Často slýcháme o tom, že vděčnost je základním předpokladem pro vznik pozitivnějšího a šťastnějšího stavu mysli. Věděli jste však o tom, že opravdu vede ke změnám ve struktuře našeho mozku?
Vědci z Centra pro výzkum meditace a vědomí (Mindfulness Awareness Research Center), které má sídlo na Kalifornské univerzitě v Los Angeles, dospěli k závěru, že když se naučíme pociťovat vděčnost a také ji pravidelně projevovat, projeví se to změnami v molekulární struktuře našeho mozku a optimální činnosti šedé mozkové kůry, což se samozřejmě pozitivně projeví i na našem zdraví a pocitu štěstí.
Pokaždé, když prožíváme pocit štěstí, významně to ovlivňuje náš centrální nervový systém. Jsme klidnější, méně reaktivní a vzdorovití. A vděčnost je nejúčinnější způsob, jak v sobě tento pocit vyvolat.
V tomto článku si ve stručnosti řekneme o výzkumu, který naznačuje, že klíčem ke šťastnému životu je právě vděčnost.
Kromě toho si povíme o několika praktických pravidlech, jejichž dodržováním můžeme dosáhnout pozitivní proměny molekulární struktury našeho mozku.
Několik výzkumů, které dokazují, že vděčnost nás dělá šťastnějšími
Autory prvního výzkumu jsou Robert A. Emmons, profesor psychologie na Kalifornské univerzitě, a jeho kolega Mike McCullough, profesor psychologie na Univerzitě v Miami.
Účastníků svého výzkumu náhodně rozdělili do tří skupin, přičemž každé skupině zadali jiný úkol. Všichni účastníci si každý týden vedli deník (více ZDE…).
První skupina dostala za úkol zapisovat si do deníku vše, za co byla vděčná.
Druhá skupina si naopak měla do deníku poznamenat vše, co ji nějakým způsobem obtěžovalo, nebo co ji znepříjemňovalo život.
A třetí skupina si měla vést záznamy pouze o neutrálních událostech.
Tento experiment trval po dobu 10 týdnů. Na jeho konci se účastníci první skupiny cítili o 25 % lépe než účastníci ostatních dvou skupin.
Navíc cvičili v průměru o 1,5 hodiny déle ve srovnání s ostatními dvěma skupinami.
I v dalším experimentu, jehož autorem je také profesor Robert A. Emmons, byli účastníci rozděleni do několika skupin, a také jim bylo zadáno jiné „cvičení na vděčnost“.
A znovu, nejlepší výsledky v „procentech štěstí“ byly naměřeny u těch účastníků, kteří na rozdíl od účastníků ostatních skupin dostali za úkol projevovat více emocionální podpory druhým lidem.
Další experiment, který zkoumal účinky vděčnosti, byl proveden na dospělých osobách trpících vrozenými anebo získanými neuromuskulárními onemocněními, přičemž většina těchto osob překonala dětskou obrnou (postpoliomyelitický syndrom – PPS).
Ve srovnání s těmi účastníky, kteří nedostali za úkol poznačit si každý večer něco, za co jsou vděční, se ti, kteří vyjadřovali vděčnost, cítili každé ráno po probuzení podstatně lépe a odpočatě.
Kromě toho pociťovali více sounáležitosti a spojení s druhými lidmi na rozdíl od účastníků skupiny, která nevyjadřovala svou vděčnost.
A nakonec čtvrtý výzkum. Ten sice nevycházel ze zápisků v „deníku vděčnosti“, ale vzal si na mušku míru vděčnosti, kterou lidé projevují ve svém každodenním životě.
Byl proveden skupinou čínských vědců, kterým se podařilo zjistit, že pociťování a projevování vděčnosti přímo souvisí se zlepšenou kvalitou spánku, ale i se sníženou mírou úzkosti a deprese (více ZDE…).
Jde nepochybně o pádné důvody k tomu, abychom se zamysleli nad tím, jaké místo má vděčnost v našem životě, a abychom se ji naučili pravidelně projevovat.
Tři jednoduché kroky vedoucí k prohloubení naší vděčnosti
Řekněme, že máte jen tolik volného času, který vám vystačí na vyslovení pouze krátké a jednoduché modlitby. V takovém případě by tento účel nejlépe splnila dvě jednoduchá slova – děkuji ti.
Pokud chcete pociťovat více vděčnosti (a tím i štěstí) ve svém životě, doporučujeme vám myslet na tato slova v průběhu celého dne, při provádění běžných aktivit a každodenních úkolů.
Kromě toho vám nabízíme několik pravidel, jejichž dodržování se určitě odrazí na větší míře vděčnosti ve vašem životě:
1. Veďte si deník, do kterého si každý den zapisujte tři věci, za které jste vděční. Nejlépe se osvědčilo dělat si zápisky ráno po probuzení, nebo večer těsně předtím, než si lehnete do postele.
2. Vytvořte si návyk, že svému protějšku anebo příteli každý den řeknete něco, co na něm oceňujete nebo co se vám na něm líbí.
3. Když si budete čistit zuby, podívejte se na sebe do zrcadla a vzpomeňte si na svůj nedávný úspěch, na dobře provedenou práci anebo nějakou vlastnost, kterou si na sebe nejvíce ceníte.
Zdroj: ideapod.com, Zpracovala: Mocvědomí.cz
Super!Funguje to když je člověk vděčný za všechno dobré,vrací se to zpět a je opravdu člověk šťastný!Za malé dobré sluvka za chovani prostě za vse dobre!
Stále dokola, pozitivní vibrace, je pravda, že by se na nemělo zapomínat…
Provádím tohle už dlouhou dobu a můj život je nádherný.