Jak život plyne, postupně se učíme a rosteme. Totéž dělají i naši přátelé. Postupně se z nás stává lepší verze sebe sama.
Je však moc důležité, abychom životem nekráčeli sami, ale obklopovali se lidmi, kteří jsou nám oporou.
Obvykle nepotřebujeme oporu ve věcech, které jsme již zvládli, ale spíše v oblastech, které se teprve učíme.
Je proto důležité se občas zastavit, přehodnotit naše vztahy a zjistit, které jsou nám na užitek a které jsou spíše zátěží.
Zde je 5 typů „přátel“, které ve svém životě nepotřebujete:
1. Věčný stěžovatel
Je velmi těžké žít v blízkosti člověka, který si neustále na něco stěžuje. Stále je buď něco špatného, není na svém místě nebo není dost dobré.
Když strávíme hodně času s takovým člověkem, pak se jeho negativita nalepí i na nás a začneme být jako on.
Tyto závěry potvrdila i jedna současná studie. Ta zkoumala studenty vysoké školy, kteří spolu žili na internátu. Zjistila, že i pozitivně smýšlející studenti, kteří žili s negativním člověkem v jednom pokoji, si v průběhu roku osvojili negativní myšlení.
Problémem těchto lidí je, že neexistuje nic, co by vyřešilo jejich problém. Sebe sama často nevidí kvůli tomu, že si neustále stěžují a jsou obvykle odolní vůči jakýmkoliv radám.
Jednoduše řečeno, člověk, který si stále stěžuje, je šťastnější, když je jeho sklenice prázdná.
2. Člověk, který na všechno říká „NE“
Tito lidé jsou všude kolem nás. Ať už jde o společníky, přátele, kolegy v práci či dokonce rodinu, jejich odpověď je stále „NE“.
Může to být návrh, rada, myšlenka nebo cíl, tito lidé na všechno automaticky říkají „NE“, za čím následuje dlouhý seznam důvodů proč.
Někdy je těžké rozpoznat, jestli se jedná o člověka, který na všechno říká NE nebo o člověka, který má s námi jen dobré úmysly. Prvním krokem je potřeba si uvědomit, že tento syndrom „člověka, který na všechno říká ne“ opravdu existuje.
Je to syndrom, při kterém si člověk verbalizuje svůj strach, namísto toho, aby vyjádřil reálné obavy o druhém člověku nebo situaci. Když o tomto syndromu víme, pak můžeme přikročit k identifikování lidí kolem nás, kteří potřebují naši pomoc.
Tito lidé nejsou špatní, oni se jen všeho bojí. Nerozumí tomu, proč děláme věci, které děláme, protože se bojí podstoupit riziko.
Pokud trávíte příliš mnoho času obklopeni lidmi, kteří na všechno říkají „NE“, je vysoká pravděpodobnost, že tomuto syndromu brzy podlehnete i vy.
3. Pochybovač
Pochybovač je ještě nebezpečnější než ten, kdo na všechno říká „NE“. To proto, že na první pohled se zdá, že nás podporuje, ale ve skutečnosti podkopává naši snahu tím, že neustále pochybuje o našich schopnostech.
Největší příčinou selhání, nezdarů a vzdávání se jsou pochybnosti o našich schopnostech.
My se do věcí obvykle pouštíme s tím, že to dokážeme, že budeme úspěšní a pokud něco nebudeme vědět, pak se to naučíme.
Pochybovači se zaměřují na chyby a rychle poukazují na to, co se nevydařilo a proč je dobré to vzdát.
Nebezpečné je to, že to dělají způsobem, který se jeví jako by šlo o podporu, ale ve skutečnosti tím útočí na náš charakter, odhodlání a ambice.
Pochybovače si držte od těla co nejdále a raději se obklopte přáteli, kteří vám věří více, než vy věříte sobě.
4. Chvastoun
Chvastouny nesnášíme, ale pokud my sami něco dokážeme, rádi se s tím pochválíme ostatním.
Občasná samochvála nebo sdílení osobních úspěchů je docela normální, ale pokud to přeženeme, můžeme tím vážně uškodit našim vztahům.
Potřeba chválení je znakem nízkého sebevědomí. Zatímco podpora pro naše přátele je zapotřebí, nemůžeme připustit, aby chvastoun neustále odčerpával naši energii jen proto, aby se cítil dobře.
Naše role jako přítele je podat jim pomocnou ruku, ale nenechat se chytit do pasti, ve které je budeme neustále ujišťovat o jejich schopnostech.
Pokud zjistíte, že trávíte příliš mnoho času oslavou úspěchů jiných lidí, namísto toho, abyste se soustředili na dosažení vlastních úspěchů, pak možná nadešel čas se od těchto lidí jednoduše odstřihnout.
5. Pán zaneprázdněný a důležitý
Být „pánem důležitým“ znamená více, než jen potřeba ho oslovit vícekrát, aby vás vůbec zaregistroval.
Je to například člověk, pro kterého je mnohem důležitější nahrát obrázek na instagram než vy, odpovědět na telefonní hovor uprostřed konverzace, přerušit někoho během rozhovoru a plno dalších neslušných způsobů chování.
Vztah s takovým člověkem může ve vás vyvolávat pocity méněcennosti jakoby na vás ani nezáleželo.
Sami sobě dlužíme obklopit se lidmi, kteří žijí s námi v daném okamžiku.
Každý z nás se někdy choval podobně. Problémem je, když se někdo chová tímto způsobem pořád.
Závěr
Každý z nás potřebuje mít přátele, kteří jsou nám na úžitek a my zase na úžitek jim.
Když se obklopíme lidmi, kteří do našeho vztahu přinášejí různé vlastnosti, pak to díky společně sdíleným zážitkům obohatí je, a také nás.
Zdroj: powerofpositivity.com
Napsat komentář