Moc vědomí

  • Kontakt

Dvanáct typů chování, za které se nikdy neomlouvejte

10.8.2018 by lucie 2 Comments

Dvanáct typů chování, za které se nikdy neomlouvejte

Osoba č. 1: „To je mi líto!“

Osoba č. 2: „Přestaň se omlouvat.“

Osoba č. 1: „Dobře… lituji toho.“

Osoba č. 2: *Potřese hlavou a odchází*

Omlouváte se, i když to není nutné? Říkáte „Je mi líto“, i když k tomu není vůbec žádný důvod? Někteří lidé se už chronicky omlouvají, aniž by si toho byli vědomi.

Ačkoli existují i ​​mnohem horší přestupky, než jakým je projev neopodstatněné lítosti, tento typ chování je potenciálně škodlivý.

Díky tomu, co ho zapříčiňuje a co následně způsobuje. Často vyjadřujeme zbytečnou lítost, protože přikládáme příliš velký význam tomu, co si myslí druzí, nebo proto, že upřednostňujeme pocity jiných před našimi vlastními.

Potřeby a přání jiných jsou důležitější než naše vlastní. V důsledku toho budou ostatní lidé považovat naši omluvu za slabost nebo nedostatek sebedůvěry.

A tak, ano, je třeba se omluvit, ale jen v případě, když je to nevyhnutné a odůvodněné. Přestaňte se omlouvat a projevovat lítost, když k tomu nemáte žádný důvod.

Dvanáct věcí, za které byste se nikdy neměli omlouvat

1. Jak se cítíte

Vyjádřit své pocity je povinností každého z nás. Je to zároveň projev odpovědnosti v jakémkoliv vztahu (platonickém i romantickém).

Říct jinému člověku, jak se cítíte, mu umožňuje lépe vás poznat, čímž se prohlubuje váš vzájemný vztah.

Pokud má někdo problém s tím, že jste konstruktivně vyjádřili své pocity a myšlenky, je to jen jeho problém, ne váš.  

2. Když řeknete „ne“

Říct „ne“ je v pořádku a většina lidí s tím nemá problém. I když odmítnutí (více ZDE…) není tím nejlepším a nejpříjemnějším pocitem, není to v žádném případě důvod k tomu, abyste se omluvili.

Pokud z toho chcete vyjít bez konfliktu, vysvětlete, proč jste něco nebo někoho odmítli.

3. Že postupujete ve svém vlastním zájmu

Většina lidí je posedlá životní cestou se stanovenou posloupností. Nejprve škola, pak práce, rodina a důchod.

Přestože není nic špatného na tom, když se vás někdo snaží přesvědčit o správnosti svého jednání, nikoho nemá co zajímat, jak se ostatní rozhodnou žít.

4. Jak vypadáte

„Promiň, vypadám unaveně“, „Moje vlasy dnes nevypadají nejlépe, je mi to líto“.

Co se to děje? Někdo se snaží omluvit za něco, o čem se domnívá, že se nelíbí jiným lidem, nebo za to, že ostatní neocení jeho vzhled.

Přemýšlejme o tom chviličku – vždyť je to přesně to, co se děje. A koho to zajímá? Za předpokladu, že nevypadáte jako Will Ferrell a neoblečete si tanga na zasedání správní rady, pak není žádný důvod k tomu, abyste se omlouvali.

5. Že kladete otázky

Někteří lidé nenávidí lidi, kteří kladou otázky. Přicházejí tak o svůj drahocenný čas, že? Mají smůlu. Pokud něčemu nerozumíte, pak tomu nerozumíte – a potřebujete v tom mít jasno.

Pokud si někdo dá tu námahu, že něco zpochybňuje, je to pravděpodobně kvůli nejistotě, kterou cítí vůči svým znalostem – nebo kvůli jejich nedostatku.

6. Že si uděláte čas sami pro sebe

Nemůžete se postarat o někoho jiného, ​​pokud se neumíte postarat o sebe samého.

Důležitou částí péče o sebe je poznat, kdy potřebujete být o samotě. Odpočiňte si, osvěžte se a vraťte se zpět – ale jen v případě, když jste na to připraveni.

7. Za chování jiných lidí

Přišel za vámi někdo s ostrou kritikou vůči jinému, jako kdybyste vy byli tou jinou osobou a týkalo se to vás? Co se to sakra snaží říct?

Zřejmě mu nikdo nikdy neřekl, že vy nejste odpovědní za to, jak jedná někdo třetí. V každém případě ho ignorujte a určitě se neomlouvejte.

8. Že nereagujete okamžitě

Stačí to vysvětlit následovně: lidé, kteří vám pošlou textovou zprávu nebo vám zanechají odkaz v hlasové schránce s nesprávným přesvědčením, že to má být vaší prioritou, jsou strašně nepříjemní.

Proč? Protože tito lidé budou na vás určitě nadávat, že jste se neozvali okamžitě. Vždyť jsou zaneprázdněni. Omluva proto není nutná.

9. Že jste právem rozčilení

Někteří lidé se snaží vzbudit u jiných pocit viny tím, že jim říkají, že jejich hněv je neopodstatněný. Ne vždy jde o totéž. Někdy k tomu mají dobrý důvod.

Stejný manipulační vzorec chování se používá v případě – kdy a proč člověk cítí úzkost, kdy a proč je někdo smutný nebo deprimován.

Každý člověk má právo cítit se tak, jak se cítí, bez ohledu na to, zda to „správné“ je (podle názoru jiného člověka) nebo není.  

Když tím nikomu neubližujete, nikdo nemá právo od vás očekávat, abyste se omlouvali za svůj hněv, úzkost nebo smutek.

10. Že trváte na svém

Kdyby měli někteří lidé možnost, všechny lidi, kteří by nesouhlasili s jejich názory, by obrali o svobodu projevu a zakázali by jim mít vlastní názor.

Když se proti takovým lidem postavíte, budou se tvářit uraženě, jako kdybyste to byli vy, kteří překročili povolené hranice. Na tento typ lidí zapomeňte.

Jsou to ignoranti, jsou namyšlení a falešně hrdí. Jejich chování je absolutně toxické (více ZDE…). Místo toho, abyste se jim omluvili, držte se sebe sama, vztyčte hlavu a nechte se slyšet!

11. Že jste sami sebou

Oscar Wilde byl významným spisovatelem a básníkem. Při jedné příležitosti se vyjádřil následovně: „Buďte sami sebou; ostatní vám mohou být ukradeni.“

Ale zajděme ještě dál a řekněme si, že je úplně v pořádku, když vás budou považovat za „divného“ nebo „jiného“.

Nestarejte se o to, co si myslí druzí. Buďte sami sebou, nikdy se nepřetvarujte. Ať vás ani nenapadne se za to někdy omlouvat.  

Koneckonců individualismus a rozmanitost jsou součástí toho, co dělá život vzácným a krásným.

12. Za neúmyslnou chybu

Chyby jsou nezbytnou součástí života každého z nás. Pokud vaše chyba neublíží někomu druhému, nemusíte se omlouvat.

Lidé, kteří trvají na tom, abyste se omluvili kvůli své chybě, nebo abyste vysvětlili své jednání, i když to na ně nemělo přímý dopad, nestojí za váš čas.

Nechte to plavat a nezabývejte se tím.

Zpracovala: Mocvědomí.cz



Kategorie: Články Značky: chování, emoce, hněv, názory, nesouhlas, omluva, škodlivý, toxický, vina, vzhled

Comments

  1. lenka says

    15.5.2019 at 11:57

    no to je superrrrrrrr

    Odpovědět
  2. karel says

    16.5.2019 at 20:12

    Jasně a máte právo mlčet, prostě neříkat nic. Hodný a slušný člověk není slaboch. Mnohdy jsem si představoval, že lidé okolo musí být stejní, no nene. Pokrytci, falešní, komedianti, nebo jenom hloupí co to maskují frázemi odposlouchaných od jiných. Vnitřní hranice morálky by měl znát každý. Jděte do toho, budte asertivní

    Odpovědět

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku:

Doporučujeme články:

  • 17 citátů Sigmunda Freuda, které o nás hodně vypovídají17 citátů Sigmunda Freuda, které o nás hodně vypovídají
  • 10 příznaků, které prozrazují, že jste byli v dětství emočně zanedbáváni10 příznaků, které prozrazují, že jste byli v dětství emočně zanedbáváni
  • Čím jste starší, tím více nesnášíte druhých? Netrapte se tím, je to úplně v pořádkuČím jste starší, tím více nesnášíte jiné lidi? Netrapte se tím, je to úplně v pořádku
  • 10 důvodů, proč většina mužů neumí zvládnout silné ženy10 důvodů, proč většina mužů neumí zvládnout silné ženy
  • Posilněte svou intuici pomocí těchto sedmi jednoduchých cvičeníPosilněte svou intuici pomocí těchto sedmi jednoduchých cvičení
  • 7 věcí, které z vás udělají moudřejší lidi – vědecky podloženo7 věcí, které z vás udělají moudřejší lidi – vědecky podloženo
  • Sokrates byl jeden z nejinteligentnějších mužů, kteří kdy žili: Jeho 40 výroků, které vám otevřou očiSokrates byl jedním z nejinteligentnějších mužů, kteří kdy žili: Jeho 40 výroků, které vám otevřou oči
  • Potvrzeno neurovědou – vděčnost opravdu převychovává náš mozek směrem k šťastnějšímu životuPotvrzeno neurovědou – vděčnost opravdu převychovává náš mozek směrem k šťastnějšímu životu

Nejnovější příspěvky

  • Pokud někdy pochybujete o své vlastní hodnotě, přečtěte si tato slova dalajlámyPokud někdy pochybujete o své vlastní hodnotě, přečtěte si tato slova dalajlámy
  • Zde je důvod, proč je příběh dvou vlků nejmocnějším příběhem vůbecZde je důvod, proč je příběh dvou vlků nejmocnějším příběhem vůbec
  • 10 znaků, že jste na této planetě předurčeni k něčemu většímu10 znaků, že jste na této planetě předurčeni k něčemu většímu
  • Lékaři objevují, jak turistika mění naše mozky k lepšímuLékaři objevují, jak turistika mění naše mozky k lepšímu
  • 8 znaků, že jste duchovní bojovník kráčející po téhle zemi8 znaků, že jste duchovní bojovník kráčející po téhle zemi
  • Psychologický test osobnosti: Vyberte si strom, který vám připadá nejlidštějšíPsychologický test osobnosti: Vyberte si strom, který vám připadá nejlidštější
  • Co se stalo, když jsem se rozhodla přijmout a milovat své nedostatky. Toto je můj příběh!Co se stalo, když jsem se rozhodla přijmout a milovat své nedostatky. Toto je můj příběh!
  • 4 důvody, proč vás emocionální zanedbávání v dětství dělá zranitelnými vůči narcistům4 důvody, proč vás emocionální zanedbávání v dětství dělá zranitelnými vůči narcistům
  • 20 hlubokých citátů Carla Junga, které nám pomáhají lépe porozumět sami sobě20 hlubokých citátů Carla Junga, které nám pomáhají lépe porozumět sami sobě

Copyright © 2021 MocVedomi.cz · Ochrana osobních údajů (Privacy Policy)

 

Obsah portálu Vylectese.cz je chráněn autorským zákonem. Kopírování, probírání, šíření či jiné zpřístupnění tohoto obsahu, případně jeho části, je bez předcházejícího souhlasu zakázán. V případě dotazů nás kontaktujte.

Pro zkvalitnění služeb využíváme soubory cookies. Používáním této stránky s tím vyjadřujete svůj souhlas. Rozumím Více informací
Privacy & Cookies Policy

Nutné Vždy povoleno