Zřejmě jste ještě neslyšeli o šokujícím výzkumu, který si vzal na mušku samotnou důvěryhodnost vědy. Tento výzkum byl zveřejněn v žurnálu Public Library of Science.
Podle výsledků „až 72 % vědců přiznalo, že jejich kolegové využívají pochybné výzkumné praktiky anebo se v nich angažují jiným způsobem. Kromě toho přibližně 14 % vědců alespoň jednou přistoupilo k přímému „falšování“ vědeckých údajů“.
Pokud se vám to nezdá až tak špatné, je třeba připomenout, že v období let 1977-1990 Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zjistil pochybení ve 20 % výzkumů, které byly dodatečně podrobeny kontrole.
Je to dokonce ještě horší. Vědci z firmy Amgen, která působí v oblasti biotechnologií a sídlí ve městě Thousand Oaks v Kalifornii, se rozhodli podrobit dvojité kontrole výsledky 53 významných, anonymně recenzovaných vědeckých výzkumů.
Ty se týkaly oblastí, které byly vědcům z Amgenu dobře známé – rakovina a biologie krve. To, co zjistili, bylo šokující – jen 6 ze 53 výzkumů splňovaly kritéria, podle nichž je možné považovat je za platné a důvěryhodné.
To znamená, že téměř 90 % výsledků nesplňuje kritéria kritické verifikace a spolehlivosti, ale i přesto jsou prezentovány veřejnosti jako vědecká fakta.
Jinými slovy, je nám pravidelně podsouváno množství vědeckých nesmyslů, drazí přátelé.
Tento fakt by nás měl znepokojovat o to více, když si uvědomíme, že v moderní době, jak se zdá, „věda“ nahradila organizované náboženství jako nová autorita, kterou bychom měli slepě poslouchat ve všech oblastech života.
Lidé mluví o vědě, jako by byla neomylná, a ti, kteří se opováží zpochybňovat nejvyšší „kněží“, jsou obvykle napadáni, vyháněni, odmítáni, doslova jako by byli rouhači dnešních dnů.
Nicméně věda, stejně jako organizované náboženství, není Bůh, a tedy ne vždy říká nepřekroucenou Pravdu. I ona má daleko od absolutní neomylnosti a zcela očividně potřebuje neustále obnovovat, aktualizovat, prověřovat, korigovat a pozměňovat své závěry a představy.
Hlavním důvodem je celkem prostý fakt, a sice, že podléhá úzkému prostoru, který má základ v drobném a nedokonalém lidském vnímání. Dobrou zprávou však je, že lidská schopnost vnímat se neustále vyvíjí a rozšiřuje.
Je třeba ale dodat, že lidské vnímání je možné velmi snadno pokřivit vlivy, jako jsou předsudky, pýcha anebo korupce.
Věda je sama o sobě neživá, nemá svou vlastní mysl, a tedy nemá schopnost konat žádné dobro ani zlo. Věda není žádnou osobou, a proto se o ní musíme přestat vyjadřovat způsobem, jako by byla superhrdinkou.
Pochopíme ji správně, pokud si ji představíme jako vozidlo, které potřebuje svého šoféra. Z této analogie je mimo jiné jasné, že cíl cesty se bude lišit v závislosti na tom, kdo je jejím řidičem.
Mnozí vědci mají nepochybně upřímný zájem o objektivní poznání Pravdy. Nicméně někteří jsou bohužel zkorumpovaní touhou po penězích (jako třeba Dong-Pyou Han, profesor na Státní univerzitě v Iowě, který nyní sedí za mřížemi za podvod ve vývoji falešné vakcíny proti AIDS), po slávě anebo jsou vedeni osobními předsudky, egoismem a pýchou.
Scott Reuben je průkopníkem v oblasti anesteziologie, který se postaral o zmodernizování ortopedických operací, překroutil nebo zfalšoval údaje ve více než 20 výzkumech. Také německý fyzik jménem Jan Hendrik Schön, držitel několika ocenění za svou vědeckou činnost, zfalšoval výsledky ve svých výzkumech.
Tímto vědcům se podařilo projít něčím, co neznalá veřejnost může považovat za „spolehlivý“ test pravdivosti výsledků vědeckého výzkumu (více ZDE…).
Jedná se o anonymní recenzi daného výzkumu, nicméně to vůbec není spolehlivá forma testu.
V jednom případě nejmenovaný bloger předložil na toto anonymní recenzování satirickou studii o „midi-chloriánech“, mikroskopických organismech ze slavné sci-fi ságy Hvězdné války – tuto studii zveřejnily až čtyři vědecké žurnály!
Ve své snaze připomenout lidem, proč by neměli vždy slepě důvěřovat „vědě“ – a tedy jakékoliv instituci, která o sobě prohlašuje, že má patent na pravdu – jsme se rozhodli napsat tento krátký článek o tom, jak se vědecké nesmysly používají k manipulaci vnímání a přesvědčení během celé historie lidstva.
Velký tabákový a cukrovarnický průmysl
Před více než půlstoletím velké tabákové koncerny využívaly vědu jako nástroj, díky kterému se snažily přesvědčit naivní a důvěřivé konzumenty o neškodnosti anebo bezpečnosti kouření.
Obr.: Všimněte si klíčové frázi „vědecký důkaz“.
Několik různých zdravotnických organizací a žurnálů, včetně žurnálu New England Journal of Medicine anebo Journal of the American Medical Association (JAMA), bylo opravdu podplaceno velkými tabákovými firmami, aby jim pomohly šířit jejich propagandu, a to prostřednictvím zfalšovaných „vědeckých“ závěrů.
V reklamě na obrázku výše si všimněte hlavní frázi, kterou se snaží přemluvit naivního konzumenta: „…závěrečné výsledky zveřejněné v respektovaném medicínském žurnálu přesvědčivě dokazují, že u všech kuřáků, kteří prošli na cigarety značky Philip Morris, došlo k úplnému vymizení, nebo přinejmenším ke značnému zlepšení příznaků podráždění hrdla a plic.“
NÁŠ TIP: Bojíte se prožít svátky v rodinném kruhu se svými dětmi, protože máte strach z koronaviru? Pomoci vám dle laboratorních studií může Virostop, švýcarský bylinkový sprej na podporu imunity. Čtěte VÍCE
I cukrovarnický průmysl si v 60. letech do svých služeb najal skupinu vědců z Harvardu, jejichž úkolem bylo zamítnout a utajit důkazy o tom, že mezi konzumací cukru a vznikem srdečních chorob existuje přímá, prokazatelná souvislost.
Ruku k dílu přiložil i Ústav pro výzkum cukru (dnes Asociace cukru) – ten zatajil výsledky výzkumu, který prokázal, že konzumace cukru může zvyšovat riziko vzniku rakoviny močového měchýře.
A to je něco, co bychom si měli začít všichni uvědomovat, drazí přátelé – dnešní globální společnost jedná podle principů chladnokrevného byznysu, nikoliv principů neziskové organizace, která by si vážila lidského života (více ZDE…).
To zároveň znamená, že jakoukoliv odnož bádání anebo profesi je možné celkem snadno zkorumpovat pomocí peněz.
A bohužel, naše civilizační problémy, které jsou systémové povahy, mají kořeny právě v tomto výrazně pokřiveném pohledu na svět.
Manipulace vědou pokračuje až do dnešních dnů
V nedávné historii byla Bushova vláda usvědčena z toho, že donutila vědce upravit výsledky výzkumu, aby byly v souladu s vládním programem. Také největší naftařské společnosti podplatily vědce, aby nevycházeli s nepříjemnou pravdou ven.
Společnost Monsanto, gigant v oblasti biotechnologií, spolu s Agenturou pro ochranu životního prostředí, byla přistižena při stejných neetických praktikách.
Co se týče této společnosti, nebylo to poprvé, co se snížila k takovému jednání. Skupina vědců z Kanady vypověděla, že tento gigant v oblasti GMO (geneticky modifikované organismy) jim měl nabídnout úplatek ve výšce dvou milionů dolarů.
A v Indonésii byla tato firma pokutována za pokus o braní úplatků od státních úředníků.
Syngenta je další obrovská firma v oblasti biotechnologií. Ta si najala vědce za účelem zdiskreditování profesora Tyrone Hayese, který svým výzkumem prokázal, že herbicid Atrazine představuje pro zdraví populace nezanedbatelnou hrozbu.
I společnost Merck měla u soudu co vysvětlovat. Dva vědci podali na tohoto farmaceutického giganta trestní oznámení za to, že zmanipuloval výsledky testů ohledně účinnosti vakcín proti příušnicím, které vyvíjel.
Coca-Cola byla usvědčena z toho, že zaplatila vědcům (údajně částku 132,8 milionů dolarů), kteří bagatelizovali fakta ohledně škodlivosti konzumace slazených nápojů a dalších nezdravých výrobků (více ZDE…).
Abychom to shrnuli, pravdou je, že velké společnosti se k podobným praktikám uchylují celou dobu. Dalším dobrým příkladem je výzkum, který byl proveden Coloradskou státní univerzitou.
Tímto výzkumem vědci propagovali nepravdivou informaci, že pro lidi, kteří chtějí zhubnout zdravým způsobem a udržet si štíhlou linii, je konzumace nízkokalorických nealkoholických nápojů lepší než konzumace čisté vody.
Není žádným překvapením, že samotný výzkum si zaplatila společnost, která tyto nízkokalorické nápoje vyrábí.
A osoby stojící za dalším „výzkumem“ se neštítily šířit čistou lež, když tvrdily, že děti, které jedí více sladkostí, jsou štíhlejší a mají menší náběh na vznik obezity.
I v tomto případě nebude žádným překvapením, že tento výzkum financovala obchodní asociace, která reprezentuje giganty ve výrobě sladkostí – firmy Butterfingers, Hershey a Skittles.
Závěr
I dnes se ve jménu vědy dějí velmi pochybné praktiky. Bezútěšné na celé situaci je, že manipulaci (a nekompetentnost) ve vědě se nám pravděpodobně nikdy nepodaří zcela vymýtit, protože její kořeny sahají k lidské omylnosti a náchylnosti na korupci.
Richard Hortin, redaktor významného medicínského žurnálu The Lancet, se nekompromisně vyjádřil, že „velká část vědecké literatury, možná až polovina, může být nepravdivá“.
Tímto článkem se však nesnažíme naznačit, že celková koncepce vědy neplní svůj důležitý účel. Nepochybně ano – všichni ve svém každodenním životě využíváme vědecké metody a principy, ačkoliv si to neuvědomujeme.
Dokonce i při psaní tohoto článku jsme se opírali o vědecký výzkum, díky kterému bylo možné odhalit korupci uvnitř vědecké komunity.
Smyslem tohoto článku je poukázat na to, že „věda“ může být zneužita k zavádění – a také byla – a každý její výstup, názor anebo výsledek by měl být podroben opětovnému kritickému zkoumání.
Je samozřejmě pochopitelné, že vědci potřebují k provedení svých výzkumů finanční prostředky, a korporace, které staví materiální zisk nad lidský život, mají peněz více než dost. Ruka, která dává, obvykle rozhoduje o ruce, která bere.
Pokud se společnosti nepodaří vytvořit systém, který by dal přednost pravdivému a nepřekroucenému vzdělání před propagací a ignorancí, pokud společenský systém nezačne odměňovat poctivost a bude nadále podporovat ochotu udělat absolutně cokoliv pro „peníze“, toto ubohé lidské chování bude pořád vzkvétat.
NIKDY SE NENECHTE PŘÍLIŠ SNADNO PŘESVĚDČIT.
Zdroj: themindunleashed.com, Zpracovala: Mocvědomí.cz
“jak „věda“ občas zvykne zavádět veřejnost”
Opravdu je takový problém dát článek před zveřejněním přečíst nějakému rodilému Čechovi?
Ten titulek zní jak z překladače.
všechno překládá google, možná i píše ?