Už jste měli někdy spoustu práce a úkolů, které jste měli na starosti, ale pokaždé, když jste se snažili je nějak obejít, měli jste ten svírající a nepříjemný pocit v žaludku, a tak jste ihned přestali, ačkoliv jste věděli, že je to něco, co musíte dokončit?
Samozřejmě, že ano. A kdo ne.
Je to jeden z pocitů, které důvěrně známe všichni.
A říká se mu prokrastinace, tedy chorobné odkládání úkolů. Moje věrná nepřítelkyně.
Mám ve zvyku odkládat pracovní povinnosti na další den, nebo na kdovíkdy.
Abyste si udělali lepší obraz, představte si, že se těšíte, že začnete pracovat, strávíte tři hodiny úklidem kanceláře a svého pracovního stolu, a pak se rozhodnete, že si namísto toho zdřímnete.
Ano, to se mi opravdu stalo. A stává se mi to pravidelně.
Odkládání pracovních úkolů je běžné. A je to nejpopulárnější způsob, jak se sabotovat.
Proč? Za prvé proto, že je to sakra snadné. A za druhé proto, že je to někdy tak silné, že proti tomu nemáte šanci.
Bez ohledu na to, jak děsivě to zní a jakou beznaděj vám to způsobuje, je dobré vědět, že prokrastinaci, stejně jako cokoliv jiného, je možné zvládnout.
A nakonec ji můžete porazit.
První věc, kterou musíte pochopit, abyste odkládání pracovních úkolů zastavili, je, že nemá nic společného s leností (více ZDE…).
Samotné slovo „prokrastinace“ pochází z latinského názvu „pro-crastinus“, což znamená „na zítřek“, a z řeckého slova „acrasia“, což je překládáno jako „stav mysli, při kterém člověk nejedná podle svého nejlepšího úsudku“.
Podle odborníků tato charakterová vada anebo neschopnost zorganizovat svůj čas není nic neobvyklého.
Je to prostě způsob, jak se vypořádat se svými pocity a negativními náladami, které obvykle spouštějí určité pracovní úkoly.
Je to naše sebeuvědomění, za které se obviňujeme, nikoliv jeho nedostatek.
Víme, že nesplnění úkolu je pro nás špatné, a přesto tak činíme.
NÁŠ TIP: Celý svět čeká na vakcínu proti koronaviru, aby mohli dospělí i děti bez obav chodit do společnosti. Víte, že se proti němu můžete chránit už teď? A navíc zcela přírodně? Čtěte VÍCE
Je to naprosto absurdní a hluboce nás to trápí. Ale v tu chvíli víme, že nejsme dost silní na to, abychom čelili své nejistotě, a tak jí dovolíme, aby nad námi převzala kontrolu.
Vím, že je to absolutní paradox. Ale to, co jsem se naučila, je, že pokud chcete něco změnit a vystoupit ze své „komfortní zóny“ nebo „černé díry“ nebo změnit status quo, musíte najít způsob.
Pokud ho nenajdete, vždy budete hledat výmluvy. Zpočátku to bude těžké a občas se dokonce dostaví chuť to všechno vzdát, ale pokud opravdu chcete změnu, prostě ji udělejte.
Pokračujte dále, dokud nedorazíte do cíle.
A je to. Je to docela snadné.
Pokud ale zatím nemáte pocit, že jste připraveni na tento krok, zde je několik rad, které vám zaručeně pomohou ukončit chorobné odkládání úkolů.
Možná ne hned, ale počkat… kam spěcháte?
1. Stanovte si jednoduché, dosažitelné cíle
Pokud vám příchod do práce (více ZDE…) způsobí úzkost a odradí vás ještě předtím, než začnete pracovat, musíte přehodnotit celou svou pracovní rutinu.
Začněte tím, že své velké cíle rozdělíte na malé kroky nebo krůčky, které je možné provést.
2. Nic takového jako dokonalost neexistuje
Zkuste si to připomenout ve chvíli, kdy něco odložíte stranou, protože se obáváte, že to nezvládnete tak, jak byste si představovali.
3. Věnujte pozornost tomu, kde jste se zastavili
Co je to, co vás nutí zastavit se? Kdy najednou zamrznete a ztratíte se? Je to chvíle, kdy začnete psát nebo musíte někomu zavolat?
Zjistěte, co vám nahání hrůzu, a nechte svůj strach, ať proteče vaším tělem, dokud se neosvobodíte z jeho vlivu.
4. Dejte si pauzu
Nebuďte na sebe příliš tvrdí pokaždé, když narazíte na problém. Nakonec, všichni si potřebujeme odpočinout (více ZDE…) a dopřát si čas, abychom zjistili, kam jdeme.
5. Odpusťte si, že jste něco nedodali včas, a vůbec všechna svá selhání. Je čas najít řešení!
Všechno, čemu věnujete svou pozornost, se stane vaší „pravdou“. Neplýtvejte zbytečně životem na něco, co vás stresuje a nutí předstírat, že něco děláte, když víte, že to nakonec uděláte na poslední chvíli.
Místo toho jděte ven, dejte si drink, bavte se, dělejte to, na co máte právě chuť, a když budete připraveni, soustřeďte svou mysl na práci.
Zjistěte, kolik času opravdu potřebujete k dokončení svého úkolu. Čas je drahocenný. Využívejte ho tedy moudře.
Zdroj: thepowerofsilence.co, Zpracovala: Mocvědomí.cz
Napsat komentář