Říká se, že věk je jen číslo. Ale bez ohledu na to, jak mladě, nebo staře se můžeme cítit, nelze popírat, že náš mozek podléhá vlivu stárnutí. S přibývajícími léty přibližně 40 % osob ve věku více než 65 let začne do určité míry pociťovat ztrátu paměti.
Kromě přirozených příznaků stárnutí mohou ke snížené vitalitě mozku přispět i takové problémy, jako je stařecká demence anebo Alzheimerova choroba.
Nicméně už nepřeberné množství moderních výzkumů jednohlasně potvrzuje, že cvičení, a zejména tanec, nám pomáhají udržet si nejen zdravé a mladistvé tělo, ale také zdravý a mladý mozek!
Jedním z těchto výzkumů se zjistilo, že ve srovnání s jinými tělesnými aktivitami je mimořádně účinný při zpomalení, zastavení, nebo dokonce zvrácení procesu stárnutí mozku.
Výsledky tohoto výzkumu byly zveřejněny ve Frontiers in Human Neuroscience, nejznámějším vědeckém žurnálu, který pojednává o výzkumu mozku.
Pokud chcete pro svůj mozek udělat něco dobrého, tančete!
Ať už se na tanečním parketu ocitnete příležitostně, nebo hodiny tance navštěvujete pravidelně, máme pro vás dobrou zprávu – tanec může významně zlepšit činnost vašeho mozku, a to hned po několika stránkách.
Může být mimořádně účinnou aktivitou, která tělo a mysl stimuluje novým způsobem.
Ve výše zmíněném výzkumu vědci zkoumali snímky mozku pořízené s pomocí magnetické rezonance, na kterých zjišťovali souvislost mezi věkem a degenerativními onemocněními mozku.
V rámci tohoto výzkumu, který trval po dobu 18 měsíců, porovnávali účinky tance jako takového, ale i jednotlivých tanečních stylů (jako např. latinskoamerické tance anebo jazzový tanec), s běžným typem cvičení.
A díky tomu zjistili, že u osob s průměrným věkem 68 let se pravidelné procvičování tanečních prvků na hodinách tance (každý týden) projevilo výraznými změnami ve struktuře mozku a evidentním zlepšením mozkové činnosti.
Za nejvíce vzrušující zjištění vědci považují, že v důsledku tance došlo u všech testovaných osob k významnému zvětšení hipokampu, což je část mozku, v níž se degenerativní poruchy v souvislosti s vyšším věkem objevují nejčastěji.
Tato zpráva potěší zejména ty, které trpí poruchami, jako je Alzheimerova choroba.
Překonejte lenost a začněte tančit!
V uvedeném výzkumu se však ukázalo, že tanec našemu organismu nabízí mnohem širší spektrum příznivých účinků než jen zlepšení a posílení paměti (více ZDE…), ačkoliv jen to je samozřejmě velkým přínosem.
Ze zjištění výzkumu vyplynulo, že pravidelný nácvik tanečních prvků se odrazil na zlepšení vytrvalosti, ohebnosti a rovnováhy. Zejména rovnováha je ve vyšším věku, jak tělo a mozek stárnou, rozhodujícím faktorem, na kterém závisí zdraví jednotlivce, ale i jeho bezpečnost při pohybu a výkonu každodenních úkonů (jako např. vstávání z postele, chůze, sedání na židli).
Zejména u starších osob je udržení rovnováhy tou hranicí, která je dělí od vážných zranění v důsledku pádu.
Tanec je úžasný v tom, že je skvělou kombinací rozvoje aerobní vytrvalosti, senzomotorických dovedností a kognitivních schopností a zároveň je při něm velmi nízká pravděpodobnost vzniku zranění.
Díky těmto důvodům ho můžeme považovat za aktivitu, která má potenciál účinně rozvíjet a zlepšovat nejen rovnováhu, ale i strukturu mozku.
Ve zprávě z výše uvedeného výzkumu se uvádí:
„Zdá se, že tanec je slibnou metodou, která může zejména u starších osob vést ke zlepšení rovnováhy a také ke zlepšení činnosti a struktury mozku.
Tanec v sobě kombinuje aerobní vytrvalost, nároky na senzomotorické dovednosti a kognitivní schopnosti, a zároveň je při něm velmi nízká pravděpodobnost zranění.“
Vědci vysvětlují, že důvodem zlepšení rovnováhy je náročnost koordinace tanečních kroků s pohyby rukou v kombinaci se střídáním rychlosti a různých rytmů. Všechny tyto prvky vstupují do hry při učení se nové taneční choreografie.
Teď už víme, že tanec je výbornou aktivitou, která vede k udržování, a dokonce ke zlepšení mnoha funkcí našeho mozku.
A tak se není na co vymlouvat. Neexistuje lepší čas, kdy začít s tancem, jako právě teď, když nás nikdo nevidí. Náš mozek se nám později jistě poděkuje!
Zdroj: healthy-holistic-living.com, Zpracovala: Mocvědomí.cz
Napsat komentář