Japonští vědci z Kjótské univerzity zjistili, že psi a opice malpy kapucínské mají smysl pro morálku. Zejména reagují méně pozitivně na lidi, kteří jsou méně laskaví, méně ochotní podělit se s jinými nebo jim pomoci.
Jejich studie byla publikována v časopise Neuroscience & Biobehavioral Reviews.
Byly provedeny tři experimenty, jejichž cílem bylo prozkoumat, jak psi a opice malpy kapucínské reagují na lidi, kteří se chovají hrubě.
Podle Phys.org:
„V prvním experimentu opice malpy kapucínské sledovala scénu, při které se člověk pokoušel otevřít konzervu. Poté, co se mu to nepovedlo, požádal o pomoc jinou osobu – v některých případech bylo jeho žádosti vyhověno, v jiných ne. Jindy byla přítomna ještě další osoba, která neudělala nic, a sloužila pouze jako pasivní herec na scéně.
V druhém experimentu vědci umístili opici malpy kapucínské na místo, ze kterého sledovala dva lidi s míčky. Jedna osoba požádala druhou, aby jí dala všechny své míčky, a ta jí vyhověla. Následně osoba, která se vzdala svých míčků, požádala druhou osobu, ať jí míčky vrátí zpět – v některých případech bylo žádosti vyhověno, v jiných ne.
Třetí experiment byl téměř stejný jako ten druhý, akorát se týkal psů, jejich majitelů a další osoby, kterou psi neznali.“
Právě díky zdravému rozumu nás zvířata cítí, mohou dát najevo, že máme špatný přístup, a dokážou vnímat mnohem více. Nyní to věda kvantifikuje.
Ale položme si otázku:
„Potřebujeme vůbec, aby to věda kvantifikovala?“
Zdroj: the-conscious-mind.com, Zpracovala: Mocvědomí.cz
To niekedy aj ľuďom chýba
Nechybí v tom článku něco?
Popisuje se zde, jak experimenty probíhaly, ale ani slovo o jejich výsledcích.
ČETLI JSTE TO PO SOBĚ VŮBEC?