Představte si, že prožíváte život, ve kterém máte sílu nad svým strachem, obavami, pochybnostmi a stresem.
Každý hledá tuto moc, ale jen pár lidí ji umí uvést do pohybu tak, jako třeba buddhističtí mniši.
Ti umí ovládat své emoce tím, že trénují mysl. Toto tradiční cvičení se nazývá Lojong.
Mnozí majstři, kteří učí jiné, jak žít, zdůrazňují význam tohoto tréninku, který umožňuje lépe zvládat stres a emoce.
V životě se řídí několika mantrami, aby překonali překážky, které si můžete osvojit i vy. Umožní vám převzít kontrolu nad emocemi.
Tomuto tématu jsme se věnovali také v tomto článku. Zde je už seznam několika z těchto manter.
1. Přijměte svůj strach a obavy
Obavy nás mohou vyčerpávat. Nicméně to, jak jednáme tváří v tvář svému strachu, může definovat, zda máme sílu, která ho umí ovládat, anebo on má sílu nad námi.
Západní společnost by nám doporučila, abychom ho potlačili. Buddhističtí mniši (více ZDE…) však věří, že ho zvládnou jinak.
Jsou přesvědčeni, že si s ním potřesou rukou a obejmou ho. Namísto toho, abychom před ním utíkali, bychom ho měli obejmout a akceptovat, díky čemuž ho zbavíme síly.
Přílišné obavy nás někdy mohou dohnat k rozhodnutím, která jsou zcela absurdní. Například se rozhodneme předat svůj projekt svému kolegovi, ačkoliv by nám mohl přinést úspěch.
To je přesně ten okamžik, kdy bychom měli čelit svému strachu.
Pamatujte, můžete před ním utéct, anebo ho obejmout, a získat tak příležitost dosáhnout něčeho významného.
Strach plodí stále větší obavy. Ale musíte si uvědomit, že je pouze vystrašený z vás. Takže ho obejměte a zpracujte.
To, že své emoce budeme ignorovat, nám nepomůže je překonat. Musíme jim věnovat pozornost a lépe rozumět.
2. Soustřeďte se na nápravu mentálních zkreslení
Komentátoři a spisovatelé často píšou o tom, že ženy ve srovnání s muži čelí několika problémům v souvislosti se sebedůvěrou, ať už se týká postavy, nebo práce.
Tuto skutečnost odhalilo už mnoho výzkumů. Ženy jsou kritičtější vůči svým schopnostem a často předpokládají, že jejich výkon je horší, než jakým ve skutečnosti je.
To je v naprostém protikladu s postojem mužů, kteří se domnívají, že jejich výkon je lepší, než jakým je.
Tento problém je složitý a společnost v něm sehrává obrovskou roli. Zde je to, co můžete udělat, abyste překonali pochybnosti o sobě:
1. Udělejte si přestávku: Když nás pochybnosti uvrhnou do strachu, měli bychom se z něj dostat.
Udělejte si přestávku a vystupte z mentálního postoje. Požádejte svůj negativní hlas, aby se šel někam projít.
2. Vraťte se zpět do reality: Strach nás může odpoutat od reality a udělat z komára velblouda. Měli bychom se porozhlédnou kolem, zhluboka se nadechnout a procítit spojení s realitou (více ZDE…).
3. Soustřeďte se na pozitiva: Pokud najdeme něco pozitivního na svém životě, potlačíme svůj negativní hlas. Silné stránky osobnosti převýší všechny „slabosti“.
Věděli jste, že: přírodní produkt Virostop ústní a nosní sprej vytváří účinný ochranný film proti koronaviru i proti chřipce na povrchu sliznic horních dýchacích cest? Čtěte VÍCE
Měli bychom se soustředit na to, jak dobře umíme někomu „nakopat zadek“.
4. Naučte se být laskaví sami k sobě: Měli bychom být vůči sobě kritičtí, nicméně je stejně důležité vážit si samých sebe. Vyživujte své sebevědomí. A pochybnosti? Ty zaženete laskavostí.
3. Změňte způsob, jak vnímáte stres
Stres může v těle aktivovat mnoho cest, aby vás připravil na bojové situace. Řekněme, že utíkáme před davem lidí a tělo reaguje odpovídajícím způsobem.
Ve velké míře to však závisí na našem vnímání. Tělo je schopné reagovat stejně v případě, že uvízneme v dopravní zácpě. Ale jen za předpokladu, že danou situaci vnímáme jako velký stresový faktor.
Důvod je ten, že amygdala (integrační centrum emocí, chování a motivace) neumí rozlišovat mezi davem lidí a dopravní zácpou. My naštěstí ano!
Hodně záleží na vnímání. Takže pokaždé, když se opozdíte a jste vystresovaní, připomeňte svému tělu, že nejste ve smrtelném nebezpečí.
Pokud dokážete v sobě najít tuto perspektivu, reakce na stres (více ZDE…) bude opačná.
4. Podívejte se na pokrok, kterého jste dosáhli, abyste získali sílu
Horizontální efekt je pojem, který vytvořili vědci. Jde však o strategii, kterou používají také atleti pro dokončení závodu, když mají pocit, že ho chtějí vzdát.
Soustředí se na to, jak daleko se dostali, namísto toho, aby přemýšleli nad tím, kolik kol jim zbývá do cíle. Tato strategie může být účinná také při životních změnách (více ZDE…).
Ty vyžadují čas a vytrvalost. Někdy se může měnit délka času potřebná k jejich provedení a okolnosti mohou vypadat špatně.
V těchto situacích můžeme použít danou strategii, abychom se posunuli kupředu, pokud cítíme, že bychom to chtěli vzdát.
Měli bychom se podívat na svůj dosavadní pokrok a najít sílu kráčet dál po cestě úspěchu.
5. Praktikujte trpělivost, abyste se posílili
Velká změna se nestane z večera do rána. Proto musíme pracovat na tom, abychom byli dostatečně trpěliví, neboť bez této ctnosti nebudeme schopni vidět změnu.
Zde je několik tipů, jak rozvíjet trpělivost:
1. Zpomalte: Pokud máme uspěchaný život, trpělivost asi není naší silnou stránkou. Potřebujete nejprve zpomalit a trénovat, jak se lépe rozhodovat.
Soustřeďte se na to, abyste se uklidnili ještě předtím, než něco uděláte. Není třeba se honit.
2. Řiďte se heslem: Nejdříve mysli, a pak jednej: Tato vlastnost nám umožní předvídat výsledky, které mohou přinést naše skutky. Můžeme se tak vyhnout spoustě ukvapených rozhodnutí a nepříznivých výsledků.
3. Řekněte „NE“ pokušením: Třetí sklenice vína, po které toužíme, už pro nás může být příliš. A to, že ji chceme, neznamená, že ji také potřebujeme. Musíme poznat rozdíl.
Jít si za tím, co chceme, nám může přinést okamžité uspokojení, ale obvykle přichází s nadbytečnými kaloriemi, zuby v peněžence anebo výčitkami (více ZDE…).
Měli bychom se tedy naučit říct „NE“ pokušením. Trpělivost je nejdůležitější ctnost, která nám může pomoci překonat velké překážky a provést významné změny v životě.
Můžeme žít důstojně, pokud nebudeme komplikovat své problémy.
Zpracovala: Mocvědomí.cz
díky
Skvělý článek.