Moc vědomí

  • Kontakt

Těchto 8 věcí nikdy neříkejte mámě, jejíž dítě v noci nespí

25.1.2020 by lucie 1 Comment

Těchto 8 věcí nikdy neříkejte mámě, jejíž dítě v noci nespí

Nějaké nevyžádané rady je to poslední, co chce slyšet. I prázdnými otřepanými frázemi ji budete zbytečně dráždit. My jsme vás varovali!

Můj syn, který nedávno oslavil své druhé narozeniny, spal celou noc v kuse pouze dvakrát. Je docela běžné, že se v noci vzbudí alespoň jednou, ale někdy dokonce třikrát.

A je to mnohem lépe, než tomu bylo předtím. Když byl ještě menší, nebylo u něho nic neobvyklého, když se budil každou druhou hodinu – celou noc.

A jelikož jsem svobodná maminka, pokaždé, když se vzbudil, jsem k němu musela jít já. A tak jsem kromě těch dvou nocí nespala více než čtyři hodiny v kuse potom, co se narodil.

Dlouhodobá spánková deprivace se neprojevuje pouze vyčerpaností. Má za následek fyzickou nepohodu a bolest, což často vyústi v depresi anebo nezastavitelný záchvat pláče (více ZDE…). Vede k pocitům hluboké beznaděje, skleslosti a zoufalství.

Projevuje se také celkovou podrážděností, vyhýbání se společnosti a hněvem vůči každému. Spánková deprivace nepříznivě ovlivňuje tělesné i duševní zdraví, schopnost koncentrace anebo výkon v práci – zkrátka všechno.

Ne náhodou se kdysi využívala jako mučící nástroj.

Často si ukládám fotografie na Facebook a Instagram. Dokumentuji si tak svůj život se všemi jeho stránkami – s těmi dobrými, s těmi horšími, ale také s těmi velmi, velmi ošklivými.

Tímto způsobem se mi postupně vytvořila malá fotografická kronika o tom, jak se můj syn nekamarádi se spánkem. A k ní mi už pochopitelně přišla spousta komentářů a rad.

Je mi jasné, že všechny rady jsou míněny dobře, jenže… Některé věci se mámě s obrovským deficitem spánku a kofeinu, která se jde nervově zhroutit, jednoduše neříkají.

Dále v článku uvádím několik typických rad, které rodič dítěte – noční sovy – vnímá téměř jako neodpustitelnou urážku.

1. „Och, to zní hrozně. Mé dítě, už když mu byly dva týdny, hezky spalo celou noc.“

Tento komentář jsem záměrně trochu přehnala. Ale při jakékoliv poznámce v tomto smyslu, jak vaše dítě hezky spalo celou noc ještě předtím, než dosáhlo věku jednoho roku, bude rodič dítěte – noční sovy – opravdu přemýšlet o tom, že vám jednu vrazí.

Když už nic jiného, alespoň otráveně převrátí oči.

2. „Nechápu, jak to dokážeš tak dobře zvládat.“

Opravdu? Ani já ne. Pravda je vlastně taková, že prvních 18 měsíců jsem to vůbec nezvládala dobře. V zaměstnání se mi přestalo dařit. Plakala jsem téměř denně.

Ke každému, včetně mého syna, jsem byla prchlivá, a jednala jsem výbušně. Nenáviděla jsem úplně všechno a všechny. Každý den jsem vypila litry kávy, jen abych se udržela na nohou.

A potom, co můj syn usnul, jsem se zhroutila do postele – jen abych si trochu pospala předtím, než se začne v noci budit. Ale zvládla jsem to, protože jsem musela, protože tady nebyl nikdo jiný, a protože jsem musela pracovat.

3. „Vím, že se musíš starat o malého, ale nepiješ té kávy příliš mnoho?“

Samozřejmě, že piji více kávy, než bych měla! Mám jinou možnost? Téměř vůbec nespím a v práci musím být čilá.


Věděli jste, že: existuje obrana v boji proti virům, která zvyšuje účinnost používání roušky a vejde se vám a vašim dětem do kapsy? Čtěte VÍCE
 

Ale můžete si být jisti, že každá máma, která se stará o dítě, které se v noci pravidelně budí, určitě vyzkoušela omezit nebo zcela vyloučit konzumaci kávy.

V naději, že jí to zázračně pomůže. Ale ve většině případů to vůbec nezabralo. Kromě toho je mojí JEDINOU neřestí. Tak mi ji neberte.

4. „Slyšela jsi už o tom, že existují metody, jak naučit dítě spát?“

Jistěže ano. Dokonce jsem některé metody i vyzkoušela. Vyzkoušela jsem třeba metodu Ferber. Prostudovala jsem celou knihu „Nejšťastnější miminko v okolí“ a několik dalších knih na toto téma.

A když už jsem byla opravdu zoufalá, rozhodla jsem se vyzkoušet i tu kontroverzní Estevillovu křičící metodu na uspání dětí – jinými slovy, nechala jsem svého syna pořádně vyplakat.

Všechno má ale své hranice a když každou noc posloucháte ten srdceryvný nářek svého dítěte, jednoduše to nevydržíte, vstanete a vezmete dítě do náruče.

A zejména v případě, že máte jít druhý den do práce. Navíc jsem se bála, jak to budou vnímat sousedé (ačkoliv jsem je na to předem připravila a darovala jsem jim dárkovou tašku, v níž byla láhev vína, čokoláda a špunty do uší).

Vím, že tyto metody, díky kterým můžete naučit dítě spát, dělají zázraky, ale u některých jednoduše nefungují.

5. „Vím, že je to těžké, ale zkus si užívat každý moment tohoto náročného období, protože nebude trvat navždy.“

Ano, uvědomuji si to, a také to, že to myslí dobře. Tuto větu však nejčastěji říkají ti, o kterých je obecně známo, že jsou osvícení, a i ta největší příkoří přijímají s upřímnou vděčností jako dar od života.

A říkají to také ti, co nemají děti. Buďme však trochu lidé. Je naprosto v pořádku, když zažíváme momenty rodičovské péče, které si zrovna nevychutnáváme.

A to poslední, co potřebuje slyšet neuvěřitelně ospalá a zoufalá maminka, jsou právě tyto řeči.

Cítila bych se provinile, že si stěžuji na své dítě, které ve velmi brzkých hodinách křičí jako vzteklá víla, nemluvě o tom, že se od půlnoci vzbudilo už čtyřikrát!

6. „Vyzkoušela jsi už…“

A tady radši skončete. Maminka, která vychovává dítě sama, je mistryní v řešení problémů. A tak již s největší pravděpodobností vyzkoušela všechno možné – pokud ne opravdu všechno.

Kromě toho, že své dítě pravidelně ukládá ke spánku v normálním čase, vyzkoušela všechny zmíněné metody, jak ho naučit spát (několik druhů), bílý šum, zkoušela ho unavit hrami a procházkami, omezila mu během dne spánek, dávala ho spát později, dávala ho spát dříve, budila ho dříve, vyzkoušela mu dávat bezlepkovou stravu, vynechala pití kávy (u sebe), zkusila používat esenciální oleje (byla již opravdu zoufalá), zkusila tzv. relaxační zátěžové přikrývky, lázně s epsomskou solí, dětskou masáž, aromaterapii anebo užívat melatonin…

Něco jsem možná vynechala. Ale vhodnější otázka by byla: „Co všechno jsi už vyzkoušela?“ A ještě více by mi pomohlo, kdyby mi namísto otázek někdo nabídl, že dohlédne na moje dítě, abych si mohla trochu odpočinout (více ZDE…).

7. „Po několika letech neplodnosti jsem byla šťastná, že jsem se konečně stala matkou. Proto jsem byla vděčná za to, že mě v noci probudilo dítě, abych se s ním mohla mazlit.“

Och, to je typický a nenápadný způsob, jak mámu zahanbit. Jako kdybych nebyla šťastná, že jsem se stala mámou.

Jako kdyby mě to, že jsem neměla problémy s plodností, neopravňovalo si trochu pospat. Ano, potřebuji si trochu pospat, dokonce mám spánek ráda. Nebuďte ten typ člověka, který dává tyto rady.

8. „Vypadáš unaveně.“

Ne. To zkrátka neříkejte.

Zdroj: todaysparent.com, Zpracovala: Mocvědomí.cz



Kategorie: Články Značky: dítě, hněv, komentář, máma, pláč, rady, rodič, spánek, únava, zoufalství

Comments

  1. Jirka kmet 69 let says

    26.1.2020 at 6:23

    Obě naše děti trpěly nočním neklidem. Do cca jedné v noci je uspávala moje žena, do rána jsem je zklidňoval já, předtím jsem se trochu v kuse prospal.
    Postupně jsem vymýšlel a zkoušel kdejaké uspávací způsoby. Objevoval nové, stále dokonalejší metody uspávání s touhou, aby mě co možná nejméně unavovaly a já mohl druhý den fungovat v zaměstnání.
    V noci, když mě v noci vzbudil jejich pláč, rozsvítil jsem baterku (plechová, zn. Daimonion, se stavitelným reflektorem) a vytvářel jsem jim na stropě „divadélko“ ve formě proměnlivých obrazců. Proměnlivá rychlost pohybu paprsku, křivky, velikost světelného kužele, rozevřenými prsty druhé ruky přejížděl po skle reflektoru. Občas světelným paprsek sestoupal zvolna po stěně až na pelest postýlky a pomalu přejel po pelesti a pak zvolna vystoupal u)zpátky na strop. To všechno je zaujalo natolik, že postupně přestaly plakat a sledování divadélka je za čas unavilo, později jsem postupně ubíral intenzitu světla, tak dlouho až konečně usnuly.

    Když se to tlumí předčasně a děti zneklidní, vrátíte to zpět k výraznějším vjemům a vyzkoušíte útlumy později.

    Já se to naučil dělat s minimální akčností, v leže na zádech ve své posteli, baterku opírající se o přikrývku v místě břicha, nemusel jsem vstávat k dětem a nadbytečně se neaktivoval.

    Odpovědět

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku:

Doporučujeme články:

  • Jak zní „zázračný tón“ 432 Hz (poslouchejte): Léčivá frekvence k zvýšení vaší vibraceJak zní „zázračný tón“ 432 Hz (poslouchejte): Léčivá frekvence ke zvýšení vaší vibrace
  • Plánujeme si svůj život ještě předtím, než se narodíme?Plánujeme si svůj život ještě předtím, než se narodíme?
  • S nikým se nesetkáváme náhodně – 5 typů synchronistických spojeníS nikým se nesetkáváme náhodně – 5 typů synchronistických spojení
  • 8 způsobů, jak zjistíte, jestli dotyčná osoba mluví pravdu nebo ne8 způsobů, jak zjistíte, jestli dotyčná osoba mluví pravdu nebo ne
  • Vyberte si jednoho anděla a získejte osobní poselství s usměrněním a zklidněnímVyberte si jednoho anděla a získejte osobní poselství s usměrněním a zklidněním
  • Jsou dva druhy štěstí: honíte se za tím nesprávnýmJsou dva druhy štěstí: honíte se za tím nesprávným
  • 6 věcí, o které byste se měli přestat starat pro své vlastní dobro6 věcí, o které byste se měli přestat starat pro své vlastní dobro
  • Játra jsou sídlem hněvu, frustrace a podrážděnosti: Jak žít klidný život?

Nejnovější příspěvky

  • Skutečná krása člověka není jen v hezkém zevnějšku, ale také v bohatosti dušeSkutečná krása člověka není jen v hezkém zevnějšku, ale také v bohatosti duše
  • 6 typů chování, které muži na ženách milují!6 typů chování, které muži na ženách milují!
  • Čaj nebo káva? Váš oblíbený nápoj o vás může prozradit tyto věciČaj nebo káva? Váš oblíbený nápoj o vás může prozradit tyto věci
  • 45 životních ponaučení od moudrého 90letého starce45 životních ponaučení od moudrého 90letého starce
  • Souvisí pocit déjà vu se vzpomínky na minulý život?Souvisí pocit déjà vu se vzpomínky na minulý život?
  • Nejsilnější afirmace zní: „Jsem svobodný“Nejsilnější afirmace zní: „Jsem svobodný“
  • Je možné transformovat negativní karmu v pozitivní a vést lepší život?Je možné transformovat negativní karmu v pozitivní a vést lepší život?
  • 17 citátů Sigmunda Freuda, které o nás hodně vypovídají17 citátů Sigmunda Freuda, které o nás hodně vypovídají
  • Ideální spřízněná duše každého znamení zvěrokruhuIdeální spřízněná duše každého znamení zvěrokruhu

Copyright © 2021 MocVedomi.cz · Ochrana osobních údajů (Privacy Policy)

 

Obsah portálu Vylectese.cz je chráněn autorským zákonem. Kopírování, probírání, šíření či jiné zpřístupnění tohoto obsahu, případně jeho části, je bez předcházejícího souhlasu zakázán. V případě dotazů nás kontaktujte.

Pro zkvalitnění služeb využíváme soubory cookies. Používáním této stránky s tím vyjadřujete svůj souhlas. Rozumím Více informací
Privacy & Cookies Policy

Nutné Vždy povoleno