Moc vědomí

  • Spiritualita a vědomí
  • Astrologie
  • Láska a vztahy
  • Psychologie
  • Rady pro zdraví
  • Zabavte se
  • Kontakt

Jim Carrey a jeho důležitý vzkaz pro každého, kdo trpí depresí

3.12.2019 by lucie 1 Comment

Jim Carrey a jeho důležitý vzkaz pro každého, kdo trpí depresí

V dnešní době si jen těžko vzpomenete na den, kdy jste neslyšeli slovo deprese, nebo kdy jste se nějakým způsobem nedozvěděli o epidemii deprese.

Možná váš známý sdílel na sociální síti nějaký článek pojednávající o depresi, případně jste viděli v televizi reklamu na antidepresiva, nebo jste jen zaslechli rozhovor lidí někde v kavárně.

Jedno je jisté – zdá se, že s duševním zdravím populace to jde z kopce.

Je zřejmé, že společnost bude muset dříve či později s tímto rostoucím problémem něco udělat. Mnoho oblastí fungování společnosti se bude muset radikálně změnit. Nicméně není známo, kdy k tomu dojde.

A bohužel, mezitím bude nespočetné množství lidí denně svádět těžký boj se svou oslabenou, deprimovanou myslí. Nejsmutnější je, že jsou případy, kdy lidé tento boj nakonec prohrají.

Jsou případy, kdy ne každý vyjde z boje živý. O to důležitější je, aby na téma deprese probíhala konstruktivní celospolečenská diskuse.

Mnoha lidem s psychickými problémy se často nedostává potřebné a dostatečné pomoci, protože ohledně duševních poruch a nemocí máme stále mnoho předsudků, a to i přesto, že se považujeme za moderní společnost.

Je však třeba podotknout, že ve srovnání s jinými duševními poruchami je deprese relativně snadno léčitelná.

Z výsledků studie z roku 2013 vyplývá, že pokud ji léčíme pomocí terapeutických metod, vzniká mnohem menší pravděpodobnost recidivy, jako kdybychom ji léčili pomocí léků a antidepresiv.

Po dvou letech od ukončení léčby u osob, které se léčily nějakou formou terapie, došlo k recidivě ve 26,5 % případů, zatímco u osob, které se spoléhaly pouze na léky, došlo k recidivě až v 55,6 % případů.

Je zcela pochopitelné, že určité procento osob trpících depresí bude při své léčbě potřebovat oba přístupy.

V mnoha případech bývá nutné provést změny v životním stylu osoby – změnit stravovací návyky, zařadit pravidelné cvičení do života, dbát na pravidelný a kvalitní spánek, nebo se aktivně socializovat s přáteli.

V případě, že depresí trpíte právě vy, prosíme vás o jedno – uvědomte si, že není nutné, abyste tímto těžkým obdobím procházeli sami a na vlastní pěst. Bude pouze správné, pokud se obrátíte na někoho, komu důvěřujete a požádáte ho o pomoc.

Musíte si však uvědomit, že pokud se chcete vyléčit, první krok budete muset provést vy. Velmi účinným momentem je, pokud se dozvíte o někom, kdo s depresí bojoval a tento boj nakonec i vyhrál.

V takovém případě je pravděpodobné, že názor dotyčné osoby budete respektovat a její radu brát vážně právě proto, že depresi zažila na vlastní kůži.

Takovou osobou je i známý herec Jim Carrey. V tomto článku vám přinášíme jeho rady a doporučení, jak zvládnout život s depresí. Mohlo by vás to zajímat, protože se opírá o vlastní zkušenosti s touto poruchou.

„Každý člověk v sobě nosí i své tajné bolístky, o kterých okolní svět nic neví; a často někoho pokládáme za chladného, ačkoliv je ve skutečnosti pouze smutný.“ – Henry Wadsworth Longfellow

Jim Carrey a jeho důležitý vzkaz pro každého, kdo trpí depresí

Ačkoliv jako herec a komik dosáhl monumentálního úspěchu, v průběhu své kariéry se musel potýkat s depresí.

Podle jeho slov tímto onemocněním již netrpí, ale přiznává, že v určitém období života užíval lék Prozac.

K době, kdy musel užívat léky, se vyjádřil, že „celou dobu měl pocit, jako kdyby žil v zoufalství nízké intenzity“, a že nechce užívat žádné látky, které negativním způsobem ovlivňují stav mysli.

Nakonec se vzdal i alkoholu, a dokonce i kávy, protože látky obsažené v těchto nápojích mají také za následek pozměněný stav mysli.

Toto je jeden z nejlepších výroků Jima Carreyho o depresi:

„Lidé dnes stále mluví o depresi. Rozdíl mezi depresí a smutkem spočívá v tom, že smutek pramení jen z nějakých náhodných vnějších okolností – z toho, co se vám stalo, nebo i naopak, co se vám ještě nestalo, případně z vašeho zármutku, zkrátka z čehokoliv.

Naproti tomu se deprese objevuje tehdy, když vám tělo říká: Jdi k čertu! Už nechci být touto postavou! Už nechci hrát tuto roli, kterou jsi mi ve světě přidělil! Je toho na mě prostě příliš!“

Jim Carrey pro vyjádření své myšlenky používá zajímavou slovní hříčku. Slovo „depressed“ (volný překlad jako „trpící depresí“ neboli „depresivní“) se vyslovuje skoro stejně jako slovní spojení „deep rest“ (volný překlad jako „hluboký odpočinek“) a pokračuje:

„Pod slovem „deprese“ si zkuste představit slovní spojení „hluboký odpočinek“. Vaše tělo bude od vás samo požadovat depresi. Udělá to proto, aby si mohlo pořádně a hluboko odpočinout od role, kterou jste se snažili celou dobu hrát.“

Jim Carrey je jednou z těch známých osobností, které o sobě tvrdí, že během svého života prošly obdobím duchovního probuzení (více ZDE…). Zejména potom, co si uvědomil, že peníze a sláva mu nepřinesly trvalé štěstí a zcela jistě mu nepomohly vyléčit se z deprese.

Drtivá většina lidí v každodenním uspěchaném životě, zejména v moderní společnosti, tráví většinu svého času tím, že si „vytvářejí“, „budují“ svou identitu.

Ale zdá se, že málokdo je opravdu šťastný s tím, čeho dosáhl. Jim Carrey je přesvědčen o tom, že hledání identity vede pouze k posílení ega, a to nemůže vést nikam jinam než k zoufalství a pocitům izolovanosti a odloučenosti od světa a vesmíru jako celku.

„Pocit celistvosti je úplně jiný než pocit, který zažíváme tehdy, když trváme na tom, že jsme oddělené, separované a izolované „já“.

Pokud chceme pociťovat tuto celistvost, pokud chceme cítit, že jsme v jednotě s vesmírem, kterého jsme nedílnou součástí, budeme se muset vzdát představy, že jsme nějaké oddělené, samostatné „já“, a přestat se snažit držet této představy za každou cenu.“ – Jim Carrey

Takový odlišný pohled na život může osobám, které trpí depresí, posloužit jako cesta vedoucí k uzdravení. Právě ony se cítí být bezvýznamné, bezcenné a odloučené od života.

Deprese může mít negativní dopad na sebeúctu člověka a jeho vztahy s druhými. Mnoho lidí, kteří trpí depresí, mají pocit, že život je pouze vězením, že se v životě ztratili, a často ztrácejí zájem o činnosti, jedince anebo místa, které jim kdysi přinášely radost.

Když si budeme od života držet jakýsi odstup, určitě nám to nepřinese úplně všechny odpovědi. Nicméně pokud se vzdáme určitých nároků, očekávání a začneme se životem více harmonizovat a jen tak plynout životem, je jisté, že se nám v mnohém uleví.

Tuto úlevu a vánek svobody o to více ocení právě lidé trpící depresí. Co takové se může stát, pokud se jednoduše vzdáte představy o sobě, kterou nosíte ve své mysli, a místo toho zaujmete k životu o něco bezstarostnější postoj?

To samozřejmě neznamená, že se máte zbavit jakékoliv odpovědnosti. Je třeba se snažit najít pomyslnou zlatou střední cestu, která vás povede k rovnováze a většímu klidu (více ZDE…).

Mohli bychom to vyjádřit i tak, že to, co ve svém životě děláte, se nemusí nutně stát vaší identitou.

Můžete se změnit, kdykoliv si usmyslíte. Doslova jako chameleón. Vždy se můžete vyhnout tomu, abyste v životě uvízli a leckdy se můžete vymanit z role, kterou hrajete pořád dokola.

Jim Carrey v rozhovoru pro internetové noviny inews řekl:

„Mohu říct, že nyní depresí netrpím. Nepociťuji žádné stavy anebo emoce, které by bylo možné považovat za její projevy.

Ty jsem zažíval po mnoho let. Dnes jsem na tom mnohem lépe. Když na mě dolehne smutek, zdrží se jen krátkou chvíli a odejde přesně tak, jak přišel.

Pocity smutku u mě nyní trvají mnohem kratší dobu, určitě ne dost dlouho na to, aby mě úplně přemohly a táhly někam dolů.“

Lidem s depresí dělá velký problém rozlišovat mezi svými myšlenkami a skutečností; často se stávají oběťmi černobílého myšlení.

To znamená, že všechno vnímají buď jen jako perfektní, nebo jako vysloveně špatné, a nechtějí vidět, že většina věcí se ve skutečnosti nachází někde uprostřed mezi těmito dvěma extrémy.

Pokud se ale postupně naučíme odpoutat pozornost od svého ega a života a všechno začneme považovat spíše za určitý typ zkušenosti, může nám to pomoct na cestě životem, po níž budeme kráčet s větší lehkostí a ladností.

Jim Carrey dnes považuje depresi jen za představy, myšlenky v hlavě. Když se u něho začnou vynořovat, nepřipisuje jim tak velký význam jako kdysi.

Jak sám vysvětluje, to nejlepší, co můžeme v té chvíli udělat, je, když se rozhodneme, že se s těmito pochmurnými myšlenkami nebudeme ztotožňovat a odmítneme v ně uvěřit.

Vycházejí z ega, a proto je nejlepší nechat je být – ať přehřmí jako bouře. Mnoha lidem se může zdát nemožné dostat se až do tohoto bodu.

Může nám pomoct, pokud budeme sami sebe vnímat jako „tichého pozorovatele“. Pokud se jím staneme, je pravděpodobné, že se nám podaří vydržet i velmi silný nápor depresivních myšlenek.

Pokaždé, když budeme cítit, že nás vír temných myšlenek táhne dolů, snažme se od nich odpoutat.

Pokud se nám to podaří, pozorujme své reakce a chování. Tato relativně jednoduchá a účinná metoda – ačkoliv pro člověka s depresí může být náročné ji použít – nám pomůže začít si uvědomovat nezdravé vzorce myšlení a také si uvědomit, že o svém životě rozhodujeme v první řadě my sami, nikoliv naše myšlenky.

My rozhodujeme o tom, čemu věnujeme pozornost

Kromě negativních myšlenek ke vzniku deprese přispívá rozšířená představa, podle níž k dosažení štěstí (více ZDE…) potřebujeme něco zvenčí, co je mimo nás.

Tato představa je velmi rozšířená a zakořeněná z celkem pochopitelného důvodu – narodili jsme se do společnosti, která nám ji podsouvá od prvního dne.

Proto je mimořádně obtížné změnit, nebo lépe řečeno „deaktivovat“, tento program, kterému jsme byli vystaveni po celý svůj život. Od útlého dětství a zcela určitě hned od prvního dne ve škole se nám snažili vštípit spoustu představ a návodů, které jsou podle někoho jiného důležité pro náš úspěšný život.

V podstatě již od samého začátku přicházíme do tohoto světa s podvědomým pocitem fragmentárnosti a neúplnosti, protože se zdá, jako kdyby nás společnost přesvědčovala o tom, že musíme pořád něčeho dosahovat a navzájem soupeřit a neustále se snažit dosáhnout více, jinak prý nikdy nedosáhneme pocitu úplnosti, spokojenosti a štěstí. 

Nicméně, zdá se, že tyto představy a přesvědčení nás jen dále rozdělují.

Jak řekl i sám Jim Carrey:

„Někdy mám dojem, že jsem se měl stát ztělesněním těch představ, které máme o známých anebo slavných osobnostech, představ, které máme o úspěchu, asi jsem měl dosáhnout všech těch věcí, o kterých lidé sní a které jen vypadají jako úspěch, – a to vše jen pro to, abych se vzbudil a vzdal se připoutanosti a lpění na těchto věcech.“

Jim Carrey také vysvětluje, že potom, co dosáhl úspěchu v kariéře, která mu otevřela dveře k vysněnému materiálnímu bohatství, se stále necítil být opravdu šťastný.

To ho nakonec přivedlo k uvědomění, že ke štěstí často přistupujeme z úplně nesprávného konce: ve svém nitru máme již od samého začátku vše, co opravdu potřebujeme, ale během toho, jak jsme se rozhodli to hledat, to velmi často přehlížíme.

Mohli bychom to tedy shrnout následovně. Určitě je dobré mít v životě nějaké cíle, pamatujte však na to, že vaše úspěchy a to, čeho jste dosáhli, si s sebou nevezmete.

Pokuste se kráčet po zlaté střední cestě – neberte život až příliš vážně, ale také jím neprocházejte jen tak bezcílně. Pokud trpíte depresí (více ZDE…), mohou se vás zmocňovat pocity, že na vás nezáleží a ať byste dělali cokoliv, stav vaší mysli se k lepšímu určitě nezmění.

Pravda je však taková, že vaši skutečnou sílu můžete opravdu získat zpět. Opravdu se můžete rozhodnout a jen vy se můžete rozhodnout, jaký život si chcete pro sebe vytvořit. Na ten kousek štěstí máte plné právo. Jednoduše vám patří.

NESTAŇTE SE OTROKY PŘEDSTAVY, PODLE NÍŽ JE NUTNÉ, ABYSTE SI SVOU IDENTITU NĚJAKÝM ZPŮSOBEM VYBUDOVALI.

KDYŽ SE PŘEDEM ZAŘAZUJEME DO NĚJAKÝCH PŘEDSTAV, KATEGORIÍ ANEBO KRABIČEK, VE SKUTEČNOSTI TÍM POUZE OMEZUJEME SVŮJ SKUTEČNÝ POTENCIÁL.

Místo toho se učme dívat se na sebe jako na nekonečné bytosti, které navždy zůstanou spojené s celým vesmírem a hvězdami.

Pokud celý svůj život zasvětíme boji za naše ego a jeho ochraně, může se stát, že tak sami sobě zabráníme poddat se životu a vidět jeho krásu, která nás obklopuje na každém kroku.

Zbavme se té podivné představy, podle níž je nutné, abychom se stali jen jednou, konkrétní věcí. Raději se učme více harmonizovat s životem a nechme se překvapit, kam nás přivede.

Nikdo z nás nezná odpověď na všechny důležité otázky, nikdo nevlastní mapu, která nás provede životem bez problémů.

Jelikož jsme v dnešní době svědky, že deprese a jiné duševní poruchy jsou na rychlém vzestupu, můžeme to považovat za signál, že společnost jako celek již nějaký čas kráčí směrem, který nevede ke šťastnému životu.

Jim Carrey je jedním z těch, kteří jsou přesvědčeni, že hlavní příčinou upadajícího duševního zdraví dnešní společnosti je právě prosazování představy o potřebě vyhraněné individuality.

Jednoduše nesmíme zapomínat na to, že každý z nás je již nyní ve své podstatě dokonalý a úplný, každý z nás je plnohodnotnou součástí celku a všichni jsme navzájem propojeni.

Jak říká staré africké přísloví: „Pokud chceš jít rychle, jdi sám. Pokud chceš dojít daleko, jdi s ostatními.“

Možná to, co nejvíce potřebujeme, je začít se více spojovat, a místo toho, abychom poukazovali na rozdíly, bychom si měli začít více uvědomovat, jací jsme si podobní.

Myšlenka na závěr

Uvědomujeme si, že pro někoho může být obsah a poselství tohoto článku trochu příliš, zvláště pokud každý den bojuje s depresí.

Nicméně doufáme, že zejména tito čtenáři si z tohoto článku odnesou alespoň zrníčko moudrosti, která je může inspirovat k novému pohledu na jejich nemoc.

Informace a rady obsažené v tomto článku nelze považovat za náhradu vědomostí a odborné léčby, kterou vám může poskytnout pouze profesionál.

Pokud tedy máte pocit, že potřebujete odbornou pomoc, neváhejte a hledejte ji v první řadě u terapeuta anebo psychologa. Během celé cesty životem bychom měli pamatovat na to, že život je opravdu krátká a rychlá jízda, které se zúčastníme všichni, ale pro každého z nás se tato jízda jednoho dne skončí.

Náš čas můžeme strávit tím, že budeme čekat na to, až se tato jízda skončí, nebo tím, že si tuto jízdu budeme vychutnávat, dokud ještě trvá. To, jak se rozhodneme, závisí jen na nás.

Zdroj: powerofpositivity.com, Zpracovala: Mocvědomí.cz

Kategorie: Psychologie, Rady pro zdraví Značky: Carrey, deprese, emoce, herec, inspirace, Jim, porucha, rozhodnutí, společnost, život

Comments

  1. Něco bych doplnil says

    3.12.2019 at 11:27

    Ahoj, moc hezký článek, je fajn, že se s tím Jim vypořádal. Snad bych jen k článku doplnil pro velmi podstatnou informaci, kdy vnímám že tato zde chybí. Pro každého z nás je naše vnitřní přesvědčení naší pravdou. A máme naprosto svobodnou volbu čemu věřit budeme. Jsme sice velmi ovlivňováni okolím, systémem a výchovou. Nicméně konečná volba je na nás samotných. A čím víc v sobě něco živíme tím víc tomu věříme, a vnitřní pocity z těchto přesvědčení se derou na povrch. Zastavit se zasoustředit se na dva až čtyři nádechy, uklidnit se, nezototožnit se a mít zase svobodnou volbu jako malé dítě.. ..to by mohlo pomoci než člověk transformuje celý svůj vnitřní systém a pocítí jednotu se vším… Tomáš

    Odpovědět

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku:

Doporučujeme články:

  • Kosmická spojení aneb nikoho nepotkáváme jen tak náhodouKosmická spojení aneb nikoho nepotkáváme jen tak náhodou
  • Osm důvodů, proč mladou ženu okouzlí starší mužOsm důvodů, proč mladou ženu okouzlí starší muž
  • Příběh s poučením: O malém chlapcovi a servírcePříběh s poučením: O malém chlapcovi a servírce
  • Sedm věcí, které pochopí jen lidé, kteří cítí prázdnotuSedm věcí, které pochopí jen lidé, kteří cítí prázdnotu
  • Pět věcí, na kterých přestane záležet, když najdete pravou láskuPět věcí, na kterých přestane záležet, když najdete pravou lásku
  • Tři dimenze lásky z pohledu buddhismuTři dimenze lásky z pohledu buddhismu
  • Deset znamení, že máte po svém boku dokonalého gentlemanaDeset znamení, že máte po svém boku dokonalého gentlemana
  • Tři vědecké teorie, které naznačují, že náš vesmír stvořila Vyšší BytostTři vědecké teorie, které naznačují, že náš vesmír stvořila Vyšší Bytost

Nejnovější příspěvky

  • Kosmická spojení aneb nikoho nepotkáváme jen tak náhodouKosmická spojení aneb nikoho nepotkáváme jen tak náhodou
  • Osm důvodů, proč mladou ženu okouzlí starší mužOsm důvodů, proč mladou ženu okouzlí starší muž
  • Příběh s poučením: O malém chlapcovi a servírcePříběh s poučením: O malém chlapcovi a servírce
  • Sedm věcí, které pochopí jen lidé, kteří cítí prázdnotuSedm věcí, které pochopí jen lidé, kteří cítí prázdnotu
  • Pět věcí, na kterých přestane záležet, když najdete pravou láskuPět věcí, na kterých přestane záležet, když najdete pravou lásku
  • Tři dimenze lásky z pohledu buddhismuTři dimenze lásky z pohledu buddhismu
  • Deset znamení, že máte po svém boku dokonalého gentlemanaDeset znamení, že máte po svém boku dokonalého gentlemana
  • Tři vědecké teorie, které naznačují, že náš vesmír stvořila Vyšší BytostTři vědecké teorie, které naznačují, že náš vesmír stvořila Vyšší Bytost
  • Bioterapie: Uzdravte se energií vlastních rukou!Bioterapie: Uzdravte se energií vlastních rukou!

Copyright © 2022 MocVedomi.cz · Ochrana osobních údajů (Privacy Policy)

 

Obsah portálu Vylectese.cz je chráněn autorským zákonem. Kopírování, probírání, šíření či jiné zpřístupnění tohoto obsahu, případně jeho části, je bez předcházejícího souhlasu zakázán. V případě dotazů nás kontaktujte.

Pro zkvalitnění služeb využíváme soubory cookies. Používáním této stránky s tím vyjadřujete svůj souhlas. Rozumím Více informací
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Vždy povoleno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
ULOŽIT A PŘIJMOUT