Moc vědomí

  • Spiritualita a vědomí
  • Astrologie
  • Láska a vztahy
  • Psychologie
  • Rady pro zdraví
  • Zabavte se
  • Kontakt

Karma: Pravdivý výklad a principy fungování

2.5.2017 by lucie 1 Comment

Karma: Pravdivý výklad a principy fungování

Karma je představa, kterou učily různé kultury v celé historii lidstvatisíce let.

I přes svou rozšířenost je však stále nepochopená, a často se zmítá mezi skutečným pochopením a úplným nepochopením.

Co je karma?

V Bhagavadgíte, v Písni Vznešeného (jeden z textů, který vypovídá o karmě), jsou vedeny dialogy o tom, jak dosáhnout toho, co se nazývá mókša (ukončení koloběhu života).

Mókša je vymanění se z cyklu znovuzrození: druh transcendentálního stavu nebo osvobození od světa, který právě známe – světa, ve kterém nás naše smysly klamou.

Je to stav blaženosti, kterého se dá dosáhnout pouze v případě, že jsme se osvobodili od karmy. Jakmile dosáhneme tohoto bodu, naše duše je připravena přejít k jinému zážitku, který přesahuje znovuzrození.

Podle hinduistické filozofie je jediným vyšším cílem, díky kterému se člověk zapojí do jiné výkonné, nesobecké, plodné aktivity, hledání a pěstování duchovních znalostí, rozjímání a pravdy.

Více o karmě z pohledu hinduismu si můžete přečíst v tomto článku.

Pojďme se podívat, co ve skutečnosti znamená:

„Princip karmy vychází z toho, že se životní zkušenosti lidské bytosti vyplývající z jejich činů během života vryjí do jemnohmotného těla. Aby to bylo možné, jemnohmotné tělo musí být tvořeno organizovanou strukturou jisté formy hmoty, která odráží její mentální stav. Taková hmota se pak pro znovuzrození přemísťuje na konkrétní místa.

Princip karmy se zakládá výlučně na této představě, že dnešní skutky formují budoucí události člověka – nejinteligentnější bytosti, která vyniká vytříbenou schopností mimo instinktivní návyky všech ostatních stvoření.“ – Paramahamsa Tewari

Obecně platí, že pokaždé, když provedeme akci, vznikne příčina, která bude mít odpovídající účinky.

Karma se doslova překládá jako „akce“ nebo „skutek“, v jehož rámci jsou vaše myšlenky a úmysly.

Princip karmy je jasný: Vesmír na vás bude reagovat v tomto a/nebo příštím životě. Akce mají také své důsledky a myšlenky.

Já osobně bych rád vynechal slova „dobré“ a „špatné“, pokud se jedná o důsledky našich kroků. Například lidská bytost může mít to, co nazýváme „dobrá“ zkušenost, nebo to, co se vnímá jako „špatná“ zkušenost.

Pravdou je, že to jsou zkušenosti, a to bez ohledu na to, jak je vnímáme a označujeme. Můžeme si vybrat, že z nich vyrosteme a poučíme se z ostatních tím, že se rozmotáme z pavučiny karmy, anebo je můžeme nadále považovat za špatné a bránit si v pohybu kupředu.

Podle některých indických filozofií, jako je džinismus, jsou karmy neviditelné částice hmoty, která existuje všude kolem nás. A naše duše je různými činy přitahují.

Například pokaždé, když se rozzlobíme, přitahujeme karmy, stejně jako když jsme nepoctiví nebo nenasytní.

A děje se to i v případě, že někoho zabijeme nebo mu ublížíme. Podle džinismu tyto karmy vytvářejí vrstvy nad našimi dušemi a zabraňují nám realizovat náš skutečný potenciál a naslouchat hlasu naší duše.

Podle mě je velice zajímavé, že se filozofie a představa karmy už tisíce let diskutují různými způsoby ve více kulturách, náboženstvích a filozofiích.

Karmajóga

Opět platí, že karma je celá o činu. V hinduistické filozofii se věří, že čistou mysl mají ti, kteří se podílejí na jinanové józe (také známá jako „jóga poznání“).

Jak již bylo zmíněno, tato touha po pravdě a rozjímání byla považována za vynikající čin bytosti jako protipól k provádění karmajógy (dobrých skutků, aniž bychom se starali o odměny nebo následky), ale obě cvičení představují cestu ke stejnému cíli.

Provádění karmajógy se týká skutků, které mohou být prospěšné pro planetu. Vycházejí ze záměru srdce ve prospěch světa nebo jiných lidí.

Je důležité na to pamatovat, protože mnozí lidé mohou vykonávat dobré skutky, aniž by z toho profitovali, získávali odměnu, dostali se do určité generace nebo vypadali dobře v očích druhých.

Provádění skutků z nesprávného místa v srdci není to, co dělá karmu. Provádění sobeckých skutků za maskou dobrých skutků by vám místo toho mohlo způsobit, že se vám jí nahromadí více.

Karma je o místě v našem nitru, které nás přivádí do dalšího bodu.

Rozdíl mezi karmou a mainstreamovou představou

Když se odvolávám na „mainstreamovou představu karmy“, mám na mysli spíše myšlenku a energii za prohlášením: „Dostanou, co jim patří,“ nebo přesvědčení, že provádění dobrých skutků vám poskytne odměny.

Přestože se „dobré“ skutky mohou podobat dokonalému kruhu a mají pozitivní výsledky, stejně jako je tomu v případě těch špatných, karma nemá absolutně nic společného s lidmi, kteří kvůli svým „špatným“ skutkům „dostanou, co jim patří“.

Jedná se o ponaučení z vlastních zkušeností, ne o přijetí důsledku svého negativního skutku.

Důraz musí být kladen na dosažení osobnostního růstu. I když si to vědomě neuvědomujeme, dochází k růstu na úrovni duše.

Karma je příležitost posunout se dopředu. Pokud vidíte, že někdo někomu ubližuje a následně sám trpí, nepřísluší vám, abyste na něj ukazovali prstem a říkali „karma“ nebo „dostal, co mu patří“.

Karma se nahromadí, abychom se jí časem mohli zbavit, vzali si z toho ponaučení a pokračovali dál.

Nemá to nic společného s energií trestu a viny. Kromě toho, pokud provádíte dobré skutky v přesvědčení, že vám budou oplacené, představě karmy to zcela odporuje.

Proč? Protože provádění karmy je o skutku pro dobro tohoto světa, který pochází z nesobeckého místa ve vašem srdci, bez touhy po odměně.

Pokud si myslíte, že budete nějakým způsobem odměněni, nebo se zapojujete do skutků dobré vůle, aby je viděli ostatní, anebo se pokoušíte posunout vpřed ve své kariéře nebo jiných aspektech svého života, můžete být ve skutečnosti zabalení do ještě větší karmy.

Nejdůležitější věcí, kterou byste měli zvážit, je úmysl a důvody vašich činů.

„Skutky prováděné bez touhy po odměně s duchovním vědomím přispívají k plnému osvobození.

Když dosáhnete tohoto naplnění, dospějete ke konečnému vědomí a osvobození.

Pokud se skutky provádějí tímto způsobem, živá bytost se stane skutečně bytostí nečinnosti.

Vzdát se znamená vzdát se touhy po odměnách spojených s příslušnými činy. Provádění skutků v duchovním vědomí bez touhy vede k osvobození.“

Nedávno jsem na internetu viděla tento citát:

„Drahá karmo, pomsta není nutná. Jen v klidu čekej. Ti, kteří ti ublížili, si nakonec sami pořádně natlučou, a pokud budeš mít štěstí, Bůh tě nechá se dívat.“

Představa, že člověk se může těšit z utrpení druhého, nemá s teorií karmy nic společného. Odsuzování do ní vůbec nepatří.

Týká se pouze ponaučení a příležitostí pro duchovní růst.

Kolektivní karma

„Vesmír, ve kterém žijeme, a naše společné vnímání jsou výsledky sdílené karmy. I místa, která zažijeme v příštích životech, budou výsledkem karmy, kterou sdílíme s jinými bytostmi, které tam žijí.

Skutky každého z nás, lidské i nelidské, přispěly ke světu, ve kterém žijeme dnes. Všichni za něj neseme společnou odpovědnost a jsme propojeni se vším, co se v něm nachází.“ – Dalajláma

Karmu shromažďujeme nejen jednotlivě, ale také na kolektivní úrovni. Naše skutky jako jediné lidské rasy budou mít důsledky. V průběhu času jsme to mohli vidět mnohokrát.

Jedním z nejvýznamnějších příkladů je to, jak působíme na svou planetu Zemi, jaký máme vztah s životním prostředím a dalšími formami života, které ji s námi sdílejí.

Myslím si, že je důležité zeptat se, co tady vlastně děláme – o čem přemýšlíme a jak jednáme, a pak prozkoumat, jaký typ reality se projevuje jako důsledek těchto myšlenek a skutků.

Koneckonců kvantová fyzika vrhá světlo na to, jak důležité je lidské vědomí a jaké faktory ovlivňují náš fyzický hmotný svět.

Článek uzavřu citátem, který sice pojednává o zcela odlišném tématu, ale nějakým způsobem se vztahuje na představu karmy.

„Obecně řečeno, i když existují určité rozdíly, myslím si, že buddhistická filozofie a kvantová mechanika si mohou, co se týče pohledu na svět, potřást rukama.

V těchto úžasných příkladech můžeme vidět ovoce lidského myšlení. Bez ohledu na obdiv, který k těmto velkým myslitelům cítíme, bychom však neměli zapomínat na to, že jsou to lidské bytosti stejně jako my.“ – Dalajláma

Zdroj: collective-evolution.com, Zpracovala: Mocvědomí.cz

Kategorie: Spiritualita a vědomí Značky: bhagavadgíta, dobré, filozofie, hinduismus, karma, mainstream, myšlenky, skutky, špatné, úmysl

Comments

  1. denis bencsik says

    14.7.2021 at 0:07

    Dobry vecer chcel by som vedet preco furt sklamem sa a vzdy mna vyuzivaju a klamu ked som rak 4.7.1982 a nikdy nerobil som zle a je mi smutno zo vsetkeho.

    Odpovědět

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku:

Doporučujeme články:

  • Znáte citové upíry? Toto je 8 způsobů, jak se s nimi vypořádat!Znáte citové upíry? Toto je 8 způsobů, jak se s nimi vypořádat!
  • Propojení se Zemí: Proč je chůze naboso tak zdravá?Propojení se Zemí: Proč je chůze naboso tak zdravá?
  • Růst skrze trauma: Jak nedovolit, aby špatné dětství definovalo váš životRůst skrze trauma: Jak nedovolit, aby špatné dětství definovalo váš život
  • Ekoterapie: Jak si vytvořit posvátný vztah s Matkou ZemíEkoterapie: Jak si vytvořit posvátný vztah s Matkou Zemí
  • Tři klíče, jak si do života přitáhnout svou spřízněnou dušiTři klíče, jak si do života přitáhnout svou spřízněnou duši
  • Jste vlk samotář? Zde jsou charakteristické rysy této osobnostiJste vlk samotář? Zde jsou charakteristické rysy této osobnosti
  • Sedm znamení, že máte s někým hluboké duchovní spojeníSedm znamení, že máte s někým hluboké duchovní spojení
  • Příběh s poučením: O tátovi a jeho slepém synoviPříběh s poučením: O tátovi a jeho slepém synovi

Nejnovější příspěvky

  • Znáte citové upíry? Toto je 8 způsobů, jak se s nimi vypořádat!Znáte citové upíry? Toto je 8 způsobů, jak se s nimi vypořádat!
  • Propojení se Zemí: Proč je chůze naboso tak zdravá?Propojení se Zemí: Proč je chůze naboso tak zdravá?
  • Růst skrze trauma: Jak nedovolit, aby špatné dětství definovalo váš životRůst skrze trauma: Jak nedovolit, aby špatné dětství definovalo váš život
  • Ekoterapie: Jak si vytvořit posvátný vztah s Matkou ZemíEkoterapie: Jak si vytvořit posvátný vztah s Matkou Zemí
  • Tři klíče, jak si do života přitáhnout svou spřízněnou dušiTři klíče, jak si do života přitáhnout svou spřízněnou duši
  • Jste vlk samotář? Zde jsou charakteristické rysy této osobnostiJste vlk samotář? Zde jsou charakteristické rysy této osobnosti
  • Sedm znamení, že máte s někým hluboké duchovní spojeníSedm znamení, že máte s někým hluboké duchovní spojení
  • Příběh s poučením: O tátovi a jeho slepém synoviPříběh s poučením: O tátovi a jeho slepém synovi
  • Mandelův efekt: Když si pamatujete něco, co se nestaloMandelův efekt: Když si pamatujete něco, co se nestalo

Copyright © 2022 MocVedomi.cz · Ochrana osobních údajů (Privacy Policy)

 

Obsah portálu Vylectese.cz je chráněn autorským zákonem. Kopírování, probírání, šíření či jiné zpřístupnění tohoto obsahu, případně jeho části, je bez předcházejícího souhlasu zakázán. V případě dotazů nás kontaktujte.

Pro zkvalitnění služeb využíváme soubory cookies. Používáním této stránky s tím vyjadřujete svůj souhlas. Rozumím Více informací
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Vždy povoleno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
ULOŽIT A PŘIJMOUT