Rodičovství není vůbec snadné. Je to docela těžký úkol. Neexistuje žádná příručka nebo instruktážní brožurka, jak na to.
Bez ohledu na to, jak dobré jsou naše záměry, se někdy stává, že naše slova mohou napáchat víc škody než užitku.
Mají totiž velkou moc, proto bychom je měli používat opatrně.
Snad všichni jsme to zažili. Pokud úkoly jen přibývají, hromadí se jako nekonečný seznam, je to skličující. Tímto způsobem se dostáváme do stresu.
Ale i naše děti potřebují pozornost.
Ačkoliv se snažíme dělat vše, co je v našich silách, někdy svým dětem řekneme něco špatného, a to buď ze vzteku, nebo z nevědomosti.
Nevědomost nutně neznamená, že jsme hloupí, či dokonce neinteligentní. Znamená, že si svého jednání neuvědomujeme.
V mnoha případech je jednoduše lidské řeknout něco, co nás napadne jako první, a až pak přemýšlet o důsledku našich slov.
Jak jsem již zmínila, slova mají velkou moc. Fráze nebo věty, které používáme při komunikaci s dětmi, vymezují způsob, jakým vnímají vlastní svět.
Pokud vás zajímá, které fráze byste neměli nikdy vypustit z úst, zde je podle odborníků sedm nejdůležitějších:
1. „Jsi v pořádku.“
Pokud se dítě vzteká, pláče, prvotní instinkt nám napovídá, že bychom mu měli pomoci cítit se lépe.
A ačkoliv se nám zdá, že fráze jako „To je dobré“ nebo „Jsi v pořádku“, jsou v takových situacích na místě, odborníci před nimi varují.
Když dítěti řeknete, že je v pořádku ve chvíli, kdy je naštvané nebo ho něco bolí, vysíláte signál, že jeho emoce (více ZDE…) nejsou oprávněné.
Jennifer Bermanová, Psy. D., autorka knihy „Průvodce výchovy šťastných a sebevědomých dětí od A do Z“, říká, že „dítě pláče právě proto, že není v pořádku“.
Místo toho, abyste své děti shazovali, jim pomozte vypořádat se s emocemi v okamžiku, kdy jsou zranitelné.
2. „Štveš mě.“
Amy Martinová, psychoterapeutka ze Severovýchodní univerzity v Bostonu, tvrdí, že je nejlepší neobviňovat a nekritizovat dítě za jeho nepříjemné emoce.
Až tedy vaše dítě příště něco provede nebo řekne něco špatného, řekněte mu, že se vám nelíbí, že to či ono udělalo nebo řeklo, a vysvětlete s klidem, proč je to špatně.
3. „Nemůžeme si to dovolit.“
Když vás dítě žádá o další drahou hračku, je snadné reagovat těmito slovy. Když svému dítěti řeknete, že si něco nemůžete dovolit, získá pocit, že máte problémy s penězi nebo jste nad nimi ztratili kontrolu, a to ho děsí.
Jak tvrdí Jayne Pearlová, autorka knihy „Děti a peníze“, pokud si vaše dítě něco přeje a vy zrovna nejste v situaci, kdy byste si to mohli dovolit, řekněte mu raději, že „teď danou věc nekoupíte, protože šetříte peníze na důležitější věci“.
4. „Držím dietu.“
Marc S. Jacobson, profesor pediatrie a epidemiologie na Nassau University Medical Center v East Meadow v New Yorku, říká, že když vaše dítě vidí, že stojíte na váze každý den a mluvíte o tom, že jste tlusté, v dítěti se může vyvinout nezdravý pohled na tělesný vzhled.
Je lepší používat věty ve smyslu „Jím zdravě, protože se potom dobře cítím“. Podobně mluvte o tom, když jdete cvičit. Místo „Potřebuji cvičit“ zkuste raději „Miluji cvičení, protože mě naplňuje energií a radostí“.
5. „Nenávidím svou práci.“
Když se po dlouhém a náročném dni vrátíte z práce, neříkejte, že tu práci fakt nenávidíte, nebo že váš šéf je idiot.
Pokud byste takto mluvili, vaše dítě může nabýt dojmu, že údělem člověka je dělat věci, které ho nebaví nebo štvou. A celkově tak může už v útlém věku získat negativní postoj k práci.
Jak tvrdí Amy Martinová, místo stížností mluvte objektivně o tom, proč právě tuto práci děláte a jaký je váš dlouhodobý plán.
Tímto způsobem povzbudíte své dítě, aby si vybralo práci, která ho bude naplňovat.
6. „Buď opatrný.“
Pronést tuto větu zatímco dítě balancuje na hřišti na prolézačce, je jako byste řekli „spadni“. Jak říká Deborah Carlisle Solomanová, autorka knihy „Dítě samo ví nejlépe“, vaše slova dítě vyruší, z toho co dělá, a tak se přestane soustředit.
Pokud máte pocit úzkosti, přejděte blíže k němu a v případě potřeby ho zachyťte.
7. „To bude dobré.“
Tahle věta se nabízí vždy, když se vašemu dítěti něco nepovede nebo se mu stane něco nepříjemného. Například když nevyhraje ve školní soutěži.
Jak říká doktorka Martinová, pokud byste tuto větu používali často, mohlo by vaše dítě získat dojem, že věci prostě nějak dopadnou.
Proto místo toho raději v takový moment řekněte, že mu věříte, že to dokáže a proberte s ním, co může udělat pro to, aby to bylo příště lepší.
To vaše dítě povzbudí, aby usilovněji pracovalo na dosažení cílů, aniž by bylo nastaveno na to, že vždy všechno vyjde.
Zdroj: awarenessact.com, Zpracovala: Mocvědomí.cz
Napsat komentář