Je vědecky dokázáno, že stromy mají více inteligence, než bychom si kdy uměli představit. Dokáží cítit bolest a projevují různé druhy emocí jako například strach.
Mají rádi společnost jiných stromů a upřednostňují dělat si věci pomalu.
Toto je jen několik zjištění Petra Wohllebena ohledně stromů. Petr je německý výzkumník, který se nejenže rád obklopuje stromy, ale celý svůj život zasvětil jejich studiu.
Jak uvádí:
„Mezi stromy ve skutečnosti existují přátelství. Dokážou vytvářet vazbu jako lidské páry, kdy se jeden o druhého vzorně starají. Stromy dokážou cítit emoce.“
Společně se Suzannou Simardovou, ekoložkou na Univerzitě v Britské Kolumbii, publikoval dokumentární film s názvem Inteligentní stromy.
Ukázku k filmu si můžete prohlédnout zde:
Zjištění vědců z Dánska
Stromům se líbí stát blízko u sebe a hýčkat se. Milují společnost. Dokážou cítit bolest a projevovat emoce.
A nejen to. Stromy mají něco, co se podobá tlukotu srdce.
Věděli jste, že: existuje obrana v boji proti virům, která zvyšuje účinnost používání roušky a vejde se vám a vašim dětem do kapsy? Čtěte VÍCE
Dr. Andras Zlinszky z dánské univerzity v Aarhusu použil laserovou skenovací techniku, aby změřil přesnou polohu větví a listů 22 druhů stromů a keřů.
Loni publikoval svá zjištění o nečekaných, ale výrazných cyklech pohybů stromů. Vědci zjistili, že některé stromy (více ZDE…) během noci několikrát svěšují a zvedají své větve při procesu distribuce vody a sacharidů, což je obdobné lidskému tlukotu srdce.
„Předtím jsme zaznamenali neznámé periodické pohyby, a to až do délky 1 cm během dvouhodinového až šestihodinového cyklu,“ uvádí Zlinszky.
„Pohyby jsou zřejmě spojeny s tlakem vody v rostlinách, což v podstatě znamená, že stromy pumpují vodu. Transport vody není pouze jednoduchý stálý tok, jak jsme si dosud mysleli.“
Některé stromy během noci svěsí své větve až o úctyhodných 10 cm a při východu slunce je znovu zvednou. Tento proces je extrémně pomalý a jemný.
„Doposud jsme se domnívali, že to dělají jen některé druhy stromů. Nyní zjišťujeme, že je to mezi stromy rozšířené mnohem více,“ dodává Zlinsky.
Je to nejvíce zřetelné u některých druhů, jako např. magnolie (Magnolia grandiflora), která prochází cykly přizpůsobování větví, což poukazuje na změny tlaku vody, a tedy k jejímu pumpování během noci.
Závěr
Určitě jste už slyšeli o léčebné technice takzvaného objímání stromů. Říká se, že několikaminutovým objímáním stromu dokážete přijmout jeho léčivou energii (více ZDE…).
Pokud nevěříte, vyzkoušejte si to. Za vyzkoušení nic nedáte! Jsme si jisti, že se pak budete cítit mnohem lépe a zdravěji než předtím.
Zpracovala: Mocvědomí.cz
Když zemře člověk, tak většinou chřadne i květina nebo strom, který ten člověk měl rád. Je to vědomé spojení bytosti.
Mám doma ibišek a někdy v noci svěsí listy,jakoby neměl dost vody.Ale pak je má zade normální.
Miluju pokojové rostliny. Vždycky když je zalévám, tak je pohladim a pochvalim, když je ošetřuji. Tak jim říkám, že je to stejné jako když si stříhám vlasy, nebo nehty. V mém bytě je plno pozitivní energie a kdo přijde cítí se tu dobře. Zklidní se a odchází pozitivně naladěn. Mějte rádi svoje kytky a chvalte je.
Peter Wohlleben (1964) Vystudoval lesní inženýrství na vysoké lesnické škole v Rottenburgu. Od roku 1994 pracoval jako úředník zemské lesní správy. V roce 2006 se stal správcem lesního revíru Hümmel. Při své práci se snažil o ekologicky šetrné hospodaření bez použití těžké techniky a pesticidů. V roce 2016 opustil ze zdravotních důvodů práci lesního správce. Autor knih např. Tajný život stromů – 2016, Slyšíš jak mluví stromy? – 2017. Zdroj: Wikipedie
Peter Wohlleben (1964) Pořídila jsem si jeho knihu ,a sradosti jsem si ji přečetla ,bydlím na Moravě a to v Brně v lese .nadhernem lese . Miluji to tady .ten okamžik když vkročil do lesa a když ho opoustim .je to něco nádherného .kazde roční období je úžasný. A po přečtení jeho knihy ,najednou ten les vidím úplně jinak ,víc přátelsky . Nemám co dodat .je to krása a chraň me to co je tak křehké a zranitelné . Moc děkuji