Moc vědomí

  • Kontakt

Podle nových výzkumů nám konzumace alkoholu zlepšuje komunikaci v cizím jazyce

23.4.2019 by lucie Leave a Comment

Podle nových výzkumů nám konzumace alkoholu zlepšuje komunikaci v cizím jazyce

V nedávných experimentech ohledně konzumace alkoholických nápojů se ukázalo, že malé množství alkoholu může u osob, které ovládají dva nebo více jazyků, zlepšit jejich komunikační dovednosti v nemateřském jazyce.

A jedním dechem dodáváme, že se také potvrdilo, že tyto cizojazyčné dovednosti byly u testovaných osob značně oslabeny po zkonzumování většího množství alkoholu.

Každý, kdo už na vlastní kůži okusil účinky alkoholu, bude jistě souhlasit s tím, že větší množství alkoholu umí zcela rozvrátit jakoukoli snahu o jasné myšlení anebo ovládání pohybů těla.

Na jeho účinky nejvíce doplácejí hlavní funkce mozku, zejména ty, které přímo ovlivňují myšlení, paměť, schopnost rozeznávat mezi vhodným a nevhodným chováním, nebo také zdrženlivost.

Když si uvědomíme, že jsou nezbytným předpokladem pro průběh vyšších psychických procesů, jakým je například komunikace v cizím jazyce, mělo by nám z toho logicky vyplývat, že konzumace alkoholu se negativně podepíše právě na naši schopnosti mluvit v nemateřském jazyce.

Zdá se však, že tomu tak není

Vědci z univerzity King’s College v Londýně, Maastrichtské univerzity v Nizozemsku a Liverpoolské univerzity v Londýně přišli na to, že malé množství alkoholu nám ve skutečnosti pomáhá uvolnit a rozvázat jazyk.

Experiment měl odhalit, jaké účinky má malé množství zkonzumovaného alkoholu na testované osoby a zejména na jejich schopnost komunikovat v cizím jazyce.

Vědci samozřejmě brali v úvahu hodnocení vnějších pozorovatelů, ale také subjektivní pocit a sebehodnocení testovaných osob.

Experiment byl proveden na 50 účastnících – všichni byli studenti na Maastrichtské univerzitě, jejich mateřskou řečí byla němčina a cizí jazyk, kterým se až v dospělosti naučili mluvit a dokázali v něm číst a psát, byla nizozemština.

Tito účastníci byli libovolně rozděleni do dvou skupin. První skupině byl podán nápoj s nízkým obsahem alkoholu a druhé skupině nápoj bez obsahu alkoholu (více ZDE…).

Každý účastník v první skupině zkonzumoval alkoholický nápoj o objemu 460 ml s 5% obsahem alkoholu. Z tohoto důvodu se intenzita účinku projevila s mírnými odchylkami v závislosti na rozdílné tělesné hmotnosti účastníků.

O chvilku později byl každý účastník experimentu vyzván, aby v trvání několika minut vedl rozhovor s místním Holanďanem.

Z těchto rozhovorů byl pořízen zvukový záznam. Komunikační dovednosti v holandštině každého účastníka následně zhodnotili dva nezávislí pozorovatelé. Tito pozorovatelé, jejichž mateřským jazykem byla holandština, nevěděli, kteří účastníci byli pod vlivem alkoholem, a kteří ne.

I samotní účastníci měli dodatečně sami zhodnotit svůj výkon v komunikaci v cizím jazyce.

Rozvázaný jazyk

Vnější pozorovatelé se vyjádřili, že při konverzaci v cizím jazyce si účastníci pod vlivem alkoholu počínali ve všeobecnosti lépe.

Konkrétně uvedli, že ve srovnání se skupinou, která nekonzumovala žádný alkohol, se neostýchali a byli mnohem výřečnější. Zajímavostí také je, že sebehodnocení účastníků z obou skupin se nijak zásadně nelišilo.

Spoluautorka experimentu, doktorka Inge Kersbergenová, která působí na Liverpoolské univerzitě na Institutu psychologie, společnosti a zdraví, se k výsledkům vyjádřila následovně:

„Díky našemu experimentu se potvrdilo, že mírná konzumace alkoholu může účinně zlepšit mluvení v cizím jazyce u osob, které se tento cizí jazyk naučily až v dospělosti.“

Výsledky tedy souhlasí s běžně rozšířenou představou, – zejména mezi osobami, které ovládají i nějaký cizí jazyk, – podle níž mírné množství alkoholu může vést ke zlepšení komunikačních dovedností v cizím jazyce.“

Je třeba ale dodat, že v uvedeném experimentu účastníci konzumovali jen mírné množství alkoholu – větší množství by pravděpodobně vůbec nenapomohlo k lepší výřečnosti a artikulaci v cizím jazyce.

Doktor Fritz Renner, jeden z hlavních vědců, který vedl experiment na Maastrichtské univerzitě, se k výsledkům výzkumu vyjádřil takto:

„Důležité je jasně poukázat na to, že účastníci experimentu zkonzumovali pouze malé množství alkoholu. Větší množství by už pravděpodobně nevedlo k lepší výslovnosti v cizím jazyce.“

Doktorka Jessica Werthmannová, spoluautorka výzkumu na Maastrichtské univerzitě, ještě dodává:

„Při prezentaci výsledků našeho výzkumu musíme být trochu opatrní, dokud s jistotou nezjistíme, co je přesnou příčinou zlepšených komunikačních dovedností osob pod vlivem alkoholu.“

Zdroj: organichomeremedies.com, Zpracovala: Mocvědomí.cz



Kategorie: Články Značky: alkohol, cizí, dovednosti, experiment, jazyk, komunikační, myšlení, vědci, výřečnost, výslovnost

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku:

Doporučujeme články:

  • 10 šikovných způsobů, jak můžeme reagovat na negativní lidi10 šikovných způsobů, jak můžeme reagovat na negativní lidi
  • Mistr Feng Shui radí: Jak se zbavit nepotřebných věcí a získat zpět svůj životní prostor
  • 8 projevů chování, kterými dává chlap ženě najevo, že je pro něj ta pravá8 projevů chování, kterými dává chlap ženě najevo, že je pro něj ta pravá
  • Lékař-milionář, který zemřel na rakovinu, nám zanechal důležitý vzkaz: Upozorňuje nás, že peníze a materiální věci nám v dlouhodobém horizontu nepřinesou „žádnou radost“Lékař-milionář, který zemřel na rakovinu, nám zanechal důležitý vzkaz: Upozorňuje nás, že peníze a materiální věci nám v dlouhodobém horizontu nepřinesou „žádnou radost“
  • Lidský dotek: 4 důvody, proč je tak důležitýLidský dotek: 4 důvody, proč je tak důležitý
  • 10 staromódních randících zvyků, které musíme přenést zpět do této doby10 staromódních randících zvyků, které musíme přenést zpět do této doby
  • Proč častý pláč znamená, že jste mentálně silní lidé?Proč častý pláč znamená, že jste mentálně silní lidé?
  • 17 citátů Sigmunda Freuda, které o nás hodně vypovídají17 citátů Sigmunda Freuda, které o nás hodně vypovídají

Nejnovější příspěvky

  • Čaj nebo káva? Váš oblíbený nápoj o vás může prozradit tyto věciČaj nebo káva? Váš oblíbený nápoj o vás může prozradit tyto věci
  • 45 životních ponaučení od moudrého 90letého starce45 životních ponaučení od moudrého 90letého starce
  • Souvisí pocit déjà vu se vzpomínky na minulý život?Souvisí pocit déjà vu se vzpomínky na minulý život?
  • Nejsilnější afirmace zní: „Jsem svobodný“Nejsilnější afirmace zní: „Jsem svobodný“
  • Je možné transformovat negativní karmu v pozitivní a vést lepší život?Je možné transformovat negativní karmu v pozitivní a vést lepší život?
  • 17 citátů Sigmunda Freuda, které o nás hodně vypovídají17 citátů Sigmunda Freuda, které o nás hodně vypovídají
  • Ideální spřízněná duše každého znamení zvěrokruhuIdeální spřízněná duše každého znamení zvěrokruhu
  • Za fyzickou bolestí a nemocí se může skrývat hlubší duchovní významZa fyzickou bolestí a nemocí se může skrývat hlubší duchovní význam
  • Nadešel čas pro radikální změnyNadešel čas pro radikální změny

Copyright © 2021 MocVedomi.cz · Ochrana osobních údajů (Privacy Policy)

 

Obsah portálu Vylectese.cz je chráněn autorským zákonem. Kopírování, probírání, šíření či jiné zpřístupnění tohoto obsahu, případně jeho části, je bez předcházejícího souhlasu zakázán. V případě dotazů nás kontaktujte.

Pro zkvalitnění služeb využíváme soubory cookies. Používáním této stránky s tím vyjadřujete svůj souhlas. Rozumím Více informací
Privacy & Cookies Policy

Nutné Vždy povoleno