Jako lidské bytosti potřebujeme fyzický dotek. Ve větší nebo menší míře je součástí naší kultury.
Některé národy si při setkání vyměňují polibky a objetí. Jedná se o Italy, Španěly, Francouze. Jiné, jako například Britové, jsou naopak rezervovanější, zejména k cizím lidem.
Ať už jsme konzervativní anebo otevření, všichni si s ostatními podáváme ruce. Podání pravé ruky někomu, s kým se setkáváte poprvé, představuje gesto, kterým ukazujete, že se nebráníte a nemyslíte si nic špatného.
Dotek mezi dospělými byl v moderním světě spojován s různými druhy předsudků. Lidé, kteří jsou příliš choulostiví, se bojí, že bude jejich interpretováno jako sexuální nabídka.
Nesexuální, nebo jak říkáme „platonický“ dotek, je však důležitým způsobem, jak se spojit a komunikovat.
V minulosti byly naše dlaně hlasivkami mimiky, protože prozrazovaly více než jiné části těla.
Pokud je tedy skrýváte před člověkem, se kterým mluvíte, znamená to, že se před ním pokoušíte něco zatajit.
Platonický dotek představuje důležitý prostředek spojení. Proč tedy naše kultura na tuto životně důležitou formu kontaktu zapomíná?
Zde jsou 4 důvody, proč bychom ve svém každodenním životě měli být emocionálnější
1. Jedno objetí denně a nepotřebujete doktora!
Mazlení má mnoho neuvěřitelných zdravotních přínosů. Objetí nepřináší jen dobrý pocit – je pro vás taky prospěšné. Nedávný výzkum ukázal, že pravidelné objímání snižuje srdeční frekvenci a krevní tlak.
Nejde jen o krátkodobý účinek. Objímání nás dělá obecně šťastnějšími a zdravějšími. Milující platonický dotek posiluje imunitní systém, snižuje stres a úzkost.
„Objetí od důvěryhodné osoby může sloužit jako účinný prostředek podpory, a zvýšení počtu objetí může snížit škodlivé účinky stresu,“ řekl Sheldon Cohen, profesor psychologie na Univerzitě Carnegie Mellon.
„Zjevný ochranný účinek může být způsoben fyzickým kontaktem jako takovým, anebo tím, že představuje znak podpory a intimity. Ať tak či onak, často objímaní lidé jsou odolnější proti infekcím.“
2. Fyzický dotek posiluje týmovou dynamiku budováním nesexuální intimity
Pokud se někoho přiměřeně dotkneme – stiskem ruky, poplácáním nebo poklepáním po zádech –, vysíláme neverbální zprávu podpory a spolupráce. Přínosy těchto gest jsou jak osobní, tak ekonomické.
Daniel Keltner, zakládající ředitel Greater Good Science Center a profesor psychologie na Kalifornské univerzitě v Berkeley, studoval roli doteku v kontextu basketbalové ligy soutěže NBA.
Jeho výzkum zjistil, že týmy, jejichž hráči se objímají, častěji vyhrávají zápasy. Může to platit i pro účetnický tým na pracovišti nebo rodičovské sdružení ve škole vašeho dítěte?
Možná, ale při dotecích kolegů buďte opatrní, protože vaše gesto povzbuzení a podpory může být nesprávně interpretováno jako obtěžování.
3. Fyzický dotek podporuje důvěru a bezpečnost
Fyzický dotek je nesmírně důležitý. Jak bylo uvedeno výše, podání rukou se široce akceptuje jako všeobecné gesto dobré vůle a otevřenosti. To je důvod, proč mnoho lidí posuzuje něčí důvěryhodnost podle kvality stisku ruky.
Ray Williams to prozkoumal ve svém článku s názvem „Proč jsme ztratili potřebu fyzického doteku?“. Jak vysvětluje, neurovědec Edmund Ross zjistil, že fyzický dotek aktivuje orbitofrontální kortex, který je spojen s pocity vděčnosti a soucitu. Podle Daniela Keltnera studie ukazují, že dotek značí bezpečí a důvěru, a také uklidňuje.
Aktivuje bloudivý nerv, který je úzce propojen s naší reakcí na soucit, a jednoduchý dotek může spustit uvolnění oxytocinu, hormonu lásky.
4. Lidé, kteří se často dotýkají, jsou méně násilní
Bylo vědecky dokázáno, že děti, které nezažívají dostatek fyzické náklonnosti, jsou po dosažení dospělosti náchylnější k násilí. Neuropsycholog James W. Prescott zjistil, že násilí ve společnosti často koreluje s nedostatkem kulturního důrazu na mateřské pouto.
Když děti zažívají milující dotek, učí se s ostatními spojovat zdravým způsobem. Jak rostou, méně používají dotek škodlivým a agresivním způsobem. Tato prvotní fáze připravuje půdu pro emoční stabilitu.
Výsledky nejsou jen osobní, ale i společenské.
5. Náš nedostatek nesexuálního fyzického doteku je větším kulturním problémem, než si myslíme
Mark Greene tento fenomén krásně prozkoumal ve svém článku Izolace doteku: Jak homofobie okradla všechny muže o dotek (pro The Good Men Project)
„Doteky jsou naprosto zásadní,“ napsal.
„Svého syna pusinkuju a objímám neustále. Umínil jsem si, že se ho budu dotýkat pokaždé, když se s ním uvítám u dveří. Fyzický dotek s ním mi změnil život a přesvědčil mě o mé hodnotě jako člověka a táty.“
Zdroj: iheartintelligence.com, Zpracovala: Mocvědomí.cz
V dnešní době je jen málo mužů, kteří dokážou rozklíčovat doteky. Hodně z nich si myslí, že když k nim přijde žena a začne se jich dotýkat, že ihned myslí na sex, tak jako to většinou mají oni, a pak se diví, když ona hledá pouze tu blízkost, tu platonickou blízkost, tu jednotu , a souznění… spousta manželství má kvůli tomu problémy, protože ženy se chtějí mazlit, cítit mnohem víc těch nesexuálních doteků, kdežto muži za vším často vidí jen ten kontakt sexuální, ženu tím pak úplně odradí , aby se jich dotýkala, protože ta zjistila, že kdykoli se muže dotkne pohladí, on hned nastartuje svůj sexuální modus…
jj, svatá pravda.
ale dalo by se to částečně zlepšit tím, kdyby žena slovně trochu objasnila o co jí jde. nedostatečná komunikace je častým zdrojem nedorozumění…