Představte si, že pracujete na něčem složitém a výjimečném, co vyžaduje všechen váš čas. Představte si, že do toho vkládáte veškerý talent, energii a soustředěnost po mnoho a mnoho hodin, nebo dokonce dní.
A teď si představte, že výsledek vaší práce chvíli obdivujete, jen abyste ho následně zničili.
Nebylo by to podle vás čisté mrhání časem?
Podle tibetských mnichů vůbec ne. Právě naopak.
Krátké zamyšlení nad současnou dobou
Žijeme v době, kdy času přikládáme mimořádný význam, ale naše trpělivost se stále více scvrkává.
Život v konzumní společnosti (více ZDE…) nás naučil, že stačí pár kliků myší a můžeme mít cokoliv, na co jen pomyslíme.
Za své poctivě vydělané peníze si kupujeme to, po čem toužíme. Není proto divu, že je tvůrčí činnost nedoceněná a je čím dál tím více považována za zastaralou.
A to i přesto, že představuje mimořádný a obdivuhodný způsob, jak můžeme vytvořit něco sami pro sebe a pro druhé, a také se to naučit vytvořit.
Není třeba zvlášť připomínat, že tato činnost významně přispívá k rozvoji a posílení prospěšných a potřebných lidských vlastností. Tvůrčí činnost můžeme chápat jako určitou cestu.
Jak by nás mohlo vůbec napadnout, abychom zničili něco, čemu jsme věnovali tak mnoho času? Jak dlouho nám trvalo, než jsme se to naučili vytvořit? A teď to máme zničit nehledě na to, kolik úsilí nás to stálo?
Buddhističtí mniši z Tibetu jsou známí tím, že vytvářejí nádherné mandaly. Mandala je neuvěřitelně detailní geometrický obrazec vyrobený z písku různých barev.
Mniši, kteří vytvářejí tyto nádherné mandaly zrnko k zrnku, celý tento tvůrčí proces považují za formu meditace (více ZDE…).
Jaký je smysl tvorby mandal
Smyslem vytváření mandal je znázornit svět v jeho duchovní podobě, v níž je všechno v dokonalé rovnováze a na správném místě.
Doslovný překlad slova „mandala“ je „kruh“. Z tohoto důvodu je mandala symbolem celistvosti – vzdálenost od jejího středu ke všem ostatním bodům je stejná, ať už bychom ji měřili z jakékoliv strany.
Celý proces její tvorby je neuvěřitelně precizní. Vytvoření mandaly o rozměrech 1,5 x 1,5 metru vyžaduje miliony zrnek písku a každé zrnko musí být umístěno na svém místě.
Hotová mandala je plná zářivých barev a zobrazuje starověké symboly. Mniši se nad ní během procesu sklánějí celé hodiny. Umísťují do ní jedno zrnko písku za druhým.
Výsledkem je obdivuhodné umělecké dílo plné detailních symbolických vzorů. Když do mandaly vloží poslední zrnko písku, pomodlí se, a pak ji celou smetou na jednu hromádku.
Mniši pak naberou hrst písku a dají ji každému účastníkovi závěrečného obřadu a zbytek písku vysypou do nejbližšího potoka…
Hlavní myšlenkou je nelpět na tom, co bylo. Nic netrvá věčně – ani mandala, ani naše utrpení, ani boty, které máme na nohou, ani úsměv na naší tváři.
Všechno je v neustálém pohybu, všechno směřuje k rovnováze a osvícení. Když si to uvědomíme, přestaneme lpět na maličkostech a začneme si všímat větších souvislostí.
Tato změna myšlení a vědomí vnáší do našeho života více moudrosti a bezmezný soucit, které přesahují lakomství, společenské postavení, snahu ovládnou svět, jakékoliv náboženství či světonázor, jakékoliv chvilkové potěšení či zármutek (více ZDE…).
Závěr
Skutečná cesta začíná až tehdy, když se nám podaří zhroutit hradby zdánlivě trvalého světa a věcí v něm. A právě to je ponaučení, které nám tibetští mniši chtějí dát, když pokaždé zničí svou mandalu.
Zničení mandaly je jen malá cena za to, že stráví mnoho času oslavováním proudu, kterým se nechávají vést.
Zpracovala: Mocvědomí.cz
Napsat komentář