Chcete znát tajemství šťastného života? Určitě ano. Mnoho lidí má různé způsoby, jak na něj.
Tibetští mniši používají meditaci, Havajané zase techniku lásky s názvem Ho’oponopono a Britové se obvykle utápějí v alkoholu každý pátek večer.
Nicméně existuje studie, která uvádí, jak si můžete vytvořit ten nejšťastnější život na světě. Tato studie byla provedena na Harvardově univerzitě a trvala celých 75 let.
Z tohoto důvodu patří mezi jednu z nejdéle trvajících studií vůbec. Výzkum začal v roce 1938. Studie zkoumala 268 vysokoškoláků ze všech společenských vrstev.
Zaznamenávala všechny aspekty jejich života, od příjmu až po konzumaci alkoholu (více ZDE…). Ke 2. únoru 2012 z nich bylo naživu jen 68.
Tuto neobyčejnou studii vedl během let 1974-2004 George Vaillant, psycholog z Harvardovy univerzity, který získal prestižní grant. Některé aspekty se stále objevují a některé nejsou dodnes známé veřejnosti. Avšak nyní se s vámi podělíme o výsledky.
Zde jsou některé z perel moudrosti:
1. „Štěstí je láska a TEČKA.“
Toto je pět slov Vaillanta, která napsal v závěru studie za 20 milionů amerických dolarů.
Vysvětluje, že existují dva pilíře štěstí: láska a „způsob, jak se vyrovnat se životem, který odstrkuje lásku pryč“.
To znamená, že můžete být i Richie Rich žijící v rezidenci s vlastním sluhou a McDonaldem, ale peníze a moc mají jen malý vliv na štěstí, protože, „pokud jde o úspěch, jediná věc, na které opravdu záleží, je, že jste spokojeni se svou prací,“ dodává Vaillant.
Všechny vztahy jsou důležité, dokonce i ty nejranější, v období dětství. Slouží nejen jako ukazatele štěstí v celém vašem životě, ale také spokojenosti s kariérou.
Vztahy mají význam, a jak říká H. L. Hunt: „Peníze jsou pouze způsob, jak udržet dobré skóre.“
2. Inteligence není všechno a konec všeho
Inteligence (více ZDE…) má přirozeně nějaký vliv na to, jak se cítíme. Ale to neznamená, že lidé s nižším IQ nemohou být šťastní. Jen pro upřesnění, průměrné IQ v USA je 98 (stejně jako v České republice).
Avšak podle studie Harvardovy univerzity jsou lidé s lehce nadprůměrným IQ obecně úplně stejně šťastní jako někdo, kdo se považuje za génia.
3. Můžete být šťastní i poté, co zažijete bolest
Součástí studie byl i vysoký zrzavý muž jménem Godfrey Minot Camille, který se pokusil o sebevraždu po ukončení studia medicíny, a když mu bylo 30 let, byl to narcistický hypochondr.
Když mu bylo 50 let, stal se z něj empatický altruista s pragmatickým postojem k životu. Vzpomínal na to, jak láska postupně změnila jeho život. Přečtěte si jeho slova, když mu bylo 75 let:
„Dříve, než existovaly dysfunkční rodiny, jsem pocházel z jedné takové. Můj profesionální život nebyl zklamáním – ani zdaleka –, ale skutečnou radost jsem objevil až tehdy, když se ze mě stal pohodlný, veselý, oblíbený a produktivní člověk.“
Když tento muž zemřel při lezení v Alpách ve zralém věku 82 let, byl to milující manžel a táta dvou dětí, které na něm byly závislé. Kostel, který často navštěvoval, mu odsloužil mši a vystavil jeho pamětní desku.
Biskup o něm řekl: „Měl velmi jednoduchý život, ale bohatý na vztahy.“
Závěr
Tato známá studie může být pro nás velkou inspirací, jak dosáhnout v životě opravdového štěstí. Jsme lidé, a proto nám ke štěstí stačí, když milujeme a jsme milovaní, a také skutečné vztahy s lidmi, kteří nás mají rádi a jsou nám oporou ve chvílích, kdy se nám život jeví jako těžký (více ZDE…).
Jedno známé rčení praví, že v jednoduchosti tkví krása. Řiďte se proto tímto heslem a mějte tak krásný a šťastný život, abyste mohli na konci říct, že stál za to.
Zdroj: powerofpositivity.com, Zpracovala: Mocvědomí.cz
Napsat komentář