„Předtím jsem viděl, co jsem chtěl, a cítil jsem se být chudší, protože jsem to neměl. Nyní „závidím a získávám“, anebo „závidím a obdivuji“.“ – M. Burke
Závist je dvousečná zbraň. Pokud působí pozitivně, inspiruje nás k dosažení toho, o čem jsme zjistili, že v nás chybí.
Často se díváme na to, co mají ostatní, nebo si představíme osobu, kterou bychom mohli být, kdyby velká část nás byla jiná. Závist nás někdy inspiruje k tomu, abychom se zlepšili a pěstovali v sobě to, co nám chybí.
Na druhou stranu, negativní a násilnická strana závisti způsobuje, že nenávidíme, znevažujeme, kritizujeme a obviňujeme. Děláme to v případě, že pociťujeme nedostatek, nebo dokonce výčitky z toho, že nemáme to, co jsme si přáli, a nejsme schopni své pocity kontrolovat.
Výsledkem je, že útočíme na druhé, ať už fyzicky, anebo slovně, zkupujeme nemovitosti anebo zesměšňujeme.
Abyste zabránili závisti potlačit všechno to dobré, co ve vás je, dejte si za cíl zjistit, jakých výsledků dosáhli ostatní. Případně jaké jsou jejich výhody a považujte je za inspiraci, příležitost rozšířit si obzory.
Zvláště si všímejte jemných metod, které závist používá. Jednou z nich je, že druhého odsuzujete jen za to, co má, nebo za to, co dělá.
Například za to, že jde na dovolenou, zdřímne si, vydělává hodně peněz, koupí si nové boty, najde si čas na zábavu anebo pěstuje smysluplný vztah (více ZDE…).
Strhnout masku nedostatku
Když už prostě nemáte talent, dovednosti, prostředky nebo cokoliv, oč usilujete a co závidíte, využijte své pozitivní myšlení. Nedovolte, aby vás tato emoce vlastnila.
Prociťte ji, přiznejte ji a pěstujte v sobě dobrý pocit, abyste si všimli, že někomu něco závidíte. Nazvěte to „závistí“, a tak budete umět rozpoznat její parametry a charakter.
Tímto způsobem s ní budete umět lépe pracovat a nenecháte ji, aby vás vzala na procházku, jízdu nebo špatnou skluzavku, vedoucí ke konstruování výmyslů, frustraci, hněvu (více ZDE…) anebo neopětované lásce.
Celé situaci můžete dát nový rámec jako něčemu, co ještě nemáte, pokud si stanovíte, že provedete práci potřebnou k tomu, abyste toho dosáhli. A to vyžaduje odvahu, pokoru, pocit zodpovědnosti a tvrdou práci na sobě.
Jedná se o vlastnosti, kterých se nenabývá snadno, alespoň ne tak snadno jako sebekritiky a neopodstatněných představ.
Někdy ani nechceme pracovat na tom, abychom dosáhli něčeho, co má někdo jiný. Uvědomte si to a snažte se s tím smířit. Pokud to můžete dostat, ale nechcete, může to znamenat konec závisti.
Když však chcete věc, kterou závidíte druhému, a jste ochotni usilovat o její dosažení, ačkoliv bezohledně, můžete mít požitek ze zátěže, kterou závist přináší. Myslím si, že je také důležité zpochybnit jak sílu, tak předmět své závisti ještě předtím, než uvěříme její nominální hodnotě.
- Opravdu chci to, co má Monča, nebo jen žasnu nad tím, že má něco tak nádherného a úžasného?
- A je to věc, kterou opravdu chci, nikoliv pouze něco, co má Monča, ale proto, že je to něco tak velkolepého, až to pokládám za nádherné?
Uveďme příklad.
Monča má nádherné auto, a zatímco jí závidím, že ho má, po přezkoumání zjišťuji, že ho nechci. To, co opravdu chci, je mít opravené kolo, abych mohla jezdit pod baldachýnem stromů v parku na cestě do práce.
Nebo ve skutečnosti nechci Věřin výborný vzhled (více ZDE…). To, co chci, je muž, který by si mě vážil za to, jaká jsem.
Závist je někdy znakem toho, že nám v životě něco chybí, a to může být jejím předmětem. Je v našem zájmu určit, jestli představuje doslovnou nebo přenesenou touhu.
Nenávist a žárlivost
Často si žárlivost zaměňujeme se závistí. Psychologové je odlišují tímto způsobem:
„Závist vzniká v momentě, kdy nám chybí něco, co užívá někdo jiný.
Žárlivost pociťujeme v momentě, kdy to, čeho si vážíme, ohrožuje někdo jiný.
Závist se týká dvou lidí, zatímco žárlivost se týká tří lidí.“
Závist může být maskou žárlivosti v tom smyslu, že bych mohla chtít (závist) to, co mi vzal někdo jiný (žárlivost na jinou osobu).
Můžete pociťovat závist vůči přítelkyni svého dobrého přítele (více ZDE…). Ale když se na to podíváme zblízka, možná jste vlastně nervózní, že váš přítel odešel s jinou a cítíte žárlivost vůči té, se kterou odešel.
Vaše žárlivost nyní vypadá jako závist vůči kamarádce vašeho dobrého přítele.
Pokud nemůžete dosáhnout věci, kterou jinému závidíte, přivolejte si na pomoc soucit se sebou a pokoru, abyste danou situaci přijali. Poděkujte si za svou snahu a pokrok, že jste akceptovali něco, co nemůžete ovlivnit. To jsou vaše omezení.
Každý z nás má své hranice.
To, čemu se jiní přizpůsobili, bychom mohli vnímat jako selhání. A to nás přivádí k poslednímu bodu: výhodám porovnávání.
Výhody porovnávání
Pokud někomu závidíte něco, co nemáte, na chvíli se zastavte, abyste si mohli všimnout, co naopak máte vy a ten druhý nikoliv. A oceňte ten rozdíl.
Jde totiž o stejnou nerovnost, jako je ta, kterou vnímáte u jiného, když mu závidíte vlastnosti nebo věci, které má, a vy nikoliv.
Hezká holka by si mohla myslet, že jiná je krásnější, nebo má vlastnosti, které ona postrádá. V mnoha případech tomu tak není, protože krása je v podstatě subjektivní záležitost.
Proto prozkoumejte své přesvědčení, abyste zjistili, zda jste opravdu objektivní, anebo jde o nepřesný pohled. Vnímání nedostatku by mohlo posloužit jako obrana.
Pokuste se ponořit do svého nitra a uvědomit si, co vám chybí. Jako třeba sebeúcta, sebedůvěra nebo pocit být milovaní.
Závěr
Nakonec můžeme vidět, že závist je ve skutečnosti pomocníkem, průvodcem naplněného života, což Řekové nazývali démonem. Také se může proměnit v sílu, která pracuje proti nám.
Konečný výsledek tak do velké míry závisí na tom, jak pracujeme se svou touhou. Také na tom, jak jednáme v zájmu zvládání nepříjemných pocitů, a na přesnosti, s jakou vnímáme sebe a ostatní.
Doufáme, že jsme vám pomohli identifikovat místa, která chtějí (v souladu s tím, jak vám to dala vědět závist nebo žárlivost), abyste dali svému životu náboj, a dělali více pro to, abyste dosáhli, po čem touží vaše srdce.
Zdroj: collective-evolution.com, Zpracovala: Mocvědomí.cz
Super