Věděli jste, že láska a štěstí jsou přirozené mechanismy pro zlepšení léčby našeho fyzického a duševního zdraví?
V tibetské medicíně a mnoha starověkých kulturách po celém světě to není nový koncept.
Buddhistický mistr, doktor tibetské medicíny a astrologie Rinpoche Tulku Lama Lobsang o tom napsal krásnou knihu, ve které sdílí tuto krásnou moudrost z pohledu jedné ze tří hlavních cest buddhismu – tantrajány.
Jmenuje se Láska a zdraví. Láska je nejlepší lék.
Jak říká, choroby, které bývají považovány za nemoci fyzického původu, jsou způsobeny myslí. Z toho vyplývá, že cesta ke zdraví člověka vede skrze lásku.
Tři dimenze lásky
Zároveň rozlišuje tři dimenze lásky. První se týká hrubé mysli. Tuto lásku prožíváme prostřednictvím smyslů. Její podstatou je radost z vnějších věcí.
Druhá dimenze lásky se týká jemné mysli, která se rodí v našem nitru. A nakonec existuje láska, která se týká velké jemné mysli a je to absolutní láska.
Existují celkem čtyři úrovně lásky hrubé mysli, kterým se říká pocit lásky: hledící láska, usměvavá láska, dojemná láska a jednotná láska.
Pocit takové lásky vzniká prostřednictvím smyslových orgánů. To znamená, že zažíváme pozitivní smyslové zkušenosti.
Cokoli, co vám dělá dobře, zvyšuje tento druh lásky. Myslete na věci, kterými se obklopujete ve svých domovech, na dekorace, oblečení, na jídlo, které jíte, na místa, která navštěvujete.
Tato láska je ale dočasná. Pokud zůstanete na této úrovni lásky, už vám nebude přinášet štěstí. Stane se proměnlivým utrpením, protože věci se mění.
Láska jemné mysli je vnitřní a pramení z pocitu dávání. Je neodmyslitelně spojena s naším bytím.
S touto láskou máme svobodu zvolit si, jak se chceme cítit. Nezáleží na vnějších podmínkách. Je to pouze způsob myšlení, stav mysli.
Existuje pět způsobů, jak přímo prožívat jemnou lásku. Jsou jimi neutralita, soucit, laskavost, štěstí a láska.
Protikladem těchto pěti způsobů lásky je pět negativních emocí: nevědomost, hněv, připoutanost, žárlivost a ego/pýcha.
Tyto emoce byste měli důkladně zpracovat, aniž byste je drželi v sobě. Jakmile se jich budete držet, budou vás táhnout s sebou dolů a z dlouhodobého hlediska vám budou škodit.
Nakonec máme absolutní lásku. Čím více roste naše ego, čím více se s ním ztotožňujeme, tím více potlačujeme lásku a tím menší je náš pocit touhy.
Touha je v tomto smyslu chápána jako přání, nikoliv chtíč. Například si přejeme věnovat život blahu všech a zmírnit utrpení ve světě.
Jedná se o bezpodmínečnou lásku a bezpodmínečnou vášeň. Všechno, co si přejeme, nás bude motivovat a pohánět vpřed. Nic nás nezastaví.
Tato láska nás udrží ve vesmírném proudu.
Doporučujeme: Podle Buddhy existují 4 prvky lásky, které z ní dělají tu pravou!
Zpracovala: Mocvědomí.cz
Napsat komentář