Koncem května 2019 bylo během každoroční tradice v Dánsku brutálně zabito kolem 130 až 150 kulohlavců a 10-20 pískavic bělobokých.
Poslední květnový týden tohoto roku na dánských Faerských ostrovech probíhala oslava v plném proudu podle staré tradice masového lovu velryb a delfínů.
Tato „oslava“ zbarvila vodu v zátoce při pobřeží města Tornshav, hlavního města Faerských ostrovů, krví do červena. Při tomto každoročním masovém rybolovu bylo zabito přibližně 130-150 kulohlavců a přibližně 10-20 pískavic bělobokých.
Tuto tradici lze vnímat jako zahájení letní lovecké sezóny, kdy v roce 2018 bylo uloveno a zabito přibližně 500 kusů mořských savců, přesněji z rodu velryb.
Tato lovecká aktivita je považována za samozřejmou součást staré tradice, která se v místní dánské komunitě nazývá grindadráp.
Obyvatelé Faerských ostrovů takto zabijí přibližně 800 kusů velryb a delfínů ročně. Toto své počínání omlouvají potřebou naplnit nároky tradiční přirozené potravy.
Přistěhovalci z okolitých krajin žijící na Faerských ostrovech již od nepaměti přežívají na mase a tuku mořských savců. Podle magazínu Condé Nast Traveller každá velryba, kosatka anebo delfín představuje pro místní lovce zdroj několika stovek kilogramů masa.
Tento typ rybolovu je na Faerských ostrovech považován za legální a ulovené maso se rozděluje mezi obyvatele bez jakékoli formy finanční protihodnoty.
Páll Nolsøe, mluvčí dánského Ministerstva zahraničních věcí a obchodu, se pro anglické noviny Metro UK vyjádřil:
„Lov velryb je přirozenou součástí života obyvatel Faerských ostrovů. Na mezinárodní úrovni už dávno převládá shodný názor, že lov kulohlavců na Faerských ostrovech je z dlouhodobého hlediska plně udržitelný.“
Když se na to podíváme z této perspektivy, je to opravdu tak. Tradice intenzivního lovu velryb je příkladem toho, jak mohou místní obyvatelé již celé generace vyžít pouze z lovu volně žijících zvířat.
Nejsou odkázáni na finančně náročný zemědělský průmysl a průmyslově zpracované farmářské potraviny tak jako většina Evropanů.
Technika lovu je následující. Lodě obklíčí velryby, které při útěku vplují do zátoky. V zátoce je lodě pomocí spuštěných rybářských sítí naženou do houfu a zatlačí dále směrem ke břehu.
Velryby, které již nemají kam ujít, nakonec vyplavou z moře na pláž (více ZDE…), kde je v rukou lovců čeká jistá smrt. Do dýchacího otvoru jim vloží hák, kterým je vlečou dál na břeh.
Při tomto mimořádně brutálním zásahu obyčejně dojde k porušení a protržení obratlů v páteři velryby, čímž se zcela přeruší přítok krve do jejího mozku. Velryba tak umírá do několika sekund.
Tímto způsobem lze usmrtit celý houf velryb za méně než deset minut, zejména vzhledem k tomu, že téměř celé město je připraveno podat „pomocnou ruku“ při této mořské zabijačce.
Tradice, nebo ne, na drsné fotografie nejen z tohoto masakru již pochopitelně reagovali i aktivisté. Ti neoblomně požadují, aby v zemích, kde je tato tradice rozšířená, byl lov delfínů a malých velryb přísně zakázán.
The Blue Planet Society je jednou z prvních aktivistických skupin, které požadovaly, aby v Japonsku a na Faerských ostrovech byl lov velryb a delfínů zákonem zakázán. Pro tento účel již sepsala několik petic.
Místní obyvatelé to však nadále považují za jejich právo pokračovat v tradici lovu velryb. Jejich postoj nejlépe vidět na informační webové stránce pro turisty Visit Faroe Islands, na níž se dočteme:
„Maso a tuk kulohlavců je již zhruba jedno století úplným základem jídelníčku obyvatel Faerských ostrovů od prvního dne, kdy se zde usadili.
Jak v minulosti, tak i dnes je lov velryb jednou z činností komunity, kterou má právo vykonávat každý obyvatel Faerských ostrovů. Na úrovni komunity je lov velryb důkladně organizován a zároveň regulován mezinárodními předpisy.
O lovu velryb se vedou přesné záznamy – od roku 1584 se provádí záznam o každém lovu, díky čemuž můžeme říct, že tato tradice je dlouhodobě udržitelná. Ve východním regionu severního Atlantiku dnes žije přibližně 778 000 velryb.
Z tohoto počtu se zhruba 100 000 velryb pohybuje v blízkosti Faerských ostrovů, z čehož Faerčané uloví průměrně 800 kusů ročně.
Maso a tuk z lovu se rovným dílem rozdělí mezi všechny, kteří se lovu zúčastnili.“
Lov velryb je regulován i směrnicemi úřadů, které na něj velmi přísné dohlížejí a vedou o něm podrobné záznamy.
Kontroloři dohlížejí v první řadě na to, aby se tato ceremonie nenesla v duchu krutosti a aby byl důsledně dodržován mezinárodní zákon, bez kterého by lovecká ceremonie byla nezákonná a nepovolená.
Podle záznamů se od roku 1584 na všech ostrovech, které patří Dánsku (406 ostrovů), uskutečnil lov na velryby přibližně 2000krát.
Na internetové stránce Whaling.fo, která oficiálně zastupuje lov velryb na Faerských ostrovech, najdeme podrobnější vysvětlení:
„Vědci odhadují, že populaci kulohlavců ve východních vodách severního Atlantiku můžeme počítat na zhruba 778 000 kusů, z čehož přibližně 100 000 se pohybuje v blízkosti Faerských ostrovů. Faerčané uloví průměrně 800 kusů kulohlavců ročně.“
Kromě tohoto „uklidňujícího“ vysvětlení dánský úřad veřejného zdravotnictví upozorňuje na to, že maso velryb obsahuje nadměrné množství rtuti a škodlivých organických toxinů.
Dánský úřad zdravotnictví proto konzumaci tohoto masa považuje za rizikovou, protože by mohla narušit neurologický a mentální vývin osob, které toto maso jedí.
Obsah jedovatých látek v mase, které se do organismu velryb dostávají z prostředí infikovaného průmyslovou činností, bude asi tím nejsilnějším argumentem v boji proti století pokračující tradici lovu velryb v Dánsku.
Zdroj: themindunleashed.com, Zpracovala: Mocvědomí.cz
Je to velmi kruté právo, připomíná mi to středověk, kdy si pán nárokoval dle práva, právo první noci, nebo církev povinné desátky atd. Článek jsem četla 2x a pokaždé mě rozplakal, argument, že je velrybí maso pro dně základní potravou v dnešní době naprosto neobstojí. Vždyť si mohou svůj jídelníček doplňovat jiným masem humánně zabitým.