Život se stane mnohem jednodušším, když se zbavíte nepořádku, který ho komplikuje. Pozornost přiveďte zpět k tomu, co je důležité, a posuňte se v životě vpřed.
Vaše dny jsou plné různých aktivit a život je tak uspěchaný a plný rozptylujících věcí, že se zdá, jako by doslova praskal ve švech.
Přesně vím, jak se cítíte. Stejný býval i můj život.
Než jsem začala svůj život zjednodušovat, každý den mě to táhlo mnoha různými směry a nikdy jsem neměla čas dokončit veškerou práci.
Chtěla jsem odvádět skvělou práci se všemi tehdejšími závazky a nějak jsem samu sebe přesvědčila, že to zvládnu.
Realita však byla taková, že toho bylo hodně, a tak jsem odváděla mizernou práci a hrozně se stresovala.
Tento pocit omamující zaneprázdněnosti a pracovní vytíženosti je pro většinu zdrojem obrovského stresu a ten je zřejmě tím nejdůležitějším faktorem, který v dlouhodobém měřítku rozhoduje o tom, zda jste zdraví a šťastní, anebo nemocní a unavení.
Pokud si nepřejete, aby se vám zhoršilo zdraví a stres narostl do závratných výšin, musíte začít zjednodušovat.
Jak si tedy zjednodušit život? Není to tak těžké, jak si možná myslíte…
1. Poznejte, jak vypadá dokonalý den a jaký z něj máte pocit
Vizualizace dokonalého dne je důležitá nejen proto, že bude prvotní realitou, ale také proto, abyste pochopili, co pro vás znamená „jednoduchý život“.
U každého vypadá jinak – pro mě znamená věnovat se každé ráno meditaci vděčnosti, mít klid na psaní a čtení a trávit několik hodin s rodinou.
Pro jiné jde o dlouhou odpolední procházku, jógu, úspěšný den v práci a horkou koupel před spaním. A pro některé znamená mít spoustu času zaměřovat se na důležitý životní cíl a mít stále dost času na kvalitní noční spánek (více ZDE…).
Najděte si trochu času a představte si, co znamená „dokonalý den“ pro vás.
2. Stanovte si priority
Kromě velkého umění věci dokončit existuje také umění nechat věci, aby se staraly samy o sebe. Jednoduchost a efektivita dne do velké míry závisí na eliminaci zbytečností.
Základem zjednodušení je tohle:
- Stanovte si priority.
- Všechno ostatní eliminujte.
Najděte si čas identifikovat nejdůležitější projekty, osoby a zážitky (maximálně 5), a potom zjistěte, které aktivity, úkoly a závazky spadají do tohoto seznamu.
3. Řekněte „NE“ zbytečným závazkům, které nepodporují vaše priority
Když už jste identifikovali, co je důležité – priority i představu „dokonalého dne“ – je třeba říct „NE“ věcem, které nepodporují, co je důležité a stojí v cestě dokonalému dni.
Nejlepší je říct „NE“ závazku, který není důležitý. Zamyslete se nad tím.
Dnes říkáte „ANO“ pozvání na večírek přes sociální síť, zítra řeknete „ANO“ sousedovi, když vás požádá o pomoc se stahováním nábytku, potom vás požádají o krátké setkání při jídle, anebo se rozhodnete dělat dobrovolníka v mládežnické skupině svého syna.
Někdy stačí jediné „ANO“ a o zábavu máte postaráno.
Udělejte si seznam závazků (profesionálních, osobních, občanských a jiných), zejména těch, které se pravidelně opakují, posuďte je a alespoň jednomu z nich řekněte „NE“. Stačí jediný telefonát anebo krátký e-mail a okamžitě se budete cítit jednodušší.
4. Omezte denní úkoly
Najděte si každé ráno čas na to, abyste si stanovili tři nejdůležitější úkoly a ostatní co nejvíce omezte.
Ihned se zaměřte na ostatní závazky a dotyčným lidem řekněte, že jim sice chcete pomoct, ale máte hodně napilno. Jelikož jim nemůžete dobře posloužit, s lítostí jim musíte říct „NE“.
Když svůj seznam úkolů pečlivě zredukujete (na 1 až 3 úkolů denně, rozhodně se nepokoušejte provádět více než 7 úkolů denně), každému přidělte nějaký čas.
Místo toho, abyste byli ve stresu z neustálého přeskakování od jednoho úkolu k druhému, se ujměte dalšího, ostatní vypusťte z hlavy a jistý čas se věnujte tomu jednomu úkolu.
Dělejte to tímto způsobem a brzy spatříte rozdíl. Toto omezení úkolů vám pomůže se soustředit a osvojit si realitu, ve které nebudete dělat všechno najednou.
5. Naplánujte si denně alespoň jeden blok bez vyrušování
Když už víte, že pracujete na těch správných úkolech, jednou z nejúčinnějších metod dokončení věcí je eliminace všech rušivých vlivů při práci.
Zamkněte dveře, pověste na ně cedulku „Nevstupovat bez vyzvání!“, vypněte telefon, zavřete e-mail, odpojte se od internetu atd. V úkrytu nemůžete být věčně, ale umíte v něm být dvakrát produktivnější.
Udělejte vše potřebné pro vytvoření tichého, nerušivého prostředí, v němž se můžete soustředit na to, co je důležité.
6. Dělejte POUZE jednu věc
Měli byste se věnovat práci bez pocitu, že ji musíte dokončit co nejdříve – abyste mohli přejít k dalšímu úkolu, který na vás čeká.
Vždycky bude něco, co je třeba udělat. A proto si další úkoly nechte na později. Věnujte se na sto procent tomu jednomu, jako by byl celý váš svět.
To nejdůležitější: Zpomalte. Dýchejte. Znovu se podívejte na seznam závazků a cílů. Jako první začněte dělat to nejdůležitější.
A to okamžitě. Každou hodinu si dělejte pětiminutovou přestávku. Celý postup opakujte. A mějte na paměti, že výsledky jsou důležitější než čas potřebný k jejich dosažení.
7. Menší, méně důležité úkoly spojte dohromady
Během dne potřebujete provést spoustu menších úkolů. Nenechte se jimi rušit. Abyste byli produktivnější, spojte několik menších úkolů dohromady a proveďte je najednou, nejlépe v pozdějším úseku dne.
Místo toho, abyste si prohlíželi osobní e-maily během dne, si přečtěte všechny v 16:00 hodin, když se den chýlí ke konci.
Veškerou administrativu vyřešte najednou (účty, formuláře atd.). A když svou dávku malých úkolů dokončíte (jako vybavení všech e-mailů), přejděte k dalšímu menšímu úkolu.
Klíčové je zajistit, abyste malým úkolům nedovolili stát v cestě tím velkým. NEZŮSTÁVEJTE u jednoho malého úkolu celý den, ba ani půl dne!
8. Mezi všemi úkoly si nechte prostor
Asi budu znít jako zaseknutá gramofonová deska, ale je moc důležité pochopit, že největší chybou, které se dopouští většina lidí, je, že toho na sebe berou moc.
Vyplnit každou volnou chvíli nějakými úkoly je lákavé. Nedělejte to. Udělejte si prostor.
Je to stejně důležité než to, co děláme.
Udělejte si přestávku, abyste se natáhli, vyrazili na krátkou procházku, napili se vody anebo provedli pár jednoduchých dechových cvičení. Užijte si jí a zhluboka dýchejte.
Hlavním cílem by měl být život, který není přeplněn většinou věcí, které dělají druzí, což vám vždycky ponechá nějaký prostor k tomu, na čem opravdu záleží.
Život není neustálá zaneprázdněnost, spěch a stres (více ZDE…), ale spíše všímavé rozjímání, tvorba a spojování se s lidmi a projekty, které máte rádi.
9. Praktikujte umění vděčnosti
Změnou myšlení dokážete vytvořit jednodušší, pozitivnější stav mysli kdykoliv a kdekoliv jste. Frustrace a stres pramení ze způsobu, jakým reagujete, nikoliv z toho, jaké věci jsou.
Změňte postoj a vaše frustrace pomine. Tajemství, jak toho dosáhnout, je nechat každou situaci, aby byla tím, čím je, místo přemýšlení, jaká by měla být. Jedině tak z ní vytěžíte maximum.
To znamená být vděční za danou situaci, a potom s ní pracovat, nikoliv proti ní.
S pokorou se život zvládá jednodušeji. Protože štěstí přichází mnohem snadněji, když si přestanete stěžovat na problémy a začnete být vděční za ty, které nemáte.
A teď je řada na vás!
Zdroj: marcandangel.com, Zpracovala: Mocvědomí.cz
konečně něco užitečného bez pseudovědy