To zní, jako by se jednalo o nějaké pohádkové město, že ano? Město, které pro svůj úspěšný rozvoj nepotřebuje politiku, náboženství nebo peníze, bychom nejdříve hledali asi v nějakém sci-fi filmu.
V takovém vědecko-fantastickém filmu by toto bájné město existovalo na planetě Zemi někdy ve velmi daleké budoucnosti.
Nemusíme však cestovat do vzdálené budoucnosti – město, ve kterém jsou obyvatelé spokojeni, na Zemi skutečně existuje. Toto město lze nazvat rájem na zemi.
Netradiční město jménem Auroville
Pojďme se tedy podívat na město Auroville. Toto město bylo založeno v roce 1968. Organizace OSN ho řadí mezi města s mezinárodním statutem.
V Auroville žijí obyvatelé z 50 různých zemí světa, tedy obyvatelé různých národností a odlišných kultur.
Na oficiální webové stránce tohoto města se můžeme dočíst:
„Smyslem Auroville je stát se univerzálním městem.
Muži a ženy ze všech zemí světa zde budou moci žít v míru a tvůrčí spolupráci bez ohledu na náboženskou a politickou ideologii, národní příslušnost anebo rasu.
Město Auroville si dává za cíl vytvořit sjednocené lidstvo.“
Obr. 1: Budova Matrimandir, Auroville, Putučéri
Obyvatelé města se snaží zbytku světa dokázat, že je možné žít bez zbytečných problémů.
Není zde zaveden žádný politický systém, žádné organizované náboženství (více ZDE…) a asi nejlepší je, že ve městě nenajdeme žádné peníze.
Místo nich zde funguje systém založený na výměně.
Představa, že bychom žili v takovém městě, se nám zpočátku nemusí líbit. Má však krásné moderní futuristické budovy a stavby.
Jsou postaveny podle principů nejmodernější architektury, která prochází neustálými experimenty, vývojem a změnami.
Obr. 2: Park u hotelu Auro Mandir v Auroville – fíkovník bengálský (neboli banyan) je tropický strom pocházející z čeledi rostlin morušovitých.
Fíkovníku na fotografii je více než 100 let.
Tyto rostliny jsou zvláštní tím, že z jejich větví vyrůstají další kořeny, které se tím pádem nacházejí ve vzduchu, nikoliv pod zemí. Kořen, který tímto způsobem vyroste z větve fíkovníku, si pomalu najde cestu k zemi, kde se zakoření, a tak z něj vyroste nový kmen.
Velikost koruny je v průměru 50 metrů – zahradníci udržují tento rozměr, aby hezky ladil se svým okolím.
Budovy v Auroville mají futuristickou architekturu. Celé město je koncipováno tak, aby jeho obyvatelům umožňovalo optimálním způsobem využívat obnovitelné zdroje energie.
Jednou z hlavních myšlenek je šetrnost a neznečištěné životní prostředí (více ZDE…). I to jsou důvody, proč je velká pozornost věnována opětovnému použití, resp. recyklaci materiálů.
Auroville je v podstatě prototypem soběstačného eko-města.
Obr. 3: Impozantní budova Matrimandir známá jako „Srdce města Auroville“ nebo „Místo úsvitu“. Toto místo slouží obyvatelům zejména na duchovní účely, jako jsou meditace, jóga anebo pohroužení do sebe. Je třeba podotknout, že tato budova neslouží jako svatyně žádnému náboženství anebo sektě, protože jednou z hlavních zásad města je nevyžadovat konkrétní náboženství.
Jak jsme již zmínili, Auroville je zcela soběstačné město a jeho obyvatelé mají dostatek všech potřebných potravin.
Pole s nejrůznějšími plodinami a množstvím ovocných stromů se zde rozprostírají na patnácti farmách o celkové rozloze 160 hektarů.
Zakladatelkou města je Mirra Alfassa, která plní roli duchovního guru a je známá spíše pod jménem „Máma Auroville“.
Smysl města Auroville
Paní Mirra Alfassa smysl města často definuje následovně:
„Na Zemi by mělo existovat město, na které si nebude dělat nárok žádný národ. Žili by zde jen lidé dobré vůle, kteří by měli upřímnou touhu žít svobodně.
Obyvatelé by uznávali jedinou autoritu, kterou je jednoduchá a svrchovaná pravda. Toto město by bylo sídlem míru, svornosti a harmonie.
Člověk by zde využíval svůj vrozený bojový instinkt výhradně jen v případech nouze. Ve chvílích překonání chudoby, slabosti, ignorance, omezení anebo postižení.
V tomto městě by byly duchovní potřeby a zájem o skutečný progres upřednostněny před uspokojováním egoistických tužeb, vášní a materialistických požitků.“
Obr. 4: Auroville – ideální město, které funguje bez jakýchkoliv peněz anebo měny. Město v Indii, které byste měli rozhodně navštívit.
Závěr
Město Auroville je určitě jedno z nejzajímavějších a nejpodnětnějších míst na Zemi. Proto je dobré si o něm nastudovat více informací.
Na internetu o něm najdete spoustu poutavých videí a článků.
Zpracovala: Mocvědomí.cz
Dobrý den, píšete v článku že: „Město v Indii, které byste rozhodně měli během svého života navštívit“. Můj dotaz: nevadí obyvatelům města, že je budou postupně navštěvovat „turisté“ a jiní za účelem poznávání? M.
PS: prosím neumím anglicky a netuším co je toto (na konci před odesláním komentáře)…Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment. I když jednotlivá slovíčka si umím přeložit pomocí překládače online ale smysl mi uniká… (proč bych měla něco o sobě ukládat do prohlížeče pro budoucnost a komentovat…)
abyste to nemuseli příště znovu vyplňovat
Pozeram cez googlemaps ze je tam hinduistycky chram takze uplne bez nabozenskej orientacie to tam asi nebude .
TAm budou žít jen vegetariáni…škoda,jinak bych měl zájem.
Magdaléna : Nikdo tě nenutí, jen máš tu možnost pro usnadnění psaní příště 😀 miluji lamy, pokud teda víš co to je, nebo ti to google vysvětlí 😀
Reservace pro ´´divochy´´ jak v Orwelově románu 😀 Místo toho tam mají drogy .. minimálně trávu, takže to je složený ze zfetovaných vylízancu to není ráj.. ráj je tvrdá práce nasobě i v nepřiznivych podmínkách a ne escape někam do opiových doupat
S tou travou tě nejspis zklamu. Byl jsem tam par měsicu nazpět a travu jsem se tam snažil sehnat snad všude, ale bezvysledku 🙁
Město, které jsem si ze svých zkušeností sám vydedukoval. A ejhle, již je dokonce vybudováno. SUPER.
Když je to to nejlepší, jak to, že to není všude? A budhismus prý není náboženství, ale filosofie.