Moc vědomí

  • Kontakt

Harvardský výzkum odhalil skutečné účinky meditace na náš mozek

28.11.2017 by lucie 2 Comments

Harvardský výzkum odhalil skutečné účinky meditace na náš mozek

Fyziologicky prospěšné účinky meditace byly potvrzeny již mnohými výzkumy. Nejnovější z nich byl proveden na Harvardově univerzitě.

Vědci z Harvardovy univerzity provedli výzkum v jedné z nemocnic v americkém státě Massachusetts, který trval osm týdnů. Potvrdil, že díky meditaci je možné změnit stavbu šedé hmoty mozkové již v průběhu osmi týdnů.

Co zjistil výzkum

Tento výzkum je zatím prvním výzkumem vůbec, který potvrzuje, že meditace postupem času vede ke změně ve struktuře šedé hmoty mozkové.

Hlavní autorka uvedeného výzkumu Sara Lazar, která vede v nemocnici v Massachusetts psychiatrický výzkumný program pomocí technik zobrazování mozku a zároveň je profesorkou psychologie na Lékařské fakultě Harvardovy univerzity, vysvětluje:

„Pod pojmem meditace nebo meditativní technika si nejčastěji představujeme pocity vnitřního klidu a fyzické uvolnění.

Avšak osoby, které se pravidelně věnují meditaci, opakovaně tvrdí, že meditace zlepšuje činnost mozku a psychologické schopnosti, které jim vydrží během celého dne.

Náš nejnovější výzkum dokazuje, že změny v stavbě mozku mohou být důvodem ke zmíněné lepší činnosti mozku a psychologické schopnosti u osob, které se pravidelně věnují meditaci.

To také znamená, že osoby, které pravidelně meditují, se cítí lépe, a nebude to jen tím, že si během meditace na chvíli odpočinou.“

Ve zmíněném výzkumu byly použity fotografie mozků 16 účastníků, které byly zhotoveny pomocí magnetické rezonance (MR) dva týdny před zahájením.

Fotografie mozků pomocí magnetické rezonance byly zhotoveny i po skončení výzkumu.

Analýza fotografií se zaměřovala zejména na ty části mozku, na kterých byly patrné změny v jeho stavbě. Tyto změny byly výsledkem působení pravidelné meditace (více ZDE…) už v předchozích výzkumech.

Meditace a hustota šedé mozkové kůry

Uvedená analýza zjistila zvětšenou hustotu šedé hmoty zejména v hippokampu (část mozku odpovědná za schopnost učit se a paměť), jakož i v částech mozku, které souvisejí se sebeuvědomováním, soucitem a schopností introspekce.

Účastníci výzkumu Harvardovy univerzity se věnovali meditaci přibližně 30 minut denně.

Jako meditativní techniky byly využity řízená meditace za pomoci poslechu audionahrávek nebo uvědomování si vjemů, pocitů a stavů mysli bez jejich posuzování.

Iniciátorkou celého projektu byla Brita Holz, která je členkou výzkumu v nemocnici v Massachusetts, jakož i na Univerzitě Giessen v Německu.

K výsledkům výzkumu se vyjádřila:

„Je úžasné si uvědomit, že náš mozek je možné formovat a že právě my při tom můžeme sehrát důležitou roli pomocí meditace, což se projeví na celkovém zdraví a lepší kvalitě našeho života.

Značná část výzkumu provedená na různých vzorcích účastníků potvrdila, že meditace vede k nezanedbatelnému zlepšení zdravotního stavu a zmírnění příznaků nejrozličnějších onemocnění.

Vědci v současnosti zkoumají zejména mechanismus, díky kterému dochází k pozitivním změnám ve stavbě lidského mozku.“

Mylné představy o meditaci a jak správně meditovat

Běžná mylná představa o meditaci je, že u ní musíme sedět v meditativním sedu, nebo že musíme provádět určité speciální úkony, pokud chceme, aby se dostavily nějaké výsledky.

Ale pravdou je, že jediné, co musíme udělat, je zaujmout polohu, ve které se cítíme pohodlně. Může to být například sezení s překříženýma nohama, ležení na posteli, pohodlné sezení na gauči apod.

Další mylnou představou o meditaci je, že se máme „pokusit“ vyprázdnit svou mysl.

Jeden moc důležitý aspekt meditace – a je dobře, že ve výše zmíněném výzkumu ho účastníci praktikovali – je „uvědomování si vlastních vjemů, pocitů a stavu mysli, ale bez jejich posuzování“.

Když meditujeme, nemusíme se snažit „vyprázdnit“ svou mysl. Stačí, když naše myšlenky, pocity či jakékoliv emoce, které v daném okamžiku prožíváme, necháme jen tak volně plynout.

Neposuzujte je, nechte je takové, jaké jsou, ať klidně přicházejí a odcházejí.

Meditaci pravděpodobně nejlépe vysvětlíme tak, že je to především stav bytí. K tomu, abychom takříkajíc „meditovali“ a měli z meditace nějaký užitek, nemusíme sedět půlhodinu v nějakém speciálním sedu.

Samotnou meditaci můžeme provádět i během chůze nebo těsně před usnutím, když ležíme v posteli.

A v průběhu dne můžeme přestat posuzovat naše myšlenky, dokud zcela nezmizí, nebo si můžeme udržet vnitřní klid (více ZDE…) a sebeuvědomění.

Závěr

V protikladu k běžné představě existuje celá řada způsobů, jak můžeme meditovat.

„O meditaci bychom si měli uvědomit jednu naprosto zásadní věc, a sice, že jí nedosáhneme žádnou zvláštní technikou.

Co se týče meditace, staré techniky a nové vědecké metody neuroterapie, které dokazují její účinek na mozkové vlny, jsou ve skutečnosti totéž.

Meditace však není vedlejším jevem nějaké techniky. Meditace se děje mimo mysl. A mimo mysl se nedostaneme žádnou technikou.“

Zpracovala: Mocvědomí.cz



Kategorie: Články Značky: klid, meditace, mozek, mysl, myšlenky, paměť, posuzování, představy, technika, výzkum

Comments

  1. Dana says

    8.1.2018 at 10:01

    Tak to je.meditace je ponoření do svého ticha.nádech vydech a vaše bytí já jsem teď s tady.být sám se sebou .úžasná věc.

    Odpovědět
    • Dana says

      8.1.2018 at 10:03

      Já jsem teď a tady.(oprava)

      Odpovědět

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku:

Doporučujeme články:

  • Jak vycvičíte svůj mozek, abyste přestali s nadměrným přemýšlenímJak vycvičíte svůj mozek, abyste přestali s nadměrným přemýšlením
  • Mimozemšťané odkazují lidstvu: Přejete si, abychom se vám ukázali?Mimozemšťané odkazují lidstvu: Přejete si, abychom se vám ukázali?
  • 5 způsobů, jak zpomalit v tomto uspěchaném světě5 způsobů, jak zpomalit v tomto uspěchaném světě
  • Jak naše čakry komunikují s čakrami druhých lidíJak naše čakry komunikují s čakrami druhých lidí
  • 5 znaků toho, že jste ztratili kontakt s vnitřní intuicí5 znaků toho, že jste ztratili kontakt s vnitřní intuicí
  • Nikdy nelitujte toho, že jste hodní k těm nesprávným lidem: Připomeňte si těchto 5 věcí pokaždé, když se necítíte být dost dobříNikdy nelitujte toho, že jste hodní k těm nesprávným lidem: Připomeňte si těchto 5 věcí pokaždé, když se necítíte být dost dobří
  • 10 manter, díky kterým najdete vnitřní klid, radost a energii10 manter, díky kterým najdete vnitřní klid, radost a energii
  • Dalajláma: Duchovnost bez kvantové fyziky je neúplný obraz realityDalajláma: Duchovnost bez kvantové fyziky je neúplný obraz reality

Nejnovější příspěvky

  • Pokud někdy pochybujete o své vlastní hodnotě, přečtěte si tato slova dalajlámyPokud někdy pochybujete o své vlastní hodnotě, přečtěte si tato slova dalajlámy
  • Zde je důvod, proč je příběh dvou vlků nejmocnějším příběhem vůbecZde je důvod, proč je příběh dvou vlků nejmocnějším příběhem vůbec
  • 10 znaků, že jste na této planetě předurčeni k něčemu většímu10 znaků, že jste na této planetě předurčeni k něčemu většímu
  • Lékaři objevují, jak turistika mění naše mozky k lepšímuLékaři objevují, jak turistika mění naše mozky k lepšímu
  • 8 znaků, že jste duchovní bojovník kráčející po téhle zemi8 znaků, že jste duchovní bojovník kráčející po téhle zemi
  • Psychologický test osobnosti: Vyberte si strom, který vám připadá nejlidštějšíPsychologický test osobnosti: Vyberte si strom, který vám připadá nejlidštější
  • Co se stalo, když jsem se rozhodla přijmout a milovat své nedostatky. Toto je můj příběh!Co se stalo, když jsem se rozhodla přijmout a milovat své nedostatky. Toto je můj příběh!
  • 4 důvody, proč vás emocionální zanedbávání v dětství dělá zranitelnými vůči narcistům4 důvody, proč vás emocionální zanedbávání v dětství dělá zranitelnými vůči narcistům
  • 20 hlubokých citátů Carla Junga, které nám pomáhají lépe porozumět sami sobě20 hlubokých citátů Carla Junga, které nám pomáhají lépe porozumět sami sobě

Copyright © 2021 MocVedomi.cz · Ochrana osobních údajů (Privacy Policy)

 

Obsah portálu Vylectese.cz je chráněn autorským zákonem. Kopírování, probírání, šíření či jiné zpřístupnění tohoto obsahu, případně jeho části, je bez předcházejícího souhlasu zakázán. V případě dotazů nás kontaktujte.

Pro zkvalitnění služeb využíváme soubory cookies. Používáním této stránky s tím vyjadřujete svůj souhlas. Rozumím Více informací
Privacy & Cookies Policy

Nutné Vždy povoleno