeckém vztahu:
1. Váš partner je neodbytný a podceňuje vás
Je rozdíl mezi někým, kdo vás táhne a posouvá vpřed, abyste dosáhli svých cílů, a někým, kdo vás pronásleduje a dává pocítit, že jste bezcenní. Sobecký člověk nikdy nezohlední vaše potřeby.
Udělá všechno proto, abyste se cítili bezcenní, aby bylo všechno o něm. Pozornost je zaměřena jen na to, čeho dosahuje. Pokud zjistíte, že pořád dáváte a nic nedostáváte, je to nevyváženost sobeckého vztahu.
Psycholog Daniel Goleman, autor knihy Emotional Intelligence, píše:
„Nasávání pocitů ve všech formách zabíjí empatii, nemluvě o soucitu. Pokud se zaměřujeme na sebe, náš svět se scvrkne, protože naše problémy a starosti se zvětšují. Ale pokud se zaměříme na jiné, náš svět se rozšíří.
Naše vlastní problémy se přesunou na periferii mysli, a proto se jeví jako menší. Navíc tak zvyšujeme schopnost spojení – nebo soucitných činů.“
Vztah, který je jednostranný, nemůže vzkvétat.
2. Váš partner je přesvědčen, že to, co dělá, je mnohem důležitější
Sobečtí lidé neplýtvají svou energií, aby brali v úvahu potřeby jiného, dokonce ani potřeby životního partnera.
Chtějí, co chtějí, a věří, že mají právo stavět to na první místo. Existuje rozdíl mezi sebeláskou a sobectvím. Takové chování je formou zrady.
Pokud se nepostavíte za to, co chcete, váš partner necítí, nepotřebuje ani netouží po tom, aby se postavil za to, po čem toužíte. Musíte prokázat svou hodnotu a lásku, abyste mohli bojovat proti sobeckému chování ve vztahu.
Opakující se vzorce sobeckého chování jsou moc vyčerpávající a toxické. Začnete klást sebe na druhé místo, a nakonec ze vztahu zmizí jakýkoli respekt.
„V případě jednotlivce sobectví zohavuje jeho duši, pro lidský druh znamená vyhynutí.“ – David Mitchell
3. Váš partner je soutěživý a nejistý
Ve vašem vztahu existuje další entita, a to monstrum se zelenýma očima zvané žárlivost. Osoba, která se vždy snaží někoho oklamat nebo být lepší než její/jeho konkurence, je nejistý člověk se silným stupněm sobectví.
Pokud vám partner závidí, je to proto, že máte něco, co on nemá, a dobře to ví. Ve zdravém vztahu rostou oba partneři a zároveň přinášejí to nejlepší ze sebe.
„Žárlivost je nemoc, láska je zdravý stav. Nezralá mysl si často plete člověka a zaměňuje ho za jiného, nebo předpokládá, že čím větší je láska, tím větší je žárlivost – ve skutečnosti jsou téměř neslučitelné. Jedna emoce jen sotva nechává prostor pro druhou.“ – Robert A. Heinlein
4. Váš partner se neomlouvá
Toto je důležitý bod! Pokud váš partner nedokáže říct: „Omlouvám se“, když udělal něco nepřístojného nebo škodlivého, je to znak toho, že by mohl trpět narcistickou poruchou osobnosti.
Při této poruše neexistují žádné morální hodnoty. Narcista nezná zášť ani křivdu. Je to všechno o něm. Nejste dost důležití, abyste jim zabránili vidět jejich chyby.
Jedna sobecká duše ve vztahu snižuje schopnost naplno milovat s radostí. Pokud je váš partner poháněn svou egoistickou povahou, která nikdy ničeho nelituje, máte u sebe sobeckou duši.
Žádný vztah není dokonalý, ale pokud v něm není úcta, respekt ani důvěra, může se stát hanlivým partnerstvím. Jste jediní, kdo může dešifrovat, jestli je trochu sobectví dobré, nebo již hraničí s narcismem. V milujících a zdravích vztazích existuje láska a sebeúcta.
Zdroj: powerofpositivity.com, Zpracovala: Mocvědomí.cz
Vaše články jsou velmi zajímavé. Je v nich dost pravopisných chyb, ale to lze omluvit vzhledem k nedokonalosti překladu.
Hezký den! Helena Halouzková
nený dulesite jak je psano, ale CO JE PSÁNO. Njste náhodou sobec? Náhoda NEEXISTUJE. K. Albert
Moc zajímavé, hlavně pravdivé….