„Narcisti chtějí být v centru pozornosti. Budou se chlubit, chvástat se a vyprávět o sobě přehnané historky, aby dokázali, jak jsou brilantní.
Často kombinují lži s pravdami nebo polopravdami, což může ztížit jejich odhalení.“
Při konverzaci s narcistou můžete mít pocit, jako byste bouchali hlavou o zeď.
Možná to zní trochu přehnaně, ale zeď má pravděpodobně stejnou úroveň empatie, porozumění a způsobilosti.
Proč?
Protože tyto lidi vůbec nezajímá, co říkáte. Bez ohledu na to, jak logickou či smysluplnou konverzaci s nimi vedete.
Rozhovor s narcistou lze popsat čtyřmi způsoby: matoucí, závratný, nesnesitelný a nesmyslný. Pokud jde o účinky těchto konverzací, narcisti mají vrozený „dar“ přesouvat svou vlastní nejistotu a ubohost na každého, kdo je bude poslouchat.
Oběť (nebo oběti) se tedy po rozhovoru cítí mnohem hůře. Dalším „talentem“ narcistů je umění vyvolávat pocit viny, pochybností a nejistoty – toto vše je cílem lživého, manipulativního člověka.
Nenechte se oklamat. Narcisti přesně vědí, co dělají. Nejenže jsou ponořeni do svých ambicí, ale poté, co někoho podvedou, zažívají zvýšený pocit nadřazenosti a neporazitelnosti.
Jedním ze základních osobnostních rysů téměř všech narcistů je potřeba být v centru pozornosti. Psychologický termín pro tuto neukojitelnou touhu je „narcistický požadavek“ neboli potřeba neustálého potvrzování vlastní hodnoty.
V tomto článku se zaměříme na konverzaci. Přesněji řečeno, budeme diskutovat o několika znacích, které narcistu odhalí během konverzace.
Budeme mluvit hlavně o některých běžně projevovaných vzorcích chování, které dokazují jejich iracionální touhu být v centru pozornosti.
Zde je 5 vzorců chování narcistů, kteří se snaží být v centru pozornosti
1. Reverzní projekce
Než zjistíme, že se nacházíme ve společnosti narcisty, budeme s ním mluvit, jako by to byla racionálně smýšlející lidská bytost.
Jelikož není v našem zájmu lhát nebo manipulovat, pevně věříme, že ostatní nám budou toto chování oplácet.
Když však dojde k narušení této důvěry, často se cítíme zmatení, zranění a zodpovědní za narcistovo chování. A nejhorší na tom je, že přesně tohle chtěl.
Pokud nebudeme dostatečně opatrní, narcista může rychle „překroutit rozhovor“ a přesunout břemeno viny na nás.
Zároveň mírně odvrátí pozornost a začne si hrát na nevinnou oběť. Jinak řečeno, vymění role.
2. Neustálé obviňování
Narcisti přejdou k citlivému tématu (např. pracovní povinnosti), aby odvrátili vaši pozornost. Dělají to, aby vás dostali do obranné pozice.
Budou se vyptávat a zaměřovat na všechny skutečné nebo vnímané chyby. Vy se na druhou stranu budete právem bránit.
Narcista bude dále pokračovat a tvrdit, že za všechno můžete vy. Zároveň bude popírat jakoukoliv odpovědnost za své chování a nechá vás s pocity odporu.
Po celou dobu bude ukazovat prstem na vás, že způsobujete ve vztahu drama nebo problémy.
3. Šok a hrůza
Pokud narcista projevuje svůj hněv nebo vztek, dělá to s úmyslem vás šikanovat. A to je podivné, protože narcisti obvykle nezvyšují hlas ani se neuchylují k fyzickému násilí.
Záměrem je oběť zmást a vystrašit. Působí to zejména na moudré lidi, kteří nejsou na takové výbuchy zvyklí.
Oběť se v důsledku toho může přestat bránit a stát se náchylnou k sugesci.
Narcista chce, abyste se cítili slabí, protože tak snadněji neuhasitelné potřebě kontroly a dominance.
4. Hrají si na oběť
Nepoctiví lidé si rádi hrají na oběť a narcisti do této kategorie určitě patří. Rádi vzbuzují lítost, kterou si nezaslouží.
Tragédií je, že se tato manipulativní taktika vykonává na úkor někoho jiného – osoby, která si často zasluhuje přízeň ostatních.
Ačkoliv jsou narcisti emočně neutrální, chápou sílu lidské empatie. Tyto znalosti využívají k tomu, aby čelili jakýmkoliv skutečným nebo vnímaným „hrozbám“.
V případě, že někomu ublíží, se staví do obranné pozice – často jde o emocionální manipulaci těch, kteří jsou mu blízcí.
5. Přerušování
Narcisti mají neukojitelnou touhu být neustále v centru pozornosti. A když to dané téma neumožňuje, rychle přeruší konverzaci a snaží se dialog zaměřit na sebe.
Pokud se o to samé pokusí někdo jiný, narcista ho rychle neutralizuje a umlčí.
To je pro něho optimální výsledek. A pokud tento zákeřný pokus selže, daného člověka okamžitě zařadí na svoji „černou listinu“ – vnímané hrozby, se kterými je potřeba se vypořádat na základě zkresleného pohledu na to, co je opravdu důležité… pouze on.
Zdroj: powerofpositivity.com, Zpracovala: Mocvědomí.cz
Najděte si konečně někoho, kdo bude po vás články kontrolovat po stránce srozumitelné češtiny.
Já jsem tomu velmi dobře rozuměla. Asi se ozval VolaJaký NARCISTA.
Já si myslím že lépe to napsáno být nemohlo😉
S takovým jsem žila téměř 28 let.