Co pro vás znamená štěstí? Co si pod tímto slovem představujete?
Pokud jste nad tím ještě neuvažovali, pod slovem „štěstí“ si možná představujete to, co většina lidí, jako třeba:
– štěstí znamená mít vůči životu vášnivý a zanícený postoj
– štěstí znamená mít v životě stabilitu
– štěstí znamená oplývat materiálním bohatstvím
– štěstí znamená mít blízké a zdravé vztahy, případně mít s někým intimní vztah
Thich Nhat Hanh, známý mistr a učitel zen-buddhismu, však tvrdí, že tyto běžné představy o štěstí mohou být nejen nesprávné, ale dokonce mohou nepříznivě ovlivňovat náš život a pocit štěstí.
V jednoduché, ale zato hluboké pasáži v knize „Umění síly“ vysvětluje, co je to skutečné štěstí a jak ho můžeme najít:
„Mnoho lidí si myslí, že štěstí je vzrušení… Nicméně když jsi vzrušený, nejsi klidný, přicházíš o vnitřní mír. Skutečné štěstí však spočívá v klidu a míru.“
Také vysvětluje, že pokud chceme dosáhnout vnitřního klidu, musíme přijmout a akceptovat své skutečné já (více ZDE…). Nicméně lidé západního světa se často snaží změnit jen proto, aby vyhověli představám druhých.
Netřeba zvlášť zdůrazňovat, že tyto snahy nám nijak nepomohou najít vnitřní klid a štěstí:
„Být nádherným znamená být sám sebou. Nepotřebuješ přijetí ostatních. Potřebuješ pouze přijmout sám sebe.
Pokud ses narodil jako lotosový květ, stačí, když tímto nádherným květem i budeš, a nebudeš se snažit změnit na magnolii.
Pokud silně bažíš po přijetí a uznání a jsi pro ně ochotný měnit samého sebe, abys vyhověl jiným, budeš se trápit po celý život.
Skutečná síla a skutečné štěstí spočívají v porozumění sobě samému, akceptování sebe samého a v tom, že v sebe věříš.“
Otázka tedy zní:
Jak se naučíme akceptovat sami sebe?
Thich Nhat Hanh vysvětluje, že „tajemstvím“ je plně akceptovat přítomný okamžik se všemi nádherami a zázraky, které jsou všude kolem, ale kterých jsme si dosud nevšímali:
„Pokud svou pozornost přesuneš od myšlenek k přítomnému okamžiku, výrazně se prohloubí propojení se vším, co je kolem, a tak se prohloubí i tvé pochopení, co se vlastně děje.
Tvé nitro se tak naplní akceptací, radostí, klidem a láskou… Pokud se díváš správně, uvidíš, že život všude kolem, na každém kroku, překypuje zázraky – sklenice vody, sluneční paprsky, list ze stromu, housenka v trávě, květiny, smích, kapky deště.
Pokud je v tvém životě duchovní uvědomění, bude pro tebe snadné vidět zázračnost ve všem. A každá lidská bytost je velkou množinou těchto zázraků.
Oči, které dokážou rozeznat tisíce barev, tvarů nebo podob; uši, které uslyší i slabounký bzukot včelky, ale snesou i zahřmění; mozek, který je bez problémů schopný uvažovat o zrnku prachu stejně jako o celém vesmíru; srdce, které bije ve stejném tempu jako srdce všech živých bytostí.
Když jsi unavený a znechucený každodenním životním zápasem, může se stát, že tyto zázraky budeš přehlížet. Nicméně jsou taky a vždycky byly.“
Můžeme nabýt dojmu, že bychom nikdy neměli přemýšlet o minulosti (více ZDE…) ani o budoucnosti.
Thich Nhat Hanh však objasňuje, že uvažování o minulosti je důležité, stejně jako plánování do budoucna, ale jen za předpokladu, že je to prospěšné:
„Pokud tvá mysl spočívá v přítomném okamžiku „tady a teď“, neznamená to, že nikdy nepřemýšlíš o minulosti, nebo bys o ní neměl přemýšlet, a také to neznamená, že bys neměl zodpovědně plánovat svou budoucnost.
Jde pouze o to, aby na tebe nedoléhaly výčitky z minulosti, a také o to, aby sis přestal dělat starosti ohledně budoucnosti.
Pokud jsi pevně ukotvený v přítomném okamžiku, tvá minulost ti může posloužit jako objekt zkoumání, na kterém si můžeš trénovat svou všímavost a schopnost soustředění.
Pozorným nahlédnutím do své minulosti si můžeš uvědomit mnohé důležité souvislosti, které sis předtím vůbec neuvědomoval. Důležité však je, abys byl stále ukotvený ve svém středu a žil v přítomném okamžiku.“
Když se nad tím zamyslíme, všechno dává perfektní smysl – štěstí můžeme najít pouze v přítomném okamžiku a v tom, že se ho naučíme akceptovat.
Kdesi uvnitř všichni víme, že je to pravda. Nicméně to, s čím má většina lidí problém (zejména lidé západního světa), je vytrénovat mysl, aby pořád spočívala v přítomném okamžiku (více ZDE…).
Přiznejme si to – většina z nás nemá nad myslí a myšlenkami téměř žádnou kontrolu. Jen své myšlenky chvíli pozorujte a uvidíte, jak vám běží hlavou a uchylujete se k různým rozptýlením.
Co s tím tedy můžeme dělat?
Podle mistra je jedním z nejlepších způsobů, jak vytrénovat mysl, meditace. Nejjednodušší a nejzákladnější technikou je „vědomé dýchání“.
Nejenže je nejjednodušší, je zároveň velmi účinná a praktická. Toto cvičení můžeme provádět kdekoliv, kdykoliv a jeho účinek se projeví i tehdy, když se mu nemůžeme věnovat více než 15 sekund.
Thich Nhat Hanh vysvětluje, jak bychom měli k meditaci přistupovat:
„Když se nadechuješ, nevynakládej žádné zvláštní úsilí. Jednoduše dovol svým plicím nedechnout se. Ony to dokážou i samy bez tvého snažení.
Proto si v mysli neopakuj něco takového jako: „Vzduchu, pojď dovnitř, přesně takhle si to představuji.“ Nedělej to záměrně, nesnaž se do toho zasahovat. Jednoduše dovol svému dechu volně plynout, bez násilí…
Tvým úkolem je začít si uvědomovat, že v tvém nitru probíhá proces dýchání. Zároveň vzniká prostor, abys sis o něco více než obvykle vychutnal fázi nádechu.
Doporučuji, abys svému dechu nebránil v pohybu a nijak do něj nezasahoval. A uvědomuj si, že tvůj dech je také zázrak.
Když člověk jednoho dne zemře, znamená to, že se už nikdy nenadechne, i kdyby ses snažil přivést ho zpět do života jakýmkoliv způsobem. Takže to, že se můžeš nadechnout, bys měl považovat za obrovský zázrak…“
A první, co nám Buddha doporučuje, je:
„Když se nadechuji, uvědomuji si, že je to nádech. Když vydechuji, uvědomuji si, že je to výdech.
Když je můj nádech dlouhý, uvědomuji si, že je dlouhý. A když je krátký, uvědomuji si, že je krátký. Stačí pouhé uvědomění si přítomnosti nádechu a výdechu.
Když si začneš uvědomovat svůj dech, budeš ukotven v přítomném okamžiku. A to je svým způsobem zázrak, protože podstatou meditace je být „tady a teď“. Být „tady a teď“ sám se sebou, být „tady a teď“ se svým nádechem.“
Zdroj: ideapod.com, Zpracovala: Mocvědomí.cz
Napsat komentář