Vědci tvrdí, že až 95 % světové populace dýchá ne zcela čistý vzduch.
Výsledky výzkumu, který byl proveden v Číně a kterého autory jsou vědci z lékařské fakulty na Yaleově univerzitě ve Spojených státech, prozrazují, že znečištění ovzduší je jedním z faktorů, který „výrazným způsobem“ přispívá k postupnému snižování inteligence populace.
Ačkoliv byl tento výzkum proveden v Číně, která, jak víme, má velké problémy se znečištěným ovzduším, podle odhadu vědců až 95 % světové populace dýchá vzduch zhoršené kvality.
Vědci se domnívají, že takový ne zcela čistý vzduch by mohl v nemalé míře přispět k postupnému snižování inteligence populace v celosvětovém měřítku.
Data, která se díky výzkumu podařilo získat a která byla zveřejněna ve vědeckém, odborně recenzovaném žurnálu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) se sídlem ve Spojených státech, jasně dokumentují, že vyšší míra znečištění ovzduší koreluje se slabšími výsledky v testech z cizích jazyků (více ZDE…) a matematiky.
Podle odhadů vědců toto snížení inteligence má přibližně stejné následky, jako kdybychom vynechali jeden ročník studia na vysoké škole.
Xi Chen, jeden z vedoucích pracovníků v uvedeném výzkumu, se vyjádřil, že do hry vstupuje i soubor dalších faktorů, které spolu se znečištěným ovzduším rozhodují, do jaké míry může u dané osoby dojít k oslabení jejích mentálních schopností.
„Dýchání znečištěného vzduchu se může projevit i tím, že u velké části populace sníží inteligenci v míře, která odpovídá jednomu ročníku studia na vysoké škole – a to je hodně.
Díky výzkumu také umíme říct, že negativní důsledky dýchání znečištěného ovzduší mnohem více ohrožují zejména starší osoby, zvláště osoby ve věku 64 let a více.
Zajímavé také je, že těmito negativními důsledky jsou více ohroženi muži a také osoby s nízkým vzděláním. Pokud bychom měli vypočítat pokles inteligence u osob, které spadají do výše zmíněných rizikových skupin, umíme říct, že by se rovnal několika ročníkům vzdělávání na vysoké škole,“ vysvětluje Chen.
„A tyto negativní účinky dýchání znečištěného vzduchu jsou stejné bez ohledu na to, ve které části světa žijete. Jako lidé máme mnohem více společného než rozdílného,“ dodává Chen.
Vědci v uvedeném výzkumu analyzovali data týkající se 20 000 osob. Ta získali prostřednictvím tzv. China Family Panel Studies (CFPS), což jsou každoročně prováděné celonárodní průzkumy v Číně.
Věděli jste, že: existuje obrana v boji proti virům, která zvyšuje účinnost používání roušky a vejde se vám a vašim dětem do kapsy? Čtěte VÍCE
Tyto průzkumy jsou zaměřeny na sběr statistických údajů týkajících se komunit, rodin a jednotlivců. V údajích jsou zahrnuty i výsledky testů z jednotlivých předmětů na školách a univerzitách.
Výsledky těchto testů vědci porovnali se záznamy o znečištění vzduchu oxidem dusičitým a oxidem siřičitým v konkrétních částech země.
Z údajů, které vědci získali, vyplynulo, že lidé, kteří žijí v prostředí se znečištěným ovzduším, dosahují v testech z jednotlivých předmětů slabších výsledků (více ZDE…).
Derrick Ho, vědec působící na polytechnické univerzitě v Hongkongu, se vyjádřil, že za zhoršujícími výsledky studentů stojí stejný problém – znečištěné ovzduší.
„Důvodem je, že vysoká míra znečištění ovzduší se u člověka může projevovat vysokým oxidačním stresem, zánětlivými onemocněními centrálního nervového systému anebo neurodegenerativními onemocněními,“ vysvětluje Derrick Ho.
Dr. Aarash Saleh, registrátor v oblasti pneumologie pro celou Anglii a také člen kampaně Doctors Against Diesel (Lékaři proti naftě), se pro britský list The Guardian vyjádřil:
„I tento výzkum svými výsledky spadá do skupiny znepokojujících důkazů o tom, že znečištěné ovzduší může způsobovat oslabování kognitivních schopností.
Hlavním zdrojem znečištěného ovzduší je silniční doprava v obytných zónách. Vlády ve všech zemích by měly začít urychleně jednat a vydat směrnice, které by zakazovaly provoz hlavně těch vozidel, která svými exhalacemi nejvíce zhoršují kvalitu a čistotu ovzduší.“
Rebecca Daniels, jedna z hlavních organizátorek Medact, charitativní organizace v rámci veřejného zdravotnictví v Anglii, se vyjádřila, že podobné problémy s čistotou ovzduší, jaké má Čína, jsou i v Anglii:
„Ovzduší v Anglii je již znečištěné v nepřípustné míře a každým dnem silně poškozuje zdraví obyvatel. Současná politika na řešení této situace nebude stačit.
Vláda si proto bude muset co nejdříve dát závazek, že míru znečištění ovzduší dostane pod škodlivou hranici a tento závazek se bude muset snažit i splnit,“ vyjádřila se Rebecca Daniels.
Kromě toho již několik vědeckých studií v minulosti ukázalo, že dýchání znečištěného vzduchu nám může ubrat několik let ze života, zejména v případě, že jsme již měli nějaké problémy s kognitivními funkcemi anebo duševním zdravím.
Zdroj: themindunleashed.com, Zpracovala: Mocvědomí.cz
Napsat komentář