Úzkostné stavy patří mezi duševní poruchy, které jsou charakteristické pocity úzkosti a strachu. Úzkost představuje strach z budoucnosti, který je reakcí na současné události. – Diagnostický a statistický manuál duševních poruch (DSM).
Kdokoliv, kdo trpí úzkostí, vám může říct o příšerách, kterým musí každý den čelit. Boj proti nim v mysli člověka si bohužel může vyžádat daň na jeho životě.
A tento boj často probíhá, aniž byste o tom věděli…
Mnoho studií, které se zaměřovaly na úzkost a příčiny jejího vzniku, odhalilo, že tito lidé mají více otázek než odpovědí. Upřímně se zdá, že úzkost pochází z komplexního souboru proměnných, jako jsou DNA, prostředí, výchova, strava, cvičební režim, spánkový režim a spousta dalších.
Mnoho lidí v Americe i po celém světě bohužel trpí nějakým druhem úzkostné poruchy. Jen ve Spojených státech trpí úzkostí 18,1 % lidí ve věku nad 18 let, což představuje asi 40 milionů lidí.
Pokud jste tyto pocity již někdy zažili, víte, jak omezující a vyčerpávající to může být. Úzkost způsobuje zmatek v mysli, těle i duši.
Zpozorovat úzkost u jiných lidí se může jevit jako obtížnější, nicméně níže uvedené znaky vám mohou pomoci určit, jestli jí netrpí váš partner a jak mu můžete pomoci.
Zde je 5 znaků partnera, který ukrývá svou úzkost
1. Váš partner trpí migrénami a bolestmi hlavy
Jedním z fyzických příznaků chronické úzkosti jsou časté bolesti hlavy. Jelikož stres vyvolává svalové napětí (také v hlavě), často vznikají bolesti.
Pokud si váš partner často stěžuje na bolesti hlavy bez zjevného důvodu, může trpět úzkostí.
2. Zdá se, že nemá mnoho energie
Jak již bylo zmíněno, chronická úzkost vás může zcela vyčerpat, protože k tomu, abyste neustále prožívali pocity strachu a obavy, potřebujete spoustu energie.
Úzkost může vyčerpat tělo i mysl, což vede k únavě a letargii.
3. Jídlo používá jako prostředek pro maskování svých pocitů
Pokud si všimnete, že váš partner často jí, a to zejména nezdravé a průmyslově zpracované potraviny, může trpět úzkostí.
Lidé s úzkostí často maskují své pocity nějakou látkou, aby se uvolnili.
NÁŠ TIP: Celý svět čeká na vakcínu proti koronaviru, aby mohli dospělí i děti bez obav chodit do společnosti. Víte, že se proti němu můžete chránit už teď? A navíc zcela přírodně? Čtěte VÍCE
Navíc pokud tělo přejde do stavu paniky, v podstatě se vrátí do režimu přežití. Proto má smysl, že v době stresu vyhledává zdroj kalorií, aby získalo zpět ztracenou energii.
4. Má trávicí problémy
Chronická úzkost je přímo spojena se špatným trávením, jako je například syndrom dráždivého tračníku.
Když mozek není v pořádku, ani trávení nefunguje správně. 80 až 90 % serotoninu, neurotransmiteru uklidňujícího mozek, se vytváří v trávicím systému.
Výsledkem může být špatné trávení a neefektivní produkce serotoninu.
5. Nálada vašeho partnera je nepředvídatelná
Pokud je náš mozek plný úzkostných myšlenek, máme jen malou trpělivost pro věci, které vyžadují naši pozornost. Všimněte si, že je to kontraproduktivní.
Je mnohem lepší zaměřit pozornost na věci, které jsou konstruktivní, než dovolit mysli, aby propadla vražednému šílenství. Pokud však vyžadujete pozornost po lidech s chronickou úzkostí, typicky reagují tím, že jim „rupnou nervy“ nebo na vás ošklivě zaútočí.
Uvádíme několik rychlých a užitečných tipů, jak pomůžete svému partnerovi, aby se vyrovnal s úzkostí:
1. Správná strava – vyvážená strava je silnou zbraní, jak bojovat proti úzkosti. Veďte ho ke konzumaci čerstvé rostlinné stravy a omezení průmyslově zpracovaných potravin a produktů živočišného původu.
2. Pravidelné cvičení – pomáhá jakýkoliv druh pohybu. Pokuste se ho zapojit do aktivity, která ho opravdu baví.
3. Vytvořte harmonogram – úzkost může snadno způsobit mozkovou mlhu, které se lze bránit přísným harmonogramem. Pokuste se partnera přesvědčit, aby ho dodržoval. Pomůže mu lépe se soustředit a najít v životě stabilitu.
4. Zvládání stresu – zapojte partnera do jakékoliv aktivity, která by snížila jeho stres. Vyzkoušejte jógu, meditaci, cvičení, zvukovou terapii, aromaterapii nebo masáž.
5. Spánek – mnozí lidé trpící úzkostí mají kvůli zrychlenému myšlení problémy se spánkem. Pomozte svému partnerovi dodržovat stanovený spánkový harmonogram (v daný čas zhasněte světla, pusťte relaxační hudbu, zapalte kadidlo, meditujte s ním apod.).
Zdroj: powerofpositivity.com, Zpracovala: Mocvědomí.cz
Pláč, žal, výčitky, nespavost, pochybnost, z minulosti špatně se vracející spominky to začalo před 2.tydnem. Slib který jsem nedodrzela mne trápí hodně, z jídla které konzumují nebo připravují se my najednou chce zvracet.. Pláč, nervy z ničeho nic. Hluk a hlasitě mluvící lidi v práci mne hodně stresuje, u toho i stroje. Potřebuji vědět je to taky na psychiatrii.
Jste přecitlivělá, moc si všechno berete, přikládáte některým událostem příliš velký význam. Problém možná není nesplněný slib, možná jste málo asertivní, máte nízké sebevědomí, máte mylnou představu, že musíte všem vyhovět, neumíte říct ne. To je potom hodně vyčerpávající. Uvědomte si, že nemusíte sloužit lidem, zkuste žít taky trochu sama pro sebe, nastavit si rozumnou hranici v kontaktu s lidmi, když něco nechcete, tak to nedělejte ani neslibujte. Snad si nemyslíte že půjdete za psychiatrem a on za vás vyřeší vaše problémy. Ta vaše přecitlivělost by mohla být způsobená i nějakou fyzickou nemocí, nebo poruchou, která zatím nebyla diagnostikována, ale to by chtělo opravdu dobrého lékaře, aby s vámi všechno podrobně probral a případně by udělal testy.