V posledních letech stále více slýcháme o příčinách nejčastěji se vyskytujících chorob a také o problémech s duševním zdravím, jakými jsou deprese či úzkost.
Zkuste však strávit jeden den ve velkém městě nebo chvíli v autě v době dopravní špičky a hned vám bude jasné, že i vy se nacházíte uprostřed epidemie podrážděnosti, frustrace a hněvu.
Objevují se názory, že masová střelba ani jiné extrémně násilné činy nemají svůj původ ve zvrácené ideologii tak, jak jsme si dosud mysleli, ale že jsou projevem kulturní neschopnosti pochopit zdroje hněvu, neschopnosti ho zpracovat a osvobodit se od něj.
Silné emoce, jako například hněv, mohou sloužit i jako varovné signály, které nám pomáhají zpozorovat tělesnou nemoc ještě předtím, než opravdu propukne a způsobí vážné problémy.
Hněv (více ZDE) byl od nepaměti spojován se zdravím jater a dalšími orgány trávicí soustavy, například se žlučníkem, tedy zejména s těmi orgány, které čistí krev od odpadních látek a podílejí se na štěpení tuků při trávení.
Pokud játra nepracují správně nebo je žlučník ucpaný, poznáme to v první řadě na chování pacienta, který trpí iracionálním hněvem, návaly zlosti či chronickou frustrací a podrážděností.
Role jater při udržení dobrého zdraví
Játra se nacházejí na pravé straně břišní dutiny, nad žaludkem. Jsou umístěna pod bránicí, v hrudním koši. Spolu se žlučníkem se podílejí na tvorbě žluči, husté zelenožluté tekutiny, která se skládá z odpadních látek, cholesterolu a žlučových solí.
Játra můžeme také chápat jako určitou zásobárnu, která odpovídá za přítok krve do srdce. Jsou přímo spojena s několika dalšími orgány, které jsou mimořádně důležité pro celkové zdraví a metabolismus.
Když jsou tyto orgány přetížené nebo ucpané, projevuje se to na těle, ale i psychice pacienta mnoha způsoby. Mezi nejčastější příznaky patří:
- abnormálně vysoká úroveň hněvu, podrážděnosti, frustrace
- problémy se zrakem
- únava
- problémy s pletí, jako jsou vyrážky či svědění
Jak vést klidný život podle starověké moudrosti
V minulosti měly tradiční kultury úplně jiný způsob diagnostiky. Sledovaly spíše abnormální výkyvy nálad a silné emoce, a podle toho určovaly, v jakém zdravotním stavu je pacient.
Pokud se u člověka projevovala nerovnováha (více ZDE) v podobě preferování jedné emoce z celé palety lidských pocitů, usuzovalo se, že je potřebná důkladnější diagnostika tělesného zdraví.
V těch dobách lidé obvykle nečekali, až se objeví bolest, raději udělali potřebné změny pro zlepšení zdraví okamžitě.
„Játra mají spojitost s dřevem. Jsou zásobárnou krve a sídlem duchů hun. Mezi sedmi lidskými emocemi je jen hněv prudké povahy. Hněv vysušuje krev a vyhání duchy hun.
A proto člověk, který ví, jak má pečovat o svá játra, nikdy nepociťuje návaly hněvu.“ – Zhang Huang, sbírka ilustrovaných textů (tush Bian), dynastie Ming
Dokonce i v anglickém jazyce najdeme souvislost mezi hněvem a detoxikační činností jater, při které se odpadové látky proměňují ve žluč a ta je z těla odváděná vylučovacími orgány.
V anglickém jazyce slovo „bile“ znamená „žluč“, ale také „hněv, podrážděnost“.
Lidské vědomí probíhá souvisle od nejvyšší úrovně, na níž se nacházejí mír a harmonie, až po nejnižší úroveň spektra, kde se nacházejí negativní emoce (více ZDE).
Hněv má nízké vibrace a podle čínské medicíny je jednou ze sedmi emocí.
„Hněv, tak jak ho popisuje tradiční čínská medicína, v sobě zahrnuje celou paletu podobných emocí, včetně nevole, mrzutosti a frustrace.
Pokud máme příliš hustou krev, jsme náchylnější k pociťování hněvu. Hněv tedy ovlivňuje činnost jater, což se projevuje uváznutím životní energie (čchi) v játrech.
Energie jater tak stoupá do hlavy a výsledkem může být bolest, závratě a jiné příznaky.“1
Teorie o souvislosti mezi hněvem a játry
Teorie, podle níž existuje přímá souvislost mezi zdravím jater a pocity hněvu, frustrace a zuřivosti, je prozkoumána do hloubky a byla pečlivě předávána z jedné generace na druhou v tradiční čínské medicíně, jakož i v ajurvédské medicíně.
Podle této teorie o lidském zdraví, kterou známe jako teorii pěti elementů, ucpání vnitřních orgánů odpovědných za čištění organismu souvisí s nedostatkem dřeva, nebo naopak s excesem čili přebytkem dřeva.
Ohledně elementu dřeva:
„Je jisté, že každý člověk, jehož element dřeva je dlouhodobě v nerovnováze, může tento element znovu uvést do rovnováhy.
Kromě mnoha jiných problémů, které mohou vzniknout v souvislosti se špatnou výživou jater a žlučníku, si představte, jaký neustálý hněv a frustraci pociťují lidé, kteří se cítí být zablokovaní ve všech směrech, lidé, kteří každou komunikaci vnímají jako konfrontaci.
Tito lidé nejsou schopni zakusit růst či obnovu – nemají možnost poznat ve svém nitru jaro a znovuzrození. A vidí, že všude kolem se děje změna a růst.
Tito lidé se zasekli ve svém nitru, ve svém životě jsou tak zmateni, že nevidí směr, kterým by se měli ubírat, nemají žádný plán, dokonce ani nevědí, jak by měli začít.
Nebo si představte, jak se cítí člověk, který nevidí les kvůli stromům, který je tak vybíravý, že se nikdy do ničeho nepustí, protože pro něj nikdy není ten správný čas.
Nicméně není tomu tak, že by měl někdo na výběr a rozhodl se být v takovém stavu. Pro člověka, u kterého je element dřeva v nerovnováze, je to jediná možnost, jak žít. Jinak to být nemůže.“2
Další stručný odstavec popisuje nahromadění jedů v játrech a výsledný hněv, jakož i průběh detoxikace našich jater:
„Naše játra představují vnitřní tělesný orgán o hmotnosti přibližně 2,2 kg, který se podobá fotbalovému míči. Nachází se v horní pravé části břišní dutiny, pod bránicí a nad žaludkem.
Játra jsou obdivuhodný, složitý a spletitý orgán – druhý nejsložitější orgán po našem mozku.
Naše zdraví a vitalita závisí do značné míry na játrech. Neměli bychom je proto zanedbávat a měli bychom více pečovat o zlepšení a upevnění jejich správné činnosti.
Játra jsou nejtvrději pracující orgán v našem těle a víceméně souvisí s každou fyziologickou funkcí. Jedním z jejich nejdůležitějších úkolů je odstraňovat nebezpečné odpadní látky z našeho organismu.
Ale podobně jako každý filtr i játra potřebují občas pročistit. Jen si vzpomeňte, kdy jste naposledy měnili vzduchový filtr ve svém autě nebo peci. Vzpomeňte si, že byl plný špíny, usazenin a prachu. A dnes už většina z nás ví, že toxiny jsou hlavní příčinou rakoviny.
Toxiny se do našeho těla dostávají třemi způsoby: trávením, dýcháním a přes pokožku. Pokud naše játra nepracují správně, tyto nebezpečné toxiny se v těle začnou usazovat, cirkulují jím a mohou způsobit smrtelnou otravu.“3
Naštvaná společnost žroutů
U některých osob kolikrát již na první pohled umíme odhadnout, že jsou to neurotici. Často podle červeného obličeje a nosu umíme říci, že konzumují nadměrné množství alkoholu.
V moderní společnosti (více ZDE) se daří přebytku a nadměrné konzumaci, lidé mají nevídaný přístup k vydatným a sytým jídlům. V moderní společnosti dosahuje extrémně vysoké hranice především konzumace alkoholických nápojů a cukru.
Smažená jídla, zpracované potraviny a přídatné látky v potravinách jen přilévají olej do ohně. Přehnané nekontrolovatelné reakce jsou také významným zdrojem násilí v moderní společnosti.
Neurotičtí dospělí lidé jsou z pohledu společnosti jednou z největších hrozeb pro udržení míru. Jak se můžeme dočíst v magazínu Slate:
„Dospělá osoba, která má problémy se sebeovládáním, reaguje přehnaným způsobem, je impulzivní a je neustále ve stavu „boj, nebo útěk“, vnímá každý kontakt či komunikaci jako možnou hrozbu, před kterou se musí bránit.
Čím větší pocit hněvu tato osoba pociťuje, tím více bude mít zamlžené myšlení. Její reakce budou často nepřiměřené situaci a bude náchylná k násilí.
Jelikož tato osoba vnímá svět jako zdroj neustálého nebezpečí, namíří svá obvinění proti své manželce či manželovi, proti svým dětem, sousedům, vládě nebo proti „jiným“ lidem různé národnosti, náboženství či kultury.
Naštvaná, obviňující, agresivní osoba neschopná mírnit své emoce se může stát nebezpečnou pro druhé.“4
„Násilné trestné činy nejčastěji páchají lidé, kterým chybí schopnost ovládat a mírnit své reakce na vnímané nebezpečí. To není hypotéza – to je fakt.
Osoba, které chybí základní schopnost používat bystřejší úsudek, přemýšlet a plánovat dopředu, mírnit své emoce a primitivní impulzy strachu a agrese, se opakovaně uchyluje k chování založenému na přehnané a agresivní reakci, kde je častým průvodním jevem stupňování násilí.5
Myšlenka na závěr
Farmaceutický průmysl (více ZDE) by nás nejraději přesvědčil o tom, že zdraví a životní pohodu si můžeme koupit v lékárně.
Pravdou však je, že klíčem k lepšímu životu je samotná uvědomělost. Pochopení zákonitostí, na jejichž základě naše tělo pracuje, nás nejlépe povede k dosažení zdraví a štěstí.
Autorem článku je Alex Pietrowski
Zdroje: 1. www.shen-nong.com, 2. www.5elements.com, 3. www.cancerdefeated.com, 4. www.slate.com, 5. www.slate.com
Zpracovala: Mocvědomí.cz
Napsat komentář