Potom, co se meditace a jóga staly více běžnými a začaly být podrobněji studovány, vzrostly důkazy o několika psychologických a fyzických přínosech těchto cvičení pozornosti.
Systematické přehledy a meta-analýzy zkoumané stovkami výzkumných studií naznačují, že terapie založené na pozornosti pomáhají snižovat úzkost, depresi, stres a bolest.
Pomáhají zlepšovat celkové zdraví, duševní zdraví a kvalitu života. Zdá se, že tyto praktiky také snižují záněty a zvyšují imunitní reakce.
Říkáte dovolená, já říkám meditace
Několik studií naznačuje, že dovolená má za následek skutečné, i když pouze dočasné pozitivní účinky na zdraví a pohodu člověka.
Jedna studie byla provedena v resortu v Jižní Kalifornii s 91 dobrovolnicemi, které neměly žádné závažné zdravotní problémy. Nebyly těhotné, neužívaly hormonální léky ani antidepresiva.
Terapie pozornosti byla zavedena prostřednictvím meditace a cvičení jógy sestávající z 12 hodin meditace, devíti hodin jógy a cvičení sebereflexe po dobu jednoho týdne. Účastníce byly rozděleny do tří skupin.
V každé skupině bylo cca 30 žen. Ženy praktikující meditaci již dlouho, ženy, které nikdy nemeditovaly, a ženy, které „jely na dovolenou“.
30 „účastnic dovolené“ poslouchalo přednášky o zdraví a pak provádělo zábavné outdoorové aktivity.
Všechny tři skupiny (rekreantky, začátečnice a pravidelně meditující ženy) vykazovaly statisticky významné zlepšení úrovní stresu a deprese, které byly naměřeny pomocí dobře zavedených a běžně používaných dotazníků.
Pokud se u toho na chvíli zastavíme, zdá se, že dovolená je stejně dobrá jako cvičení pro zlepšení nálady a snížení stresu (více ZDE…). Ale opravdu pozoruhodný je výsledek, který se dostavil o 10 měsíců později.
Pravidelně meditující ženy ještě stále vykazovaly výrazné zlepšení v těchto oblastech, začátečnice ještě více, ale rekreantky byly zpět v původním stavu.
Výzkumníci zajistili, že všechny ženy ve třech skupinách měly stejný průměrný věk, úroveň vzdělání, stav zaměstnanosti a index tělesné hmotnosti.
Toto zjištění je v souladu s předchozím výzkumem, který dokazuje, že dovolená má příznivé, ale pouze dočasné účinky, a terapie pozornosti (meditace) mají mnohem příznivější účinky.
A co dlouhodobé fyzické přínosy meditace?
Výzkumníci ženám odebrali vzorky krve těsně před začátkem studie a po jejím skončení, tedy o týden později. Všechny tři skupiny vykazovaly významné pozitivní změny v ukazatelích imunitních funkcí.
Pravidelně meditující ženy však vykazovaly i další, zajímavější změny. Autor studie jménem Eric Schade, PhD., ředitel Icahnova institutu na hoře Sinaj, poskytl tuto interpretaci údajů:
„Pravidelně meditující ženy vykazovaly na molekulární úrovni stejné typy „zlepšení“ jako ostatní ženy, ale navíc vykazovaly změny, které byly spojeny s některými procesy stárnutí/onemocnění, které také příznivě korelovaly s bio ukazateli stárnutí.
Myslím si, že existuje nějaký náznak zlepšení zdravého stárnutí, takže doufáme, že to bude motivovat jiné vědce k další studii v této oblasti.“
Pokračoval vysvětlením, že další faktory, které jdou často ruku v ruce s meditací (například cvičení, strava, nebo dokonce i vystavení organismu kadidlu anebo vonným tyčinkám), by mohly pomoci vysvětlit tato zlepšení.
„Takže očekáváme, že budoucí studie to vysvětlí ještě podrobněji.“
Studie o dovolené byla poměrně malá a zahrnovala pouze ženy. Autoři poukazují na to, že v této oblasti je zapotřebí provést další výzkum. Důkazem je fakt, že cvičení pozornosti může vést k dlouhodobým pozitivním psychologickým efektům.
A týká se to zejména těch, pro které jsou tyto techniky nové. Kromě toho meditace a jóga (více ZDE…) mohou posílit imunitu a zdá se, že pravidelná praxe podporuje komplexnější genetické účinky související se zdravějším stárnutím.
Jóga však neznamená pouze fyzické cvičení anebo nějakou gymnastiku, ale zachází mnohem dál, což popisují pradávné indické Védy. A také meditace má různé formy a úrovně a díky ní je možné změnit svůj život od základů.
Pokud se vám článek líbil, nezapomeňte se o něj podělit se svými přáteli.
Zdroj: transmutace.com, Zpracovala: Mocvědomí.cz
Napsat komentář