Všichni známe osoby, které si rády stěžují. Bez ohledu na to, co se v jejich životě děje, vždy najdou způsob, jak si na někoho jiného vylít vztek anebo pořád reptat.
Své dny zažívá každý z nás, protože stěžování považujeme za přirozené, určitě proto zažíváte chvíle, kdy si stěžujete i vy.
Co se stane, pokud si člověk často stěžuje
Ačkoliv vám ventilace frustrace může připadat jako neškodná, soustavné vyjadřování negativních postojů se může stát podvědomým zlozvykem vedoucím k jistým škodlivým následkům na zdraví.
Nejde jen o to, že působí odpudivě pro ostatní a kazí náladu, ale může škodit i jinak.
Neustálé stěžování může mít časem závažný dopad na fungování mozku a vybrat si svou daň na vašem fyzickém zdraví.
Co když se vzdáte tohoto zlozvyku po dobu jednoho měsíce?
Projekt „Přestaň si stěžovat“, pod vedením Thierryho Blancpain a Pietra Pelgrimsa, byl vytvořen za účelem eliminace negativních prohlášení, která mají dopad na každodenní činnosti.
Myšlenka je prostá… zkrátka si přestaňte stěžovat! Představa toho, že si nebudete stěžovat celý měsíc, vám může připadat jako něco nemožného.
Cílem výzvy možná není jen přestat si stěžovat, ale uvědomovat si také své myšlenky. Poslouchat sami sebe a vnímat své stěžování nás může povzbudit k tomu, abychom změnili konverzaci a úhel pohledu.
Proč byste se měli naučit přestat si stěžovat nebo změnit negativní myšlenky (více ZDE…) na konstruktivní?
Důvod je zřejmý: neustále stěžování je naprosto vyčerpávající. Proč jinak by člověk uvažoval o ukončení něčeho, co mu připadá tak přirozené?
Negativní důsledky stěžování
Čím více si stěžujete, tím pravděpodobněji se budete uchylovat k negativnímu než pozitivnímu myšlení.
Fascinující je, že pokaždé, když si stěžujete, mozek doslova přebuduje své dráhy, aby se dané reakci v budoucnu jednodušeji přizpůsobil. Výsledky jsou zřejmé: negativita plodí jen další negativitu.
Pokud vám představa vytváření negativních názorů v mozku nestačí k tomu, abyste se vzdali tohoto zlozvyku, co řeknete na to, že může poškozovat i paměť?
Snímky z magnetické rezonance ukazují, že neustále stěžování může vést ke scvrkávání hipokampu, mozkové oblasti odpovědné za kognitivní funkce.
Čím menší hipokampus je, tím slabší paměť máte, a také máte problém adaptovat se na nové situace.
Nepříznivé důsledky stěžování však nekončí. Čím více si stěžujete, tím vyšší máte hladinu kortizolu.
Ten se pojí se zdravotními problémy, jako třeba deprese (více ZDE…), nespavost, trávicí problémy, vysoký krevní tlak, a dokonce zvýšené riziko srdečního onemocnění.
Ne nadarmo se mu říká stresový hormon!
Existuje staré rčení, které říká: „Jsi průměrem 5 lidí, se kterými trávíš nejvíce času.“ S těmi, kteří vás obklopují, máte společné osobnostní rysy, způsoby a zájmy.
Je sice nepravděpodobné, že se obklopujete nepříjemnými lidmi, ale pokud jste osoba, která si neustále na něco stěžuje, možná zjistíte, že se vám blízcí vyhýbají, nebo se dokonce začínají přizpůsobovat vašim negativním návykům.
Poslouchat někoho, kdo si stěžuje, dává oprávnění jiným v tom pokračovat, nebo dokonce přivolat negativní, nešťastné myšlenky, které sebelítost jen prohlubují.
Jak si přestat stěžovat
Na vyjádření pocitů není nic špatného, ale dejte si záležet na tom, aby bylo konstruktivní a pomohlo vám pohnout se vpřed, nikoliv zůstat uvězněni anebo klesat na duchu.
Mezi černým mračnem negativních myšlenek a představou, že se musíte vzdát ventilace své frustrace, může existovat zlatá střední cesta.
Pokud jste připraveni dát si přestávku a přestat si stěžovat, zde je několik tipů, které vám mohou pomoci nastavit mysl na úspěch:
1. Definujte své stěžování
Potom, co si začnete uvědomovat rozdíl mezi stěžováním a pozorováním, se konverzace změní. Pokud poukazujete na to, že je venku zima, jde o pozorování.
Prohlášení: „Venku je zima a já ji nesnáším“ je stěžování.
2. Sledujte své stěžování
Začít si uvědomovat frekvenci svého stěžování může být šokující. Začněte sledovat, kolikrát denně se uchylujete k tomuto zlozvyku.
Byli byste překvapeni, kolik stížností se nasbírá už po několika hodinách.
3. Držte si odstup od chronických stěžovatelů
Místo toho, abyste se stali jedním z nich, raději odpovídejte v pozitivním anebo veselém duchu, abyste nepřispívali k jejich výlevům frustrace.
Je pravděpodobné, že ti, co si rádi stěžují, si rázem přestanou vylévat svůj vztek (více ZDE…) nebo si stěžovat vám.
4. Všimněte si svého zlozvyku
Pokud si všimnete svého zlozvyku stěžovat si, můžete se rozhodnout pro změnu.
Například: „Nerad jezdím do práce autem… nicméně jsem vděčný, že mám práci, auto a jsem schopen řídit.“
5. Změňte myšlení z „musím“ na „mám možnost“
Jde o jeden z klíčových způsobů, jak zadusit potenciální stěžování již v zárodku. Změní stížnost ve volbu.
Vše, co děláme a říkáme, je v konečném důsledku naším rozhodnutím. Když tedy říkáte, že něco MUSÍTE udělat, působí to jako povinnost anebo něco, co zatěžuje.
Obrátit rozhovor k tomu, že MÁTE MOŽNOST něco udělat, to však mění ve výsadu, právo anebo příležitost vyjádřit vděčnost (více ZDE…) a uznání.
Změňte postoj z „Dnes musím jít do posilovny“ na „Dnes mám možnost jít do posilovny“.
Závěr
Čím více procvičujete tyto zásady a aplikujete je do každodenního života, tím snadněji se stanou přirozenými.
Stěžování pravděpodobně celkem nevymizí, ale možná zeslábne vaše nutkavá potřeba ventilovat svou frustraci. Máte možnost žít bez stěžování.
Jaké další kroky učiníte k odstranění tohoto zlozvyku?
Zdroj: realfarmacy.com, Zpracovala: Mocvědomí.cz
Napsat komentář