Nemusíte se cítit špatně jen proto, že řeknete „NE“.
Pokud patříte k typu člověka, kterého lidé často prosí o pomoc, může to pro vás být dost těžké.
Neradi je odmítáte, protože si myslíte, že byste tím vzbudili určitý druh konfrontace. Nebo že by se mohli domnívat, že s nimi nesouhlasíte.
Nicméně kvůli tomu, že pořád děláte něco pro ostatní, nemáte žádný čas sami pro sebe.
Vyjádřením nesouhlasu dáváte najevo, že si vážíte vlastního času a raději odmítnete, než abyste se ztrhali.
Jednat humánně je v pořádku, ale ujistěte se, že se z toho těšíte. Pokud se alespoň někdy naučíte druhé odmítnout, zjistíte, že čas, který trávíte děláním věcí pro ostatní, můžete využít i jinak.
S trochou sebedůvěry a moudrým výběrem slov můžete překonat případné pocity viny.
Nemusíte se cítit špatně. Můžete říct třeba: „Nemůžu to udělat, ale vážím si našeho vztahu.“
Zde je několik způsobů, jak druhé asertivně odmítnout a nemít ze sebe špatný pocit:
1. Opakování je matkou moudrosti
Využijte svou železnou vůli. Psycholožka Melissa McCreery naznačuje, že člověk by měl říkat „NE“ alespoň třikrát denně. Například: „Dezert si nedám, ale děkuji ti.“
Jako všechno ostatní i tuto dovednost můžete zlepšit praxí.
2. Mějte předem nachystanou odpověď
Dobrý způsob, jak se zbavíte všech proseb, které nechcete splnit, je mít předem nachystanou odpověď. Podobá se vašemu záznamníku.
Například: „Jsem ti vděčný, že jsi mě pozval, ale mám už v tom čase jiné povinnosti a nebudu k dispozici.“
3. Vezměte si čas na rozmyšlenou
Některé věci jsou jasné, a proto nemusíte dlouho přemýšlet o tom, jestli řeknete „ano“ či „ne“.
NÁŠ TIP: Víte, že existuje lékařská studie, podle níž existuje účinná přírodní ochrana proti novému koronaviru? Ochrání vás i vaše děti. Čtěte VÍCE
„Jasně, budu ti zalévat květiny, zatímco budeš tři dny pryč.“ Anebo: „Ne, nemám zájem starat se o tvou zuřivou kočku, moje drahá sousedko.“
V některých chvílích byste však měli zvážit možnosti. Maralee McKee říká, že „je v pořádku říct, že se k tomuto tématu vrátíte později, a si 24 hodin na promyšlení,“ pokud se nemůžete vyjádřit přímo na místě.
4. Vykompenzujte nesouhlas dvěma pozitivy
Pokud někomu opravdu chcete říct „NE“, ale obáváte se toho, pokuste se svůj nesouhlas vykompenzovat dvěma pozitivy. Odborníci to nazývají „ano-ne-ano způsob“.
Například pokud si kamarádka chce půjčit vaše nové červené šaty (které vám naposledy téměř zničila), můžete odpovědět něco takového:
„Jsi vážně skvělá kamarádka!“ (Ano pro přátelství) „Ale ty šaty ti bohužel půjčit nemůžu.“ (Ne pro prosbu). „Ale jestli se chystáš ven, udělám ti vlasy a make-up.“ (Ano pro něco jiného).
5. Vyberte ta správná slova
Pokud místo „nemůžu“ použijete slovo „NE“, znamená to, že se vaše odmítnutí zakládá na konkrétním důvodu, a není to osobní.
Raději tedy řeknete: „Ne, “ než: „Nemůžu ti to říct“.
6. Neodkládejte svou odpověď
Sociální psycholožka Susan Newman uvádí, že „odkládání odpovědi na neurčito poskytuje člověku více příležitostí k tomu, aby se k danému tématu vrátil.“
Kamarádka vás žádá, abyste vyrazily na společné nákupy, ale vy máte práci, kterou musíte dokončit.
Řekněte jí „NE“. Je to nezbytné, nechoďte kolem horké kaše. Ať je jasné, že máte neodkladné záležitosti, které musíte dokončit. Nepoužívejte fráze jako „dobře“ nebo „zeptej se mě později, pokud se ti ještě bude chtít.“
7. Buďte upřímní
Pravda vás může osvobodit. Možná si myslíte, že ukrývání pravdy před ostatními ochrání jejich city, ve skutečnosti byste si však mohli vykopat ještě větší jámu. Například:
„Velmi ráda bych s tebou šla, ale musím jít na pohřeb kamarádovi.“ Odpověď by mohla znít: „Upřímnou soustrast. Jak se ten kamarád jmenuje?“
Nyní se musíte připravit na začarovaný kruh lží, za které se pravděpodobně budete vinit a stydět.
Uvědomte si, že být asertivní neznamená, že musíte být hloupí. Můžete říct něco hezkého a zároveň tím posílit svou asertivitu.
Zpracovala: Mocvědomí.cz
Napsat komentář