Fajn, slovo „nesnášíte“ je možná příliš silné. Ale asi jste si všimli, že s přibývajícími léty máte stále menší potřebu těšit druhé, nemůžete vystát zbytečné rozhovory a nechcete plýtvat svým časem.
Nebojte se, nejste v tom sami. Není nic neobvyklého, když člověk, který míval dvacet „blízkých“ přátel, si najednou vystačí s jedním anebo dvěma. Ať tomu věříte, nebo ne, obvykle má k tomu dobrý důvod.
V dnešní době sociálních médií jsme v neustálém kontaktu s množstvím lidí. Skutečné vztahy se však z našich životů nějak vytrácejí.
Studie odhalují, že dnes máme mnohem méně blízkých důvěrníků než před 25 lety. Jen 50 % lidí se svěří svému blízkému příteli, a to jednou za půl roku!
Proč váš zájem o druhé s přibývajícími léty klesá?
Co se vlastně děje? Proč si vystačíte s pár skutečnými přáteli? Zde jsou vědecky potvrzené důvody:
1. Máte menší zájem vytvářet nová přátelství
Po odchodu ze školy se váš život razantně změní. Každý den jste byli obklopeni stovkami lidí, se kterými jste vyrůstali a dobře jste je znali.
Najednou máte mnohem méně příležitostí najít si nové přátele. Možná se setkáváte s novými lidmi (více ZDE…) ve svém zaměstnání (pokud jste typ, který o to usiluje) anebo klubech, kde se věnujete společným zálibám (literatura, ruční práce apod.).
Obecně platí, že dospělí lidé navazují nová přátelství mnohem složitěji. Vztahy, o nichž jste si mysleli, že vydrží po celý život, se rozplynou jako pěna, protože přátelé se odstěhují za prací do jiného města, nebo je zcela pohltí rodinný život.
Vám nezbývá nic jiného než se přizpůsobit. Pomalu si zvykáte na to, že trávíte stále více času s rodinou a s přáteli se vídáte stále méně. Těšíte se na to, že si alespoň jednou za měsíc zatelefonujete s nejlepší kamarádkou/nejlepším kamarádem a pomalu zapomínáte na pravidelné večerní „akce“.
Je to zcela normální. Vždyť i váš život nabyl jiného rozměru a denní program se zaplnil pracovními povinnostmi.
2. Nemáte zájem o hlouposti
Čím více životních zkušeností máte, tím lépe znáte sami sebe a osoby, které vás obklopují. Když je vám dvacet let, je těžké nezaplést se do rodinného dramatu a neřešit s kamarádkou její nepovedený vztah.
NÁŠ TIP: Bojujete dlouhodobě s imunitními problémy a máte pocit, že vitamíny ani léky nezabírají? Vyzkoušejte spreje Virostop, které vás dokážou ochránit před všemi běžnými viry a bakteriemi, včetně SARS-CoV-2. Čtěte VÍCE
Jde přece o ty, na kterých vám záleží a chcete pro ně to nejlepší. Časem však zjistíte, že někdy je lepší držet se v ústraní a nechat řešení na druhé.
Začnete si jasně uvědomovat, že nedokážete pomoct každému. Ačkoliv vám záleží na blízkých a přátelích, účast na řešení jejich problémů vás obírá o energii (více ZDE…) a čas.
3. Nebaví vás prázdné řeči
Každý z nás si občas pomyslí: „Bože, jsou to léta, co jsme se neviděli! Někdy se musíme setkat u kávy a popovídat si!“
Pokud jsme jen nedávno překročili pomyslný práh dospělosti, tato slova zvykneme myslet vážně. Jsme zahlceni novou prací a povinnostmi, setkáváme se s novými lidmi a náš život nabývá nového rozměru.
Setkat se se „starým známým“ je pro naši duši pohlazením. Často se necháme unést radostí a až později nám dojde, že najít si čas na schůzku s kamarádem nebude tak snadné.
Prozradíme vám tajemství, které zná každý dospělák: když si neumíte domluvit schůzku hned, fráze „někdy se spolu musíme setkat“ vůbec nic neznamená.
Nemá žádnou cenu. Místo toho řekněte: „Moc rád/ráda jsem tě viděl/a.“ Nemusíte se tak cítit provinile anebo nepříjemně.
4. Váš čas se stává vzácným
Když jste mladí, pořád si myslíte, že máte hodně času. Carpe diem chápete jako výzvu žít divoce a naplno, dokud se dá. S přibývajícími léty však zjišťujete, že užívej dne znamená využívat čas na věci, na kterých skutečně záleží.
Když je vám dvacet let, nejraději byste všeho hned nechali a připojili se ke skupince kamarádů, které docela dobře znáte. Později zjistíte, že byste raději byli v kruhu své nejbližší rodiny než s nimi.
Své rodiče byste překvapili chutným a zdravým obědem, hráli byste různé hry anebo ostali v pohodlí svého domova (více ZDE…). Nepotřebujete to jen vy, ale každý z nás.
Závěr
Na závěr můžeme říct, že zralost vám pomůže rozlišit opravdové priority. Většinou pochopíte, že na těch „ostatních“ vztazích vlastně nezáleží.
Vaše mladší Já z toho bude možná vystrašeno. To starší však ví, co je opravdu důležité. Díky němu si budete moci užívat své skutečné a nejhlubší vztahy naplno.
Zpracovala: Mocvědomí.cz
Napsat komentář