Nárok: Víra, že si člověk zaslouží výsady nebo speciální zacházení.
(Např. není divu, že mnoho dětí má dnes pocit, že má na něco nárok).
Můžeme tvrdit, že dnešní děti nejsou stejné.
Možná mají příliš mnoho. Možná respektují příliš málo. Místo toho, aby prokázaly náležitou úctu těžce pracujícímu učiteli, jsou příliš zaneprázdněny plánováním svého budoucího příspěvku nebo selfie na Facebooku…možná facebookovského příspěvku spolu se selfie.
To není dobrá cesta.
Jsme přirození? Možná do jisté míry. Ale není v tomto scénáři nějaký pravdivý prvek? Můžeme jako dospělí upřímně odhadnout postoje a chování dnešních dětí a říct, že jsou zcela v pořádku?
To samozřejmě není něco, oč se rodiče starají. Mámy a tátové milují své děti. Problém je, že jsou často katalyzátory – nebo přinejmenším – umožňují tyto postoje a vzorce chování.
A ano, neutralita je katalyzátor a aktivátor. „Pohotovostní režim“ a protestování proti ignoranci není omluvou.
Co tedy musí udělat rodič? Nekárejte sociální média, pokud zveřejníte status na Facebooku. Nekritizujte dítě kvůli tomu, že čeká na hračku, když si vybíráte neužitečnou položku (např. další iPhone).
Jinak řečeno, dělání toho, co kážete, je správným prvním krokem.
Zde jsou doporučení vědců, co byste měli dělat, abyste vychovali děti, které budou méně náročné, přátelštější a lepší
1. Nenárokujete si na skvělý život
Normy stanovené rodiči mají osobitý vliv na děti. Když ukážeme, že něco je snadno dostupné, naše děti budou jednat podle toto. Výsledkem toho bude, že děti si budou myslet, že mají k dispozici více věcí, než je tomu ve skutečnosti.
Dejte svým dětem zodpovědnosti a domácí práce. Ukažte jim důstojnost, která se projeví poté, co je člověk nucen pracovat. Zodpovědnost, nikoliv nárok.
2. Naučte je, že trpělivost je právo, které nikdo z nás nemá
Kolik rodičů již slyšelo slova: „Chci tuto hračku!“, „Chci se najíst TEĎ!“, „Proč musím čekat?“.
Ve vyspělých společnostech je získávání něčeho, co je žádoucí, velmi jednoduché.
Za dva dni dostaneme zboží, které jsme si objednali přes Amazon, a nejbližší obchodní dom Walmart je od nás vzdálený jen 5 až 10 minut autem. Proč?
Protože lidé nechtějí čekat. Očekáváme, že můžeme požadovat to, co chceme, když to chceme. Je to právo většiny lidí. Naučte své děti trpělivosti tím, že jim to ukážete.
Věděli jste, že: přírodní produkt Virostop ústní a nosní sprej vytváří účinný ochranný film proti koronaviru i proti chřipce na povrchu sliznic horních dýchacích cest? Čtěte VÍCE
3. Porovnávejte a ukazujte jim jiné životní styly
Bez ohledu na to, co si myslíme o naší zemi, občané rozvinutých zemí se mají fakt dobře. Peníze nejsou samozřejmostí a luxus je pro ně něco nedosažitelného, a tak se orientují ve svém životě na něco jiného.
Na rozdíl od nich, u nás většina z nás nehladoví ani nám nechybí nejzákladnější potřeby v životě.
V porovnání s nějakou vesnicí v Africe, kde jsou lidé nuceni putovat míle, aby našli nejbližší zdroj vody. Nebo s místem, kde lidé často umírají z důvodu nedostatečného přístupu k základní lékařské péči.
Určitě jsou to nepříjemná témata k diskusi. Učit děti realitu života na jiných místech může přinést nové ocenění do života, které se jim může líbit.
4. Naučte dítě myslet na jiné
Empatie je skvělý protijed na nárok. Když jsme děti, máme tendenci myslet si, že jsme „středobodem vesmíru“.
Je to špatné? Ne samo o sobě… jednoduše neznáme nic lepšího.
Jak tedy naučíme dítě empatii? To samozřejmě vyžaduje prokazatelné úsilí rodičů. Dejte dítěti důvod být třeba dobrovolník. Nechte děti dívat se ve filmu na osobu, která má nezištné úmysly.
Existuje mnoho nápadů. Jedná se o to, aby dítě přemýšlelo o někom nebo něčem jiném než o sobě.
5. Přestaňte jim dávat úplatky
V tomto případě přemýšlejte o vztahu zaměstnavatele, který má na účtu hodně peněz. Musíte najít jednoho z dvou lidí, který by dohlížel na důležitou roli v rámci společnosti.
Kandidát A chce a potřebuje peníze, které nabízí vaše firma, což je jediný důvod, proč chce pracovat.
Kandidát B má rád peníze, ale také chce pracovat, aby zastupoval vaši firmu.
Oba jsou sociálně motivováni a také trochu motivováni penězi.
Věda říká, že sociální motivace je mnohem účinnější než peníze. Pro rodiče to znamená odměnit své děti za jejich chování, ale ne ve formě peněz.
Jinak řečeno, nevystavujte své děti materialismu.
Najděte něco jiného – opravdu něco jiného – co stimuluje pocit smysluplnosti dětí.
Mnoho vědců věří, že tato motivace k lepší společnosti spočívá v samotné povaze většiny lidských bytostí. Úkolem nás rodičů je odhalit tuto povahu.
Zdroj: powerofpositivity.com, Zpracovala: Mocvědomí.cz
Správné a krásné, bohužel, bohužel, bohužel – duchovno je materialismem pomalu zašlapáno v prach.