Zatímco většina z nás slaví Nový rok 1. ledna, Tibeťané ho podle své tradice Šambaly odstartují 27. února, a budou ho slavit po dobu několika dní, včetně oslav v březnu.
Tento lunární Nový rok se nese ve znamení ohnivého ptáka a podle starověké tibetské astrologie to bude pořádná jízda.
Tibetský lunární nový rok se vypočítává podle tibetského lunárního kalendáře, pomocí prastarých znalostí z astrologie. Mění se každý rok, aby se shodoval s měsíčním cyklem.
Tibetský a čínský nový rok začínají v různém období. Ohnivý pták (nebo nebeský pták) v tibetské tradici reprezentuje Venuši a Jupiter.
Tomuto roku budou dominovat vlastnosti, jako je idealismus, inteligence, přesnost, organizace, sebevědomí, dokonalé dovednosti a úmysl.
Nový rok se v tibetském jazyce označuje jako „Losar“. „Lo“ znamená „rok“, „věk“. Termín „sar“ znamená „nový“, „svěží“.
Tibeťané kombinují 12 zvířecích znamení (myš, vůl, tygr, zajíc, drak, had, kůň, opice, pták, pes a prase) s pěti elementy (dřevo, oheň, země, kov a voda), aby vytvořily 60letý cyklus.
Jsou přesvědčeni, že lunární Nový rok může výrazně ovlivňovat naše . Tibetské společnosti se ponořily do mysticismu a proslavily se díky své záhadné nadpřirozené schopnosti vlivu nebeských událostí.
Nic nereprezentuje nový začátek více než ohnivý pták. Dá se to srovnat s Campbellovými archetypy, jako je například fénix, který je symbolem znovuzrození.
Ten je stejně jako ohnivý pták panovačný, a poté, co shoří, se znovu narodí.
Ve starověkém Egyptě a jihozápadní Asii se objevuje jako ohnivý pták, v Indii jako bájný pták Garuda, v Íránu jako Huma (fénix v perské mytologii) a v Anglii jako symbol draka krále Artuše.
Mění formy, ale oheň, který je schopen spálit neštěstí a hanbu (špatnou karmu), zůstává. C. G. Jung přirovnal fénixe ke změně alchymistické „prahmoty“ v ryzí kov skrze vyčištění ohněm.
Také se spojuje se symbolem znovuzrození. Říká se, že fénixův hlas přivolal boha Apollóna, aby nesl zprávu omlazení.
Tibetský rok ohnivého ptáka bude obzvláště vzrušující. Představuje symbol probuzení a jeho znaky můžeme vidět všude, kam se podíváme.
Tibetská buddhistická tradice nabízí velice moudrou radu, jak se se znovuzrozením vyrovnat – a to jak duchovně, tak fyzicky. Tradice učí:
Smrt je jistá
1. Neexistuje žádný možný způsob, jak se vyhnout smrti. Nezná ho nikdo, dokonce ani Ježíš či Buddha. Ze současné světové populace více než 7 miliard lidí se téměř nikdo nedožije 100 let.
2. Život má přesnou, neúprosnou hranici, a každým okamžikem se stále více přibližujeme k jeho konci. Od momentu, kdy se narodíme, umíráme.
3. Smrt přichází v jediném okamžiku a zasáhne nás nečekaně. Vše, co nás odděluje od budoucího života, je jeden nádech.
Pokud chcete procvičovat svou duchovní cestu a toužíte po tom, aby dozrál váš vnitřní potenciál, vypěstujte si pozitivní duchovní vlastnosti a opusťte ty, které vás rozrušují.
„Dnes večer zemřeš, aby ses ráno znovu narodil, stejně jako každá sekunda, která existuje.“ – Brian E. Miller, Shambhala
V roce ohnivého ptáka máme příležitost vyhodit všechno nepotřebné ze své mysli a naplnit ji povznášejícími a sebevědomými myšlenkami, slovy a skutky.
Tibeťané využívají energii a její kvalitu podle jednotlivých kategorií přiřazených ke konkrétnímu roku. Nový rok vždy začíná a končí Novem.
Je to podobný systém, jaký mají Číňané, hinduisté a starověcí Babyloňané.
Všechny tyto tradice využívají symbol ohně, aby popsaly spálení nečistých myšlenek a karmických skutků.
Jaký popel se bude vznášet v tomto tibetském lunárním novém roce za účelem vytvoření něčeho nového?
Zdroj: themindunleashed.com, Zpracovala: Mocvědomí.cz
Napsat komentář