Moc vědomí

  • Spiritualita a vědomí
  • Astrologie
  • Láska a vztahy
  • Psychologie
  • Rady pro zdraví
  • Zabavte se
  • Kontakt

„Teorie temné osobnosti“ odhaluje a vysvětluje devět povahových rysů, které jsou příznačné pro špatné lidi

22.7.2019 by lucie Leave a Comment

„Teorie temné osobnosti“ odhaluje a vysvětluje devět povahových rysů, které jsou příznačné pro špatné lidi

Po celá ta léta jsem byla pevně přesvědčena o tom, že každý člověk je ve své nejhlubší podstatě „hodný“. Věřila jsem, že tam někde hluboko uvnitř to dobro v každém z nás musí být.

Dokonce ačkoliv se ke mně někdo zachoval nepěkně, vždy jsem se snažila celou situaci pochopit z jeho perspektivy, snažila jsem se vcítit do jeho kůže a dívat se na svět jeho očima.

V takových případech jsem si řekla něco v tomto smyslu:

– Tomuto člověku se pravděpodobně dostalo jiné výchovy než mně.

– Má jiné hodnoty než já.

– Jednoduše jen nepochopil celou situaci.

Nicméně, jakkoliv jsem se snažila vidět v lidech kolem sebe vždy jen to dobré, vždy jsem potkala někoho, kdo měl v hloubce osobnosti jakési „temné jádro“.

Ještě donedávna jsem si myslela, že tito lidé jsou pouze anomálií, ale nové výzkumy v oblasti psychologie mě pomalu přiměly změnit pohled na věc.

Jeden z důležitých výzkumů, za kterým stojí tým psychologů z Německa a Dánska, se na základě výsledků opravdu přiklání k závěru, že v hlubinách osobnosti některých jednotlivců se skrývá temné jádro anebo temná podstata.

Pro označení a odstupňování „temnosti osobnosti“ vědci vyvinuli teorii, kterou nazvali „obecný temný faktor osobnosti“ (zkráceně „D-faktor“).

Podle mnohých psychologů (více ZDE…) má tato nová psychologická teorie nejblíže k tomu, aby přesně určila, do jaké míry je něčí osobnost „špatná“ neboli „temná“.

Pokud tedy chcete zjistit, zda se i ve vašem životě nachází někdo, koho byste mohli označit za „temnou osobnost“, přečtěte si o devíti osobnostních rysech, které podle vědců vykazuje tento typ lidí:

D-faktor určuje pravděpodobnost a rozsah pochybného etického, morálního a společenského chování, ke kterému se konkrétní osoba může přiklonit

Tým psychologů D-faktor definuje jako „tendenci příliš sledovat svůj vlastní prospěch na úkor druhých, která je doprovázena přesvědčením, že jednotlivci slouží k ospravedlnění a opodstatnění jeho sobeckého a zlomyslného chování“.

Osoby, které v testech dosahují vysokého skóre, se podle dané teorie snaží dosáhnout svých cílů za každou cenu, i kdyby tím měly ublížit jiným lidem. A v ojedinělých případech se dokonce ukazuje, že jejích cílem je právě to – ublížit druhým.

Pomocí D-faktoru dokážou psychologové poměrně přesně určit, že tyto „temné osoby“ jsou ochotné pomoci druhým pouze tehdy, když dokážou najisto odhadnout, že jim z toho vyplyne nějaký užitek.

Jinými slovy, musí najisto vědět, že tím něco získají – jinak o tom nebudou vůbec uvažovat.

Podobně jako měříme inteligenci můžeme měřit také zlomyslnost

Vědci, kteří provedli daný psychologický výzkum, na jehož základě zformulovali psychologickou „teorii temné osobnosti“, působí v Německu na univerzitě Ulm, na Univerzitě Koblenz-Landau a také v Dánsku na Univerzitě v Kodani.

Tvrdí, že zlomyslnost je možné měřit stejně jako inteligenci (více ZDE…).

Vycházejí z teorie o lidské inteligenci, jejímž autorem je anglický psycholog, Charles Spearman. Ten ve své teorii dokázal, že faktor obecné inteligence opravdu existuje. V psychologii se označuje jako G-faktor.

Koncepce G-faktor vypovídá o tom, že osoby, které dosahují vyššího počtu bodů v jednom typu inteligenčních testů, vždy a bez výjimky dosahují vyššího počtu bodů i v jiných typech inteligenčních testů.

Přední americký psycholog jménem Scott Barry Kaufman, v rozhovoru pro vědecký magazín Scientific American, vysvětluje G-faktor následovně:

„Analogie mezi G-faktorem a D-faktorem je vskutku výstižná. Ačkoliv existují určité rozdíly, řekněme mezi verbální inteligencí, vizuálně-prostorovou inteligencí anebo emoční inteligencí (tzn. jednotlivci mohou být obdařeni jedním typem inteligence více a druhým méně), osoby, které dosahují vyššího počtu bodů v jednom typu inteligenčních testů, mají tendenci dosahovat vyššího počtu bodů i v ostatních typech inteligenčních testů.“

Tyto psychologické zákonitosti platí obdobně i pro D-faktor.

V rámci čtyř velkých vědeckých experimentů tým psychologů provedl až devět různých testů, díky nimž se podařilo identifikovat hlavní, opakující se atributy D-faktoru.

Výsledky ukazují, že u osob s vysokým počtem bodů v D-faktoru se opakovaně objevovalo devět osobnostních rysů.

O těchto devíti vlastnostech, které se u lidí s temnou osobností pravděpodobně vyskytují, si řekneme o chvíli.

Ale ještě předtím stojí za připomenutí, že pokud u nějaké osoby zpozorujeme jeden z následujících rysů temné osobnosti, časem se u ní projeví i další, pokud ne rovnou všechny.

Devět osobnostních rysů, které jsou podle teorie temné osobnosti příznačné pro „špatné lidi“

Zmíněný D-faktor tedy určujeme na základě těchto devíti temných osobnostních rysů, které psychologové definovali následovně:

Egoismus – přílišné zaměřování pozornosti na vlastní požitky anebo prospěch, které jdou na úkor každodenního dobra společnosti.

Machiavellismus – sklony k manipulaci, plochost až absence emocí vůči druhým, vnímání mezilidských vztahů jen přes strategickou vypočítavost.

Zbavování se morálky a odpovědnosti – celková myšlenková orientace jedince ve světě, která se od orientace druhých lidí liší v tom, že u něho podporuje myšlení směřující k neetickému a nemorálnímu chování.

Narcismus – posílení ega je prvořadým motivem, který proniká celým myšlením a jednáním dané osoby. Více na toto téma si můžete přečíst v tomto článku.

Pocit vlastní důležitosti – stálý a pronikavý pocit osoby, že si zaslouží více než jiní anebo je k něčemu oprávněna.

Psychopatie – absence některých emocí (tj. citová povrchnost) a nedostatek sebeovládání (tj. impulzivnost). Více na toto téma si můžete přečíst v tomto článku.

Sadismus – ponižování druhých, dlouhodobé a opakované projevy krutého anebo ponižujícího chování vůči druhým, úmyslné zapříčinění fyzické, sexuální anebo psychologické bolesti a utrpení druhým lidem za účelem prosazení vlastní moci a dominance, anebo za účelem slasti a potěšení.

Egoismus a sebestřednost – účelová snaha o získání společensky uznávaných hodnot, např. materiálních statků, společenského postavení, uznání, akademického anebo profesionálního úspěchu a štěstí.

Vzdorovitost – rozhodování, kterým má osoba v úmyslu uškodit druhým a vůbec se nevyhýbá možnosti, že by jím mohla uškodit i sobě.

Svůj záměr uškodit může provést ve společenské, finanční anebo fyzické rovině, nebo i v podobě záměrného způsobovaní komplikací a nepohodlí.

A teď je řada na vás – troufáte si zjistit, jakého skóre v D-faktoru dosahujete?

Během čtení předešlých řádků jste možná začali uvažovat nad tím, zda se u vás náhodou neprojevuje D-faktor, a pokud ano, do jaké míry.

Pro tento účel existuje test, díky kterému můžeme rychle určit, v jakém bodě na škále D-faktoru se nacházíme.

Psychologové ho zkoncipovali tak, že po přečtení devíti výroků, z nichž test sestává, budeme umět rychle a spolehlivě určit, jak na tom jsme.

Přečtěte si výroky v níže uvedeném testu a všímejte si své vnitřní reakce – můžete říct, že s těmito výroky plně souhlasíte, nebo ne?

Pokud máte pocit, že se opravdu dokážete ztotožnit pouze s jedním z uvedených výroků, znamená to, že je nízká pravděpodobnost, že byste dosáhli vysokého skóre v D-faktoru.

Nicméně, pokud se silně ztotožňujete se všemi devíti výroky, počet bodů, kterých byste dosáhli v hodnocení D-faktoru, by byl pravděpodobně velmi vysoký.

A tady je již devět zmíněných výroků:

1. Jen velmi těžko dosáhnu úspěchu, pokud občas nepoužiji malou lež, fígl anebo si nepomůžu nějakým jiným způsobem.

2. K dosažení svého záměru rád/a používám chytrou a promyšlenou manipulaci.

3. Když se ostatní k někomu nechovají dobře, nejspíš za tím bude to, že dotyčná osoba se musela dopustit něčeho špatného, čímž si toto špatné zacházení zasluhuje.

4. Vím, že jsem výjimečný/á, protože mi to všichni pořád říkají.

5. Celkem upřímně mám pocit, že si zasloužím více než druzí lidé.

6. Jsem ochoten/a říct cokoliv, jen abych dostal/a to, co chci.

7. Ubližovat druhým by mohlo být docela vzrušující.

8. Pokusím se udělat vše pro to, aby se druzí lidé dozvěděli o mém úspěchu.

9. Sám/sama jsem ochoten/a podstoupit trochu utrpení, pokud odměnou bude vidět, jak druzí dostávají trest, který si zaslouží.

Zdroj: ideapod.com, Zpracovala: Mocvědomí.cz

Kategorie: Láska a vztahy, Psychologie Značky: faktor, osobnost, otázky, psychologové, špatný, temná, teorie, test, vlastnosti, zlo

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku:

Doporučujeme články:

  • Dvanáct upřímných fází, kterými prochází každý zamilovaný mužDvanáct upřímných fází, kterými prochází každý zamilovaný muž
  • Pokud se rozhodnete pro červenou pilulku, budete muset čelit čtyřem problémůmPokud se rozhodnete pro červenou pilulku, budete muset čelit čtyřem problémům
  • Jasná znamení, že jste člověkem, který léčí druhé, ačkoli je on sám zraněnJasná znamení, že jste člověkem, který léčí druhé, ačkoli je on sám zraněn
  • Silné pravdy o životě, které vás naučí jedině smrtSilné pravdy o životě, které vás naučí jedině smrt
  • 12 signálů těla, které prozradí, že jste se správným člověkem12 signálů těla, které prozradí, že jste se správným člověkem
  • Tři typy chemie, které jsou zárukou šťastného vztahuTři typy chemie, které jsou zárukou šťastného vztahu
  • Vaše srdce se vám snaží sdělit tohle!Vaše srdce se vám snaží sdělit tohle!
  • Citlivá žena s komplikovanou myslí miluje jinak. Tyto znaky ji vystihují!Citlivá žena s komplikovanou myslí miluje jinak. Tyto znaky ji vystihují!

Nejnovější příspěvky

  • Dvanáct upřímných fází, kterými prochází každý zamilovaný mužDvanáct upřímných fází, kterými prochází každý zamilovaný muž
  • Pokud se rozhodnete pro červenou pilulku, budete muset čelit čtyřem problémůmPokud se rozhodnete pro červenou pilulku, budete muset čelit čtyřem problémům
  • Jasná znamení, že jste člověkem, který léčí druhé, ačkoli je on sám zraněnJasná znamení, že jste člověkem, který léčí druhé, ačkoli je on sám zraněn
  • Silné pravdy o životě, které vás naučí jedině smrtSilné pravdy o životě, které vás naučí jedině smrt
  • 12 signálů těla, které prozradí, že jste se správným člověkem12 signálů těla, které prozradí, že jste se správným člověkem
  • Tři typy chemie, které jsou zárukou šťastného vztahuTři typy chemie, které jsou zárukou šťastného vztahu
  • Vaše srdce se vám snaží sdělit tohle!Vaše srdce se vám snaží sdělit tohle!
  • Citlivá žena s komplikovanou myslí miluje jinak. Tyto znaky ji vystihují!Citlivá žena s komplikovanou myslí miluje jinak. Tyto znaky ji vystihují!
  • Spojení s dvoupaprskem – druhou polovinou vaší dušeSpojení s dvoupaprskem – druhou polovinou vaší duše!

Copyright © 2022 MocVedomi.cz · Ochrana osobních údajů (Privacy Policy)

 

Obsah portálu Vylectese.cz je chráněn autorským zákonem. Kopírování, probírání, šíření či jiné zpřístupnění tohoto obsahu, případně jeho části, je bez předcházejícího souhlasu zakázán. V případě dotazů nás kontaktujte.

Pro zkvalitnění služeb využíváme soubory cookies. Používáním této stránky s tím vyjadřujete svůj souhlas. Rozumím Více informací
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Vždy povoleno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
ULOŽIT A PŘIJMOUT