Lidstvo se odnepaměti pokouší rozluštit záhady lidské mysli. Jednou z nich jsou sny, které nás nikdy nepřestanou fascinovat.
Je čím dál tím víc jisté, že všechny poznatky, kterými moderní věda disponuje, jsou jen špičkou ledovce z celé problematiky.
V dnešním článku se podíváme blíže na to, co nám o nočních dobrodružstvích říkají analytici snů a psychoanalytici, kteří i dnes sny podrobují zkoumání.
Obr. 1: Naše sny jsou bohatou studnicí sebepoznání.
Mysl jako ekosystém
Všechno, co během dne nevidíme, nechceme vidět, nechceme si přiznat, nebo se dokonce snažíme „zamést pod koberec“ se k nám později vrátí. Vylézá to zpod koberce právě v noci.
Každý den nám hlavou proletí tisíce myšlenek. Některým věnujeme pozornost, ale další vyhodíme ze své vědomé mysli ven.
Kam se však všechny tyto vyhozené myšlenky podějí? Kam jdou?
Uvedeme příklad.
Těsně předtím, než jste vystoupili před svými kolegy, abyste jim odprezentovali svou práci, jste si v tváři jednoho z nich všimli zvláštního výrazu, nebo dokonce úšklebku.
Na zlomek sekundy jste se zamysleli nad tým, zda vám tím dává najevo, že pochybuje o vašich schopnostech, nebo o tom, že se vám podaří prezentaci úspěšně zvládnout.
Tuto myšlenku jste však okamžitě odsunuli stranou a začali jste prezentovat.
Obr. 2: Sny jsou symbolickým zobrazením našeho vnitřního světa.
Nicméně, toto zpochybnění, ačkoliv trvalo zlomek sekundy, mělo vliv na to, jak jste se vnímali a věřili si.
Tu noc se vám možná zdál sen o daleké, cizí zemi. Pokoušeli jste se přejít přes zamrzlé jezero.
Led pod vámi by mohl každou chvíli prasknout, a tak byste se utopili v ledové vodě. Existuje mezi tímto snem a prezentací nějaká vizuální anebo slovní podobnost?
Vypadá to, že ne. Mají společnou nějakou emoci? Ano. Strach. Co když se mi to nepodaří? Co když to nedokážu?
Jasně si uvědomuji, že riskuji (když kráčím po tomto zamrzlém jezeře), když se pouštím do vlastní prezentace, protože si nejsem jistý sám sebou.
Obr. 3: Pokud si nejste jisti, zda bdíte, anebo se vám něco zdá, stačí, když si něco přečtete nebo se podíváte na hodinky. Čtení a zjišťování času jsou procesy, které náš mozek neumí vykonávat během snění.
Sny jsou zrcadlem emocionálního zdraví
Mnozí z nás máme sklon nosit emocionální masky a zakrývat skutečné emoce. Své skutečné pocity často skrýváme nejen před druhými, ale také sami před sebou.
Pokud jsme se pohádali se svým protějškem, protože zapomněl na naše narozeniny, pochopitelně budeme cítit hněv. Zejména budeme přesvědčeni o tom, že to tou pravou emocí, kterou cítíme.
Pravdou však je, že nás to velmi zarmoutilo, nebo dokonce vylekalo.
Nicméně tyto hluboké (a skutečné) emoce překryjeme vrstvou hněvu, protože pro většinu lidí je bezpečnější vyjádřit hněv než ukázat svou zranitelnost a pocity smutku.
Obr. 4: Carl Gustav Jung připisoval symbolice snů velmi velký význam.
Můžeme mít třeba sen, ve kterém jsme se přenesli zpět do svých dětských let. Procházíme se s rodinou nebo přáteli, a také zamáváme na pozdrav svému kamarádovi od sousedů.
Po chvíli se však otočíme a zjistíme, že jsme zůstali úplně sami. Dokonce i zahrada našich dobrých sousedů se změnila ve vyprahlou poušť.
Pokud chcete rozluštit význam svých snů, všímejte si, jaké emoce ve vás daný sen vyvolává nebo se vám odhalují. Co přesně jste cítili?
Byl to strach? Rozčarování? Strach? Obavy? Zažili jste některou z těchto emocí i během dne?
Sny nám pomáhají vytvořit jakousi mapu pocitů, které jsme během dne cítili. Ta nám umožňuje nahlédnout do svých skutečných emocí.
Obr. 5: I teplota místnosti, ve které spíme ovlivňuje naše sny.
Snění má několik úrovní
Nelucidní sny: Neuvědomujeme si, že spíme, a sen považujeme za skutečnost.
Částečně lucidní sny: Zdá se nám, že jsme v konferenční místnosti a za námi vidíme svého šéfa. Ten se k nám otočí a najednou se změní v Brada Pitta s tesáky.
Cože? Jak je něco takového možné? Uf… probouzíme se a sen mizí.
Obr. 6: Většina lidí mívá nelucidní a mírně lucidní sny.
Plně lucidní sny: Jsou to sny, při kterých si uvědomujeme, že sníme. Výjevy a zážitky ve snu se jeví jako skutečné.
Zároveň jsme si vědomi toho, že se jedná pouze o sen.
Pokročilé lucidní sny: Tento typ snů se vyznačuje tím, že máme možnost je ovlivňovat, ovládat další průběh, změnit zakončení, resp. rozhodovat se, kterým směrem se vybereme.
Ty, kteří tyto sny měli už vícekrát, mohli dokonce zažít, že se uprostřed snu probudili, šli na toaletu, a když se vrátili do postele, pokračovali ve snu přesně tam, kde skončil.
O tom, jak si přivolat lucidní neboli vědomé sny, jsme psali v tomto článku.
Obr. 7: V lucidním snu můžeme rozhodovat o tom, jak se bude sen vyvíjet, nebo dokonce jak skončí
Sny, které předpovídají budoucnost
Vědci pomalu začínají připouštět možnost, že existuje typ snů, ve kterých se nám zjevuje budoucnost.
Jejich existenci je třeba připustit na základě mnoha případů, kdy se konkrétním osobám zdál sen, na jehož základě pak předpověděli vývoj budoucích událostí.
Daný sen může mít základ v informacích a podnětech, kterých si vědomá mysl nevšimla, nicméně pevně se zapsaly do podvědomé mysli.
NÁŠ TIP: Víte, jak chráním sebe a své děti před nebezpečím Covid-19? Používám ústní a nosní sprej VIROSTOP. Čtěte VÍCE
Je také možnost, že v těchto snech se podvědomá mysl dokáže napojit na sféru metafyziky a okultismu.
Uvedeme několik událostí, které někteří lidé viděli anebo vytušili během snu ještě předtím, než se opravdu staly:
Obr. 8: Sen jako předtucha – šestý smysl, náhoda anebo informace ukryté hluboko v našem podvědomí?
– Abraham Lincoln měl sen, ve kterém se mu zdálo, že ho zavraždili. O tomto snu informoval své nejbližší poradce.
– Několik obětí z 11. září 2001 stihlo zanechat zprávu, že ve svých snech vidělo varování před nadcházejícími teroristickými útoky na Světové obchodní centrum v New Yorku.
– Marku Twainovi se zdálo o úmrtí svého bratra.
– Během analýzy životopisu 19 osob, které zahynuly následkem potopení Titanicu, se zjistilo, že krátce před touto katastrofou se jim o tom zdál sen. O jeho obsah se stihli podělit se svou rodinou a přáteli.
Obr. 9: Zajímavým faktem je, že není možné vzpomenout si na začátek snu.
Mozek je aktivnější ve spánku než během dne
V noci, kdy spíme, náš mozek ne. Pravdou je, že během spánku je velmi aktivní.
Velmi dlouho se psychologové domnívali, že ve snech se odehrává to, co naše zaneprázdněná mysl odsouvá stranou jako nepodstatné.
Nicméně tyto zdánlivě nepodstatné vjemy, impulzy anebo podněty se ukládají do podvědomí jako vzpomínky, které mají svůj význam.
Ačkoliv je celá tato představa do značné míry pravdivá, je jisté, že sny jsou podstatně více než pouhé zbytky z recyklačního procesu vědomé mysli.
Obr. 10: Carl Gustav Jung, jeden z nejvýznamnějších myslitelů a psychologů, byl přesvědčen, že sny mají v našem životě nezanedbatelný účel.
Mysl používá sny jako prostředek, kterým se nás pokouší upozornit na určité události, vzpomínky anebo emoce.
Ty nám ve skutečnosti prozrazují, které důležité detaily jsme během dne přehlédli. Moderní věda však pomalu začíná snům přisuzovat význam, který jim šamani přisuzují už staletí.
Symbolika snů se nemusí vztahovat pouze na obraznou, očividnou souvislost (např. had jako symbol nebezpečí), ale může také sloužit k nahlédnutí do našich emocí (had může představovat nebezpečí, strach, nebo to, že nám někdo slovně ublížil anebo zneužil, had však může symbolizovat také uzdravení, přeměnu (svlékání kůže), duchovní růst…).
Jaký význam bude mít pro nás např. symbol hada závisí na tom, jaké atributy mu připisujeme v reálném, každodenním životě.
O významu některých snů jsme psali v tomto článku.
Obr. 11
Často se nám zdá o tom, co v sobě potlačujeme
Čím více negativních myšlenek a emocí v sobě potlačujeme, tím více se projevují v našich snech. To není nic nového anebo převratného.
Zajímavým faktem zůstává, že osoby, které ve svém životě málokdy nebo vůbec zažívají pocity štěstí, lásky, úcty, nebo dokonce smyslnosti, mnohem častěji mívají sny plné smutku, hněvu, strachu anebo úzkosti.
Obr. 12: I psi mají sny.
To může znamenat, že pokud míváme sny stejného typu, je docela možné, že jsme se v našem životě zasekli v určitém stereotypu a jsme příliš zaneprázdněni, abychom si toho vůbec všimli.
Také to může znamenat, že naše myšlení se umíněně drží jednoho schématu anebo struktury, která nám neumožňuje uvědomit si emoce, které se nacházejí mimo toho.
Tyto emoce, které nám akutně chybí, jsou často pocity radosti, vzrušení, údivu apod.
Obr. 13: Ve většině případů si po probuzení pamatujeme pouze poslední sen.
Rozdílnost snů v závislosti na pohlaví
Ve snech žen se objevují ženy i muži zhruba ve stejném zastoupení, nicméně ve snech mužů převládají mužské postavy v 70 % případů.
Pokud tento rozdíl budeme vnímat z pohledu teorie, podle níž se nám často zdá o tom, co v sobě potlačujeme, statisticky to znamená, že sny mužů jsou až znepokojivě plné agrese.
Erotické sny jsou stejně časté u obou pohlaví.
Obr. 14: 70 % postav ve snech mužů představují muži anebo postavy patřící do mužského světa.
Postavy ve snech se neobjevují jen tak pro nic za nic
Je to sice diskutabilní, ale mnoho experimentů opakovaně potvrdilo, že téměř všechny tváře, které se objeví v našich snech, jsme už museli během života zhlédnout.
Možná nám dosud ani nenapadlo, že ten záhadný muž ve snu je vlastně kurýr, se kterým jsme se míjeli ve dveřích, jak jsme vcházeli do své kanceláře.
Obr. 15: Dobrý nápad je deníček snů. Pomůže nám spolehlivě určit opakující se témata anebo motivy v našich snech.
Totéž platí o místech. Místa anebo země, které vidíme ve svých snech, mohou vypadat jako z fantastického filmu nebo jiné planety.
Když se však na ně podíváme blíže, tak pod fasádou rozpoznáme místa, budovy anebo prostory, které se podobají těm, které dobře známe, anebo jsme je už někdy navštívili.
Během spánku míváme sny všichni, ale ne každý si dokáže své sny zapamatovat.
Každý z nás mívá určitý typ snů. Ale ne každý si umí na své sny vzpomenout.
A pokud vám někdo tvrdí, že se mu nikdy nic nezdá, může to znamenat, že si své sny nepamatuje.
Další zajímavostí je, že přibližně 12 % populace mívá sny v černobílé barvě.
Obr. 16: Během spánku míváme sny všichni, ale ne každý si dokáže své sny zapamatovat.
Zpracovala: Mocvědomí.cz
Konstatování že se nedá ve snu číst neplatí. Jsem asi jiný, ale ve snu jsem na tom pracoval a pokud je někde text, tak ho přečtu, třeba telefonní čísla, nebo cedule. jJ pravda, že toto vyžaduje velké soustředění ve snaze jakoby ve snu zaostřit oči.
také dokáži ve snu číst
Už se mi to dvakrát stalo, že jsem ve snu četl. Přesněji jsem přečetl název města na nádraží nebo co to bylo. Ráno jsem to město vygoogloval a skutečně existuje i s jezerem o kterém se mi v tom snu zdálo.