Představme si, že bychom vždy usměrňovali svou pozornost a energii jen tím správným směrem. Neexistovaly by tak žádné překážky, které by nám bránily při dosahování toho, co chceme.
Pořád děláme drobná rozhodnutí. Právě v této chvíli můžeme nasměrovat svou pozornost, kamkoliv chceme.
Ale je smutné, že jako lidé děláme hodně zvláštních rozhodnutí. Evoluce nám zatím nedala schopnost dělat stále dokonalá rozhodnutí.
Díky evoluci jsme zatím uzpůsobeni tak, abychom prodali své DNA další generaci a vynakládali co nejmenší úsilí, jinými slovy, abychom ušetřili co nejvíce energie.
Klíčová slova jsou „ušetřit energii“. Náš mozek je ve srovnání se zbytkem těla poměrně malý – představuje přibližně 2 % celkové tělesné hmotnosti.
Ale mozek spotřebuje 20 % celkové energie (v případě, že se tělo nachází ve stavu klidu) [1]. A k tomu, abychom ušetřili energii, si náš mozek vytvořil mnohé zkratky, které při myšlení používá.
Nicméně existují způsoby, které nám umožňují myslet a rozhodovat se správněji. Máloco v životě můžeme udělat s naprostou jistotou, ale můžeme výrazně zvýšit pravděpodobnost, že naše rozhodnutí bude správné.
Zde vám přinášíme devět principů, díky nimž se můžete naučit dělat skvělá rozhodnutí – jejich výsledkem bude nakonec skvělý život:
1. Začněte se záměrem ve své mysli
S tímto principem jsem se poprvé setkal v knize „The 7 Habits of Highly Effective People“ („7 zvyků skutečně efektivních lidí“) [2].
Jednou z pozoruhodných vlastností člověka je jeho schopnost vizualizace. Vizualizace je však dvousečná zbraň, protože je možné představovat si to, co chceme, aby se stalo, jakož i to, co nechceme, aby se stalo.
Když svým vizím věnujeme velkou pozornost, většinou se zrealizují, ať už jsou dobré, nebo špatné.
To je podstatou známého zákona přitažlivosti (více ZDE). Do svého života přitahujeme to, na co nejvíce zaměřujeme svou pozornost.
„Pokud žebřík, po kterém lezeme, není opřený o tu správnou zeď, každým krokem se rychleji přibližujeme k nesprávnému místu.“ – Stephen Covey
2. Princip 80/20
Princip 80/20 – známý také jako Paretův princip – říká, že 80 % našich výsledků pochází z 20 % našich aktivit.
Předtím, než něco uděláte, položte si otázku: „Je toto 80 ke 20? Je to právě ta činnost, která mi při vynaloženém úsilí přinese ty nejlepší výsledky?“
Pokud se budete tohoto principu stále přidržovat při každé své aktivitě, začnete si jasněji uvědomovat, co je třeba udělat. Stejně důležité je, abyste si začali uvědomovat, co byste neměli dělat.
Některé aktivity nám zkrátka nepřinášejí ty výsledky, kterých chceme dosáhnout. Je s nimi tedy potřeba skoncovat.
Jaká aktivita vám přináší 80 % seberealizace a vnitřního klidu (více ZDE)? Jaká činnost vám přináší 80 % výsledků při naplňování vašich snů?
3. Synergie
„Součin a společné působení jednotlivých prvků má vždy větší celkový účinek než součet účinků jednotlivých prvků působících samostatně.“ [3]
Dělejte vždy to, co zlepší celkový stav.
Cvičíme a stravujeme se zdravě nejen proto, abychom byli zdraví, ale také proto, že když budeme zdraví, přispěje to ke zlepšení našich vztahů nebo našeho úspěchu.
Trávíme čas spolu s naší milovanou osobou nejen proto, že to chceme my a ona, ale také proto, že nám to pomáhá zotavit se po těžké práci, kterou jsme vynaložili za účelem naplnění svých snů.
Nepracujeme na dosahování svých snů jen proto, abychom byli úspěšní a bavili se – naplňování našich snů vede i k duševnímu zdraví a dobrým vztahům (více ZDE).
Práci na sobě samých nazýváme seberealizací. A seberealizace – překonávání svých vlastních hranic a naplňování snů – nám umožňuje lépe poznat sami sebe.
S holistickým myšlením toho dosáhneme nejvíce. Vše je vzájemně propojeno.
4. Parkinsonův zákon
„Práce trvá přesně tak dlouho, kolik na ní máme času.“ [4]
Jinak řečeno, tento zákon říká, že při práci strávíme všechen čas, který je potřebný k jejímu provedení.
Pokud máme na napsání referátu měsíc, bude nám to podle tohoto zákona trvat měsíc. Pravděpodobně promrháme prvních 28 dní nesoustředěným čtením, sledováním televize, zkrátka budeme svou povinnost neustále odkládat.
Ale pokud chceme v životě dosáhnout výjimečných výsledků, často si musíme určit poslední termín pro dokončení práce a musíme být při jeho dodržení neústupní. Když hodiny tikají, nemáme jinou možnost než se zaměřit na nejdůležitější věci.
Položte si otázku: „Za jak dlouho dokážu splnit tento úkol?“
Mějte před očima stanovený poslední termín. To na nás vyvine dostatečný tlak, abychom se soustředili pouze na důležité věci, a práci (více ZDE) nakonec stihneme provést včas.
5. Occamova břitva
„Pokud pro nějaký jev existuje několik vysvětlení, je lepší upřednostnit to nejméně složité.“ [4]
Pro lidi je typické, že mají občas zálibu věci komplikovat. Život byste si měli zjednodušovat, choďte tedy za tím, co chcete tou nejrychlejší cestou.
Položte si otázku: „Dá se to provést i jednodušeji a rychleji?“ A pak to proveďte.
6. Investujte peníze do své mysli
„Největší jistotu, že se vám peníze vrátí, budete mít, když je investujete do své mysli.“ – Benjamin Franklin
Peníze, které utratíme za materiální věci, jsou nenávratně pryč. Peníze jsme jen vyměnili za více materiálních věcí. Ale peníze, které „investujeme“ do své mysli, nám časem přinesou zisk v mnoha směrech.
Když se naučíme něco nového, vždy se to odrazí ve všech oblastech našeho života – začneme lépe rozumět světu i sobě a druhým, a časem budeme schopni i více vydělávat. A výsledný efekt je, že se budeme mnohem lépe cítit.
Jediné kliknutí myší nám z domu umožňuje přístup k poznání největších myslitelů světa (více ZDE), poznání ze všech oblastí života.
7. Na názoru většiny nezáleží
Smutnou pravdou je, že většina lidí nežije opravdu ten život, který by si přála žít. Jen nesmyslně následuje vžitá pravidla, která určují, jak bychom podle všeho měli vést svůj život. Většina lidí se bojí odlišovat se od ostatních.
Dejte stranou názor většiny. Dejte stranou průměrný způsob života. Žijte svůj život podle svých představ. Projevte svou jedinečnost (více ZDE) a hrdě se k ní hlaste. Neposlouchejte rady těch, kteří svůj život nežijí doopravdy.
„Dovolte svému zvláštnímu světlu, ať se rozzáří a přitáhne k sobě jiná zvláštní světla.“ – internetový blog Spirit Science
Když následujete své sny, setkáte se s lidmi, kteří dělají to samé.
8. Snažte se nejprve porozumět druhým lidem
V mezilidských vztazích máme tendenci dělat hodně nesprávných rozhodnutí.
V kognitivní psychologii existuje teorie, která se nazývá „základní atribuční chyba“. Podle této teorie máme sklon vysvětlovat lidské chování na základě povahy nebo vlastností dané osoby, a nebrat v úvahu situaci, v níž se daná osoba nachází.
A podle této teorie jsou naše vysvětlení ohledně chování druhé osoby většinou nesprávná.
Pomalý řidič, který brzdí celou kolonu, je debil, a ten, co nás předjíždí, je šílenec. Ale my jsme bezchybní…
Pokud máte ve vztahu se svým blízkým nějaký problém, ať už se jedná o vašeho přítele, rodinného příslušníka nebo kolegu v práci, pokuste se mu nejprve porozumět.
Dejte stranou své počáteční posuzování situace (více ZDE). Pokud problému připisujete nějaké osobnostní vlastnosti či nedokonalosti druhé osoby, s největší pravděpodobností se mýlíte.
Abyste si byli jisti, že druhé osobě opravdu rozumíte, můžete vyzkoušet jednoduchý trik: pokuste se druhé osobě vysvětlit její stanovisko. Pokud vám tato osoba odpoví „ano, pochopil jsi mě“, pak jste měli pravdu.
Pokud má druhá osoba pocit, že jsme ji pochopili, ale my si stále myslíme, že se zachovala nerozvážně či bláznivě, alespoň jsme se ji snažili pochopit.
A pokud si nedáme námahu pochopit druhou osobu, její chování můžeme alespoň připsat vnějším faktorům.
9. Chcete, aby se na vás vzpomínalo?
Mám se dnes dívat na televizi, nebo raději strávit dvě hodiny psaním své knihy?
Mám si koupit nový gauč, nebo raději investovat peníze do školení, které využiji ve své profesi?
Nikomu se nevryjete do paměti tím, že jste si koupili drahý gauč nebo že váš dům má mnoho pater. Z nádherného gauče budete mít dobrý pocit tak dva dny, a pak ho budete brát jako samozřejmost.
Pokud však pracujete na svých snech a stále posouváte hranice svých možností, zažijete na své cestě malá vítězství a nečekané odměny.
Lidé vás budou chválit, budete všemu lépe rozumět, hodně se o sobě naučíte, a navíc budete mít další, vzrušující sny (více ZDE).
„Cesta k mistrovství je dlážděná nečekanými odměnami.“ – Vegard Gjerde
A jaký je váš sen? Pomáhat druhým lidem? Nebo je inspirovat k lepšímu životu, úspěchu a štěstí?
Autorem článku je Vegard Gjerde
Zdroje
[1]Pellerin, L., Magistretti, P. J. “How to balance the brain energy budget while spending glucose differently”. J Physiol. 2003.
[2] Covey, S. R. “The 7 Habits of Highly Effective People: Powerful lessons in personal change”. Simon & Schuster, New York, 1990.
[3] dictionary.com, [4] wikipedia.org,
Zpracovala: Mocvědomí.cz
Napsat komentář