„Jednáme tak, jak přemýšlíme a cítíme. Když se zbavíme negativních myšlenek, spolu s nimi se zbavíme bolesti a dramatu v našem životě.“ – anonym
Negativní myšlenky opravdu nemají žádný význam. A víte, co ještě?
Negativní myšlenky nemají vůbec žádnou souvislost s tím, jakou máme osobnost. Toxické myšlenky nedefinují náš charakter, a také nemají moc určovat náš osud.
Ve skutečnosti my rozhodujeme o tom, jakou sílu připíšeme každé jedné negativní myšlence. Často jim bohužel připisujeme příliš velký význam – a právě to nám škodí.
Buddha jednou řekl:
„Ani ten nejhorší nepřítel nám nemůže ublížit tak, jak nám mohou ublížit naše vlastní myšlenky, které neumíme mít pod kontrolou.“
V tomto citátu si všimněte zejména slovního spojení „nemít pod kontrolou“. Podobně jako ve většině věcí týkající se mysli i zde můžeme vidět Buddhovu nepřekonatelnou moudrost (více ZDE).
Negativní myšlenky mají často tendenci jen tak procházet naší myslí, a právě v tomto případě je pro nás moc užitečné změnit nebo vytvořit si nové kognitivní funkce.
Bývalá klinická psycholožka Dr. Alice Boyesová, autorka knihy The Anxiety Toolkit (Nástroje na zvládnutí úzkosti), popisuje tento proces jako „nejdůležitější část kognitivní behaviorální terapie“.
Dr. Boyesová dále tvrdí, že „tato část je jednou z nejúčinnějších psychologických léčebných metod“.
Nemějte však žádné obavy. Není třeba, abyste se účastnili kognitivně-behaviorální terapie, pokud se chcete naučit změnit své kognitivní funkce.
Právě proto vám přinášíme tento článek. Zmíníme se o základních principech vytvoření kognitivních funkcí, které se můžeme naučit.
I když se z vás možná nestanou experti v používání uvedených technik, přečtením článku určitě získáte nové a cenné informace. A co je ještě důležitější, tyto informace vám dodají novou sílu.
Zde je 5 technik, pomocí nichž můžete změnit negativní myšlenky v pozitivní:
1. Pozorování svých myšlenek
Pohodlně se usaďte v zadní místnosti vaší mysli a negativní myšlenky jen pozorujte. Představte si, že pozorujete vrabce, jak se honí po střeše.
Negativní myšlenky bývají obecně výsledkem kognitivního zkreslení nebo iracionálních myšlenkových postupů.
Tento fakt je psychologům a psychiatrům po celém světě moc dobře známý. Nepotřebujete žádnou psychoterapii nebo léčbu – stačí jen pozorovat své myšlenky a uvidíte, jak rychle zmizí.
2. Prozkoumejte každé přílišné dumání
Máme tendenci filozofovat, když přemýšlíme více, než je zapotřebí. Když nadměrně přemýšlíme, v naší hlavě to může vypadat asi takhle: „Mám nějaký problém, který mohu vyřešit, jen když budu o něm neustále přemýšlet.“
Pokud aktivně nezapojujeme čelní (frontální, přední) lalok našeho mozku – tzn. pokoušíme se o vyřešení problému – drtivá většina myšlenek bude jednoduše bezúčelná.
Před námi pak vyvstává otázka: „Jak můžeme změnit tyto myšlenky?“
Můžeme se pokusit provést následující kroky:
(a) Na papír si nakreslíme dva sloupce. První sloupec nazveme „Myšlenka“, druhý sloupec nazveme „Řešení“.
NÁŠ TIP: Celý svět čeká na vakcínu proti koronaviru, aby mohli dospělí i děti bez obav chodit do společnosti. Víte, že se proti němu můžete chránit už teď? A navíc zcela přírodně? Čtěte VÍCE
(b) Když u sebe zpozorujeme, že dumáme, pokaždé to zapíšeme do sloupce „Myšlenka“ a také si zapíšeme, kolikrát jsme přemýšleli o dané věci.
Pokud máme pocit, že v našich myšlenkách se nachází i něco užitečného, zapíšeme si to do sloupce „Řešení“.
(c) Na konci dne/týdne/měsíce spočítáme, kolikrát se daná myšlenka objevila. Také spočítáme, kolikrát se v naší mysli objevily možnosti řešení.
Potom si položte otázku: „Nalezl/a jsem něco, co by mělo nějaký význam?“ Pokud ne, vrátíte se zpátky k bodu č. 1.
3. Zjistěte, jestli jsou vaše myšlenky opodstatněné
Další způsob, jak můžeme změnit své myšlenky, je určit, jestli jsou naše myšlenky opodstatněné a jestli se zakládají na nějakém faktu.
Pokud nám často přijde na mysl myšlenka „Nikdy nemám dost peněz“, možná bude vhodné popřemýšlet o důkazu, který by potvrdil tuto myšlenku, a pak najít nějaké vhodné řešení (pokud je zapotřebí).
I v tomto případě můžeme použít naše dva sloupce. Do sloupce (A) napíšeme jakýkoliv důkaz, který by potvrzoval pravdivost naší myšlenky „Nikdy nemám dost peněz“ – může to být např. výpis z účtu nebo skutečnost, že si půjčujeme peníze od známých apod.
Do sloupce (B) napíšeme jakýkoliv objektivní důkaz, který by naši myšlenku „Nikdy nemám dost peněz“ vyvrátil – může to být např. máme střechu nad hlavou, máme co jíst, máme si co obléknout a tak dále.
Jaká informace nám z toho plyne? Můžete říci se 100% upřímností, že „nikdy nemáte dost peněz“? Pokud je to však opravdu tak, co podniknete dál? Připravíte si vlastní rozpočet a začnete trochu více omezovat své výdaje?
4. Naučte se udržovat svou mysl v přítomném okamžiku, žít tady a teď
Peníze jsou stresovým faktorem téměř u každého. A proto neexistuje lepší okamžik mluvit o tom, abychom udržovali naši pozornost v přítomném okamžiku než v případě problémů s penězi.
Vědec a trojnásobný mistr světa v triatlonu Christopher Bergland vysvětluje, že stav mysli, která je v přítomném okamžiku (více ZDE), je „opravdu původním stavem mysli mnohem více, než bychom si mysleli“.
Bergland rozděluje svůj přístup k dosažení tohoto stavu mysli do tří kroků:
„Zastavte se. Dýchejte. Přemýšlejte o svých myšlenkách. Tuto jednoduchou techniku k dosažení stavu mysli, která svou pozorností spočívá v přítomném okamžiku, může využívat opravdu každý.
Dosáhnete tak vnitřního klidu, lepší soustředěnosti, optimismu a vlídnosti.“
Existuje několik strukturovaných technik meditace, které jsou zaměřeny na dosažení stavu pozornosti spočívající v přítomném okamžiku. Jedna z těchto technik se nazývá Mindfulness-based Stress Reduction (MBSR) (Odbourávání stresu pomocí mysli, která svou pozorností spočívá v přítomném okamžiku).
Podobné techniky jsou vhodné zejména pro ty, kteří chtějí výše popsaný stav mysli dosáhnout pevnějším způsobem pomocí tréninku.
5. Naučte se neutralitě a pochopte, že negativní myšlenky jsou pomíjivé
O tomto tématu jsme se již zmínili na začátku, ale stojí za to zmínit se o tom ještě jednou: negativní myšlenky jsou pomíjivé a dočasné. Samy o sobě nemají žádnou moc.
Ať už máme v mysli jakékoliv negativní myšlenky, pro nás je rozhodující, abychom pochopili výše zmíněné pojmy.
Můžeme si dokonce napsat a sami pro sebe opakovat zásadu jako například: „Toto je negativní myšlenka. Pozoruji ji, ale více se jí nezabývám, protože vím, že za chvíli pomine.“
Jeden mimořádně přesvědčivý způsob, jak demonstrovat bezmoc negativních myšlenek, je, že odvrátíme svou pozornost jiným směrem. Dělejte něco, co zaměstná vaši mysl. Pro negativní myšlenky pak nezůstane žádné místo.
Přejeme vám mír, štěstí, sebelásku a abyste měli soucit vůči sobě.
Zpracovala: Mocvědomí.cz
Dobrý den, mám problém, jedna moje spolužačka má právě špatné myšlenky ve stylu, že není pěkná, nikdo si na ní nevzpomene poté co odejde apod. Má přítele, který se snaží společně se mnou jí tyto myšlenky “porazit”, ale vypadá to jako bychom ji ještě utvrzovali a už nevím jak ji jinak pomoct. Děkuji předem za odpověď.