Moc vědomí

  • Kontakt

Většina lidí se nikdy nevymaní z průměru. Miliardář Warren Buffett vysvětluje důvody a jak to můžeme změnit

24.8.2018 by lucie Leave a Comment

Většina lidí se nikdy nevymaní z průměru. Miliardář Warren Buffett vysvětluje důvody a jak to můžeme změnit

Jen tak si sednout ke svému poznámkovému bloku, popřemýšlet nad svými životními cíli a pak se zavázat k jejich dosažení je velmi vzrušující a motivující.

Správné stanovení cílů je něco, co dává našemu životu směr, nový dech a smysl a pomáhá nám to objasnit naše záměry.

Nasměřuje nás to k větší produktivitě, která je doprovázena příjemnými pocity, z nichž nejdůležitější je vědomí, že pokračujeme ve svém životě dál.

Už se vám někdy stalo, že jste byli plni očekávání a nadšení, vytvořili jste si představu o cílech, kterých chcete dosáhnout, a když jste na nich začali pracovat, dokázali jste se držet už jen dvou či tří cílů?

A během toho, jak jste pracovali na dosažení těchto životních cílů, jste se jich později vzdali nebo jste jich dosáhli jen částečně?

Už od dětství ze všech stran slyšíme, jak důležité je stanovovat si cíle a pracovat na jejich dosažení. A co když je to tak, že stanovování cílů nás ve skutečnosti jen brzdí v našem rozvoji?

Warren Buffett, jeden z nejúspěšnějších obchodníků na světě, pochybuje o tom, že je dobré mít příliš mnoho životních cílů. Podle něj možnosti, jak můžeme dosáhnout úspěchu, bychom měli eliminovat a zaměřit se jen na ty nejdůležitější cíle.

Tímto způsobem svou energii a čas nepřerozdělujeme mezi dílčí cíle, ale můžeme se intenzivněji věnovat těm nejdůležitějším, které nám přinesou úspěch.

Warren Buffett požádal svého pilota, aby mu vyjmenoval své nejdůležitější životní cíle

Pro ilustraci Buffettova přístupu si uvedeme zajímavou historku. V ní se dozvídáme o tom, jak Warren Buffett pomohl svému osobnímu pilotovi Mikovi Flintovi zaměřit se na své cíle a vybrat z nich ty nejdůležitější pomocí tzv. strategie dvou seznamů.

Buffett požádal Flinta, aby si dobře promyslel své nejdůležitější životní cíle, vybral z nich 25 a pak je napsal na papír. Jakmile byl Mike Flint se svým seznamem hotov, přišel za Buffettem a ukázal mu ho.

Buffett pak vyzval Flinta, aby ze seznamu svých cílů vybral pět nejdůležitějších.

Tímto způsobem Flint získal dva seznamy svých životních cílů – v jednom seznamu bylo pět nejdůležitějších životních cílů (více ZDE…) a v druhém seznamu bylo dvacet zbývajících cílů.

V této situaci Flint usoudil, jak bychom usoudili asi všichni, že bude nejlepší, když se bude soustředit hlavně na svých pět nejdůležitějších cílů a zbylým dvaceti cílům se bude věnovat jenom v případě, když bude mít čas.

Avšak v té chvíli ho Buffett zastavil a vysvětlil mu, že přesně to je důvod, proč je většina lidí neúspěšná. To, co by měl opravdu udělat, je zahodit seznam dvaceti zbývajících cílů – ačkoli mnohé z nich mohou být opravdu velmi důležité – a zaměřit se výhradně na ty nejdůležitější.

Proč? Protože ty zbývající cíle by ho v podstatě jen rozptylovaly.

Většina lidí má spoustu zdánlivě důležitých cílů. Tito lidé však zůstávají v šedém průměru právě proto, že nejsou ochotni se těchto zdánlivě důležitých cílů vzdát.

Ten hlavní důvod, proč často nedosáhneme úspěchu, je, že si neumíme nebo nechceme stanovit cíle, které jsou pro nás prioritou.

Je pak logické, že si tím oslabíme svou schopnost soustředit se, a nakonec se nám nepodaří dosáhnout ani jednoho z našich cílů.

Nebýt dostatečně motivován a odvracet pozornost od svých cílů je sice lidské, ale tyto dva nedostatky mohou znamenat smrt pro naše sny.


NÁŠ TIP: Celý svět čeká na vakcínu proti koronaviru, aby mohli dospělí i děti bez obav chodit do společnosti. Víte, že se proti němu můžete chránit už teď? A navíc zcela přírodně? Čtěte VÍCE
 

Čím delší je seznam cílů, kterých chceme dosáhnout, tím větší je pravděpodobnost, že se vzdáme už při prvním cíli v naději, že při dosahování dalšího cíle už budeme úspěšní (více ZDE…).

Pokud je pravda, co tvrdil kanadský novinář a spisovatel Malcolm Gladwell, pak skutečným odborníkem v jakékoli oblasti se staneme pouze v případě, že strávíme 10 000 hodin zdokonalováním se a tréninkem v oblasti, kterou se chceme zabývat.

Abychom si uměli lépe představit uvedený počet hodin, představme si, že se v dané oblasti musíme zdokonalovat dvacet hodin týdně po dobu deseti let.

A teď si představme, že Buffettův pilot Mike Flint si vytvořil seznam 25 cílů – potřeboval by 250 let, aby dosáhl každého cíle ze seznamu!

Na tomto příkladu můžeme jasně vidět, že když si stanovíme příliš mnoho životních cílů, budeme méně úspěšní a spokojení v našem životě.

A teď my – sepišme si seznam cílů, kterým bychom se měli raději „vyhnout za každou cenu“

Schopnost minimalizovat a zestručnit svůj život začne nabývat na významu právě v okamžiku, kdy začneme přemýšlet, jak bychom mohli žít co nejlépe. Minimalizaci a zestručnění můžeme aplikovat i v případě našich životních cílů.

Podobně jako nás netěší vyhazovat obnošené či staré kusy oblečení z našeho šatníku i vzdání se některých životních cílů, o kterých se domníváme, že jsou pro nás důležité, je pro nás těžké.

Avšak úklid a třídění (je jedno, jestli jde o oblečení nebo životní cíle) představuje proces, který nám umožňuje uvědomit si priority a určit, na čem nám opravdu záleží.

Sepišme si tedy seznam našich 25 životních cílů. Zahrňme do něj všechny cíle – dlouhodobé i krátkodobé, tzn. takové, kterých chceme dosáhnout už příští týden. Když se nám podaří vytvořit celý seznam, dobře si promysleme, které cíle jsou pro nás prioritou (více ZDE…).

Z těch pak vyberme pět nejdůležitějších cílů a napišme si je na jiný papír.

Nyní před sebou držíme dva seznamy, v nichž máme napsány naše životní cíle. A teď, místo toho, abychom seznam se zbývajícími dvaceti cíli vyhodili do koše, ponechme si ho a nazvěme ho například „seznam cílů, kterým se vyhněme za každou cenu“, nebo něco v tom smyslu.

Tento seznam cílů nám bude vždy připomínat, se kterými cíli bychom neměli ztrácet čas a energii. Jinými slovy, cíle z druhého seznamu by nás obíraly o čas a soustředěnost, což by nám bránilo dosáhnout úspěchu při našich pěti nejdůležitějších cílech.

Kdybychom se drželi seznamu dvaceti cílů, hrozilo by nám riziko, že nakonec skončíme s dvaceti napůl dokončenými, resp. nedokončenými cíli namísto toho, abychom naplno uspěli v pěti.

Ať už mezi našich pět cílů patří cokoli – naučit se cizí jazyk nebo nějakou dovednost, dosáhnout určitého výsledku v kariéře – vědomě se rozhodněme, co je pro nás důležité, a dejme si závazek, že se budeme držet pouze pěti životních cílů.

Při jejich dosahování si hlídejme svou motivaci a za žádných okolností od nich neodbíhejme ke zbývajícím dvaceti cílům.

Závěr

Nezapomínejte na to, že klíčovým prvkem k dosažení úspěchu je to, kolik času jste schopni obětovat vašemu cíli. Toto množství času bude o to menší, o co víc cílů si naložíte na záda.

Dosáhněme úspěchu, po kterém tolik toužíme – stanovme si priority, zaměřme se na ně a vytrvale se jich držme.  

Zpracovala: Mocvědomí.cz



Kategorie: Články Značky: cíle, kariéra, odolnost, práce, priority, rozvoj, seznam, sny, úspěch, životní

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku:

Doporučujeme články:

  • 15 komplimentů, díky kterým se do svého partnera znovu zamilujete15 komplimentů, díky kterým se do svého partnera znovu zamilujete
  • Starověcí Řekové rozlišují 7 typů lásky: Která vystihuje vás?Starověcí Řekové rozlišují 7 typů lásky: Která vystihuje vás?
  • Krev 150 zmasakrovaných velryb a delfínů zbarvila more do červenaKrev 150 zmasakrovaných velryb a delfínů zbarvila more do červena
  • Váš partner si vás nezaslouží, pokud dělá tyto 4 věciVáš partner si vás nezaslouží, pokud dělá tyto 4 věci
  • 10 způsobů, jak si s partnerem můžete říci, že se máte rádi, i beze slov10 způsobů, jak si s partnerem můžete říci, že se máte rádi, i beze slov
  • Bůh vám pošle tu správnou osobu ve správný čas. Důvěřujte jeho plánu!Bůh vám pošle tu správnou osobu ve správný čas. Důvěřujte jeho plánu!
  • Důvod, proč být normální. Být sám sebou je radikální a revoluční
  • Věda srdce: Naše srdíčka mají ve skutečnosti svou vlastní inteligenci

Nejnovější příspěvky

  • Zůstaňte loajální, nebo se držte dál: 9 překvapivých pravd o loajálnostiZůstaňte loajální, nebo se držte dál: 9 překvapivých pravd o loajálnosti
  • Skutečná krása člověka není jen v hezkém zevnějšku, ale také v bohatosti dušeSkutečná krása člověka není jen v hezkém zevnějšku, ale také v bohatosti duše
  • 6 typů chování, které muži na ženách milují!6 typů chování, které muži na ženách milují!
  • Čaj nebo káva? Váš oblíbený nápoj o vás může prozradit tyto věciČaj nebo káva? Váš oblíbený nápoj o vás může prozradit tyto věci
  • 45 životních ponaučení od moudrého 90letého starce45 životních ponaučení od moudrého 90letého starce
  • Souvisí pocit déjà vu se vzpomínky na minulý život?Souvisí pocit déjà vu se vzpomínky na minulý život?
  • Nejsilnější afirmace zní: „Jsem svobodný“Nejsilnější afirmace zní: „Jsem svobodný“
  • Je možné transformovat negativní karmu v pozitivní a vést lepší život?Je možné transformovat negativní karmu v pozitivní a vést lepší život?
  • 17 citátů Sigmunda Freuda, které o nás hodně vypovídají17 citátů Sigmunda Freuda, které o nás hodně vypovídají

Copyright © 2021 MocVedomi.cz · Ochrana osobních údajů (Privacy Policy)

 

Obsah portálu Vylectese.cz je chráněn autorským zákonem. Kopírování, probírání, šíření či jiné zpřístupnění tohoto obsahu, případně jeho části, je bez předcházejícího souhlasu zakázán. V případě dotazů nás kontaktujte.

Pro zkvalitnění služeb využíváme soubory cookies. Používáním této stránky s tím vyjadřujete svůj souhlas. Rozumím Více informací
Privacy & Cookies Policy

Nutné Vždy povoleno