Obavy jsou zbytečné zlo, neboť ohrožují vaše duševní zdraví. Někteří je považují za obyčejný zlozvyk, který se dá odnaučit.
Jiní si zas myslí, že našemu mozku slouží: například nám pomáhají poučit se z minulých zkušeností a připravit se na něco nového.
Ať už jsou naše obavy dobré nebo špatné, zaměstnávají náš mozek strachem z budoucnosti, který nemůžeme ovlivnit.
Říká se, že deprese vyplývá ze soustředění na minulé události, které bychom si přáli změnit, a obavy zas pramení ze zaměření na budoucí události, které nemáme pod kontrolou.
Důležité je, že se místo toho můžeme rozhodnout jednat a připravit se na cokoliv, čeho jsme se obávali.
V tomto článku se budeme věnovat způsobům, jak vytrénovat svůj mozek, abychom se přestali bát.
Jak vytrénovat svůj mozek, abyste se přestali bát
1. Zastavte mozek tím, že sepíšete všechny své obavy na papír
Pokud trénujete svůj mozek, abyste se přestali bát, tato technika vám může pomoct nejvíce.
Jestli vám obavy nedovolí v noci spát a nutí vás neustále o něčem přemýšlet, sepište si je na papír, do počítače nebo do mobilu (žijeme v době moderních technologií).
Tímto způsobem svému mozku umožníte „volně dýchat“, neboť nebude muset vynakládat spoustu energie, aby si pamatoval všechny detaily vašich obav.
Pokud vás stresuje, že nevíte, co nabídnout svým přátelům na večírku, napište si: „Co nabídnu svým přátelům?“
Psaní představuje účinný způsob, jak svému mozku vyšlete signál, že ho berete na vědomí. V podstatě mu tím říkáte: „Je to dosti důležité, abych to sepsal na papír.“
Mozek tak upozorníte na to, že by vám místo obav měl poskytnout řešení problému.
2. Meditujte o tom, že váš mozek se ničeho neobává
Meditace může vašemu mozku pomoci, aby se přestal bát.
Vědci v časopise Psychosomatic Medicine studovali účinky meditace a zjistili, že je obzvláště účinná pro snížení kognitivní úzkosti.
Ačkoliv si mnoho lidí myslí, že na meditaci nemají čas, je stejně jednoduchá jako rozhodnout se zavřít oči na minimálně 30 sekund. Samotný proces naladění na jiné zdroje než stres trénuje mozek, aby se přestal bát.
Pokud se na chvíli vědomě vyhýbáte nepřirozenému hluku ve svém životě, soustředíte se na to, co je pro vás důležité. Během meditace se mohou objevit znepokojující myšlenky, ale to je normální.
Ti, kteří se stali mistry v tréninku mozku, doporučují sledovat znepokojující myšlenky poté, co vstoupí do mysli, stejně tak jako se pohybují mraky za větrného počasí.
3. Cvičte a váš mozek se naučí přestat bát
Obáváte se, jak se váš mozek naučí přežít poté, co se rozhodne, jestli aktivuje systém „bojuj“, nebo „uteč“.
Pokud na vás vyskočí puma, okamžitě pocítíte nával adrenalinu. Tato reakce na strach je to samé, co se s vaším tělem děje, když trpíte obavami, jen na mnohem nižší úrovni.
Stejná studie publikovaná v časopise Psychosomatic Medicine zjistila, že cvičení představuje skvělý způsob, jak zahnat pocity úzkosti.
Pokud vaše tělo pociťuje méně fyzických projevů stresu, vaše mysl to bude vnímat tak, že se nemusí tolik obávat, protože tělo není ve stavu zvýšeného probuzení.
Cvičení dodá tělu sekundární důvod pro zrychlení tepu a pocení, které můžete cítit, když se něčeho obáváte. A může také snížit krevní tlak, což je další fyzický symptom stresu v těle.
Pokud zjistíte, že se něčeho obáváte, vydejte se na 5 až 10 minutovou procházku. Užívejte si přírodní scenerii a zvuky přírody, a zaměřte se na pohyb svých končetin a dýchání.
Zdroj: powerofpositivity.com, Zpracovala: Mocvědomí.cz
Promiňte, ale myslím, že strach je jedním z nejzákladnějších pudů, který pomáhá lidstvu přežít… Jednoduše řečeno „Kdo uteče – ten vyhraje“… Nakonec není to blízké jen lidem, ale i všem dalším živočichům… Nevidím nejmenší důvod, proč se snažit strach eliminovat!!! Je to zcela přirozená věc, která existuje tisíce let – a pokud ji budeme omezovat, pak si koledujeme o průser… Naštěstí to celé lidstvo má v genech a tak není až tak možné strach a „obranu“ vyřadit…. Je to prostě přirozený instink… Hezký den Všem…
Řeč je tu o chronickém strachu.
Ale, nesmí ho být moc, když vám hlava jede pořád dokola, přestanete spát a je problem.
Ano, je strach a strach. Strach přirozený je ten, který nás donutí si věc prostě promyslet. Ale takový strach, který ochromuje mysl i tělo a nemáte už chuť do života. To je problém a právě proto je potřeba ho „překonat“. O tom tu je řeč.